Sizce Habercilik Nereye Gidiyor?

Daha fazla  
Bu aralar haberlerde çok yalan yanlış gösterilen haberler görüyorum en basitinden 1-2 hafta önceki "Çalışmayan Uçağı Vurdurarak Çalıştırdılar" haberinden örnek vereyim habercilik değil sanki normal bir insan anlatıyor gibi çoğu haberi araştırmadan etmeden vatandaşa sunuyor. Vatandaş da bu yüzden haberlerde ki yalan yanlış şeyleri onlarda yanlış bir şekilde bilmeye devam ediyor. Haber bulamayınca her şeyi haber yapma peşindeler, başka bir örnek vermek gerekirse otobüste kalp krizi geçiren adamı otobüs kamerasından haberi yayınlarken sanki oradaymış gibi saçma sapan montajlar yapmaları ayrı bir saçmalık haberi haber yapmak için orada olmanıza gerek yok. Başka bir örnek vermek gerekirse kendileri bile emin değiller haberi nasıl sunacaklarından başlıkta "Otobüs Şoförü Kızı Dövdü" yazıyor haberi sunarken "İddiaya göre otobüs şoförü kıza şiddet uyguladı." diyor sizce Türkiye'de ki habercilik nereye gidiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir kaç kanal hariç çoğu saçma sapan haber yapıyor. O zamanlarda ne çok konuşuluyor ise onunla alakalı haberler yapılıyor. Mesela bir ara hayvanlara şiddet gösteren biri haber oldu baktılar çok konuşuluyor bütün kanallar hayvan haberi vermeye başlamıştı.

Enes Batur, Gibi kişilerden para kazanmaya. Artık yapacak doğru düzgün konu bulamayınca böyle sanal aleme yönelen kişiliklere gidiyor. Onca şehitlerimiz vardı onların haberini yapmıyorlar, onun yerine para kazandıracak şeyler...

Haberciliğin tamamen hükumetin halkı kandırma aracı olduğunu düşünüyorum günümüzde. Sadece Türkiye'den bahsetmiyorum ama en basit örneği Türkiye ile verebilirim. Artık eskiye nazaran daha fazla tecavüz, çocuk istismarı, mide bulandırıcı cinayet ve işkence olayları görüyoruz haberlerde. Bunlar eskiden de vardı ama şuanda bu kadar çok haber yapılmasının sebebinin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gidilecek olan idam cezası referandumunda hile yapıp Evet kararını fazla çıkartmak için yapılan hareketler olduğunu düşünüyorum.

ÖZET: Haber kavramının artık hükumete ters hareket etmediği sürece (ABD'de Trump düşmanı olan CNN gibi.) hükumetlerin elinde bir oyuncak olduğunu düşünüyorum.

Senin dediğin konularda da aynı şey var aslında mesela o otobüs şöförü kızı dövdü olayı gibi, gerçek ve doğru haber yaparsanız kitleleri uyutamazsınız ama yalan veya şaşırtmalı haberler yaparsanız o kitle ayakta uyutulur. Bu yüzden evime Tivibu bağlattım ve sadece Seç İzle'den film izlemek için kullanıyorum, haber kanalı izlenmesini tavsiye etmiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı