Technopat.net Sosyal Kuralları Eleştirisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet doğru söylemiş ama gereğine göre kullanımına izin verilse daha iyi olmaz mı? Mesela "çözüldü" yazarken amacımız herkesin onu görüp aynı konuyu tekrar açmaması için yapılabilir, bunu sadece bu anlamda büyük harf ile yazmanın sakıncası nedir? Mesela bu bir sorundur. Adam bunun yüzünden ban yerse forma kızıp gelmez, üye kaybı nedeni olmaz mı?
Bu bir sorun değildir. Büyük harflerle yazılmayan bir kelimeyi görmekte sıkıntı yaşıyorsanız belki sorun olabilir.

Bu kuralda bir sıkıntı yok bilerek göndermedi diyelim şöyle diyeyim şimdi bende dün sıkıntı oldu mesela bir mesajı fark etmeden kaza ile iki defa kopyalamışım farkında olmadan ve gönderdim sonra fark ettim hemen düzenle bölümünden sildim ve tekrar yayınladım tam o sırada elektrik gitmiş olsa ve mesajım orada o haliyle yayımlansa ve bunu bilmeyen moderatör okusa ve kural ihlali deyip banlasa ne olur? Üye kaybedebilir. Tepki çeker.
Bu durumlarda ceza vermiyoruz. Amacı spam yapmak olan üye zaten kendini belli eder.

Bu kuralda da sorun yok ama ufak bir sorun var. Mesela kişi bir sorunu farklı bir biçimde konu başlığı ile sormuş ve sorun aynı bunun altına çözülmüş sorunun yorumunu kopyalamanın ne zararı var, yani sorun aynı fakat başlık farklı ise ve önceden çözülmüşse buna müsaade edilmelidir.
Kuralda kastedilen şey bu değil. Aynı konunun çözüm mesajları için bunu yapmanızda bir sakınca yok. Amaç reklam ve benzeri ise uyarı söz konusudur.

Evet doğru ama spam değil ise ya da bilerek yapılmıyorsa ban sebebi olmamalı.
Yazdığınız şeyleri farkında olmadan veya içkiliyken yazdıysanız bizim sorumluluğumuza girmiyor ;) Bilerek yapmadım diye bir savunma olamaz. Kuraldan haberdarsanız zaten yapmazsınız. Yalnız uzun bir mesajda kural ihlali yapılmayıp, tek bir cümlede bir sorun varsa bunu gözardı edebiliyoruz.

Aslında arka planda birçok şeyi gözardı ediyor, düzeltip geçiyoruz.

Bugün açtığım bir konuda şöyle bir cümle yazmıştım:

"Sistemim imzamda da yazdığı gibi Ryzen 5 1500X..." diyerek "sistemim imzamda da yazdığı gibi" dedikten sonra sistemimi tekrar yazdım elle, yani sistemim imzamda deyip bırakmadım. Fakat ona rağmen sırf cümle içinde öyle bir şey kullandım diye 1 saatlik ceza aldım.

Eleştirmeye kalksak çok şeyi eleştirebiliriz, Türkçe kurallarına uymamız gerekiyor ancak "1050Ti mi RX570 mi" diye başlık yaptığımızda başlık "1050Ti vs RX570" olarak değiştiriliyor, vs Türkçe kökenli bir kelime midir ki? Versus'un kısaltılmasıdır bu da pek Türkçeye uygun bir kullanım değil.

Mesela forumda korsan oyuna hiçbir şekilde destek verilmiyor ancak Hackintosh hakkında aklınıza ne takılıyorsa sorabiliyorsunuz, Hackintosh kullanmak çok mu meşru peki? Ama eleştiriye ihtiyaç duymuyorum açıkçası gül gibi geçinip gidelim işte...

Her şeye rağmen bu forumdaki dilimizle ilgili olan kuralları çok hoşuma gidiyor, her forumda böyle olmalı bana kalırsa. Bir çok kişi Türkçe kurallarına uyarak yazı yazmaktan memnun değildir ama bence olması gereken bu, keko gibi cümleler yazmaya gerek yok. Technopat'ın dil ile ilgili kuralları gayet mantıklı ancak uygulama yanlış.

Son düzenleme:
Kardeşim yanlışın var öyle olmasa ben bu cezayı neden alayım ama bunlar haksız yere ban atıyorlar al bak. Bula bula buna mı ceza atmış? Ceza atılan metin bile belli. Bu da delilim.
374344
374345

''..'' Böyle bir noktalama işareti yok. Nesine itiraz edeceksin ki?
".." değildi ":" kullanmıştım 🙃

Noktalama işaretinsen sonra boşluk kullanmanız gerekiyor haklı :(

Adres işaretlerinde ne zaman boşluk bırakır olduk? Google'nin URL'sini yazarken bir boşluk bırak enter yap ne oluyor ama bunu anlamalılar. Tamam özür kabul ediyorum ama bunu okusunlar ki tekrar başıma gelmesin, ben de seviyorum formu açıkçası. Başka bir forma gitmek istemem durduk yere. Ya da teknik bilgi kullanarak yasa dışı olarak formu kullanmaktan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu yine şikayete geldi. Her ceza alan haksız olarak aldığını düşünür.

Konuyu açan da öncelikle kurallara uyarak konusunu açsa daha sevinirdim. İnanın konun düzenlenmeden önce çok hata içermekte idi.

@Silinen üye ,

Yazdığın mesajın orijinalini ve düzeltilmişini ekliyorum.
374353

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı