Technopat Sosyal`in giderek kan kaybetmesi ve çözüm önerileri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mojave

Centipat
Arkadaşlar merhaba, son dönemde Technopat Sosyal`in giderek kan kaybettiğini hissediyorum. Buraya yaklaşık iki aydır üyeyim ama bir yıldır yakından takip ediyorum, önceden de düzenli göz atıyordum. Moderasyon ve üyeler arasında çatışma her zaman vardı ama bu yıl moderasyonla üyeler daha iyi geçinmesine rağmen üyelerin üst yönetimle arası açıldı sanki. Burada değişimin başlaması @Recep Baltaş abimin ayrıştırıcı olabilecek üslubuna gelen tepkilerle başladı. Kendisine görüş olarak yakınım ama bence de bu kadar sert olmaması gerekiyordu. Akabinde korsan yazılıma destek anketinde iki kat daha fazla oy almasına rağmen destek verilmesini isteyenler dinlenmedi. Bu sene Mart ayı gibi açılan Donanım Arşivi Forum`a kayan arkadaşlar da oldu, bazı dostlarımız düzgünce eleştirse de iki tarafta da ayrıştırıcı tavırda bulunanlar oldu, evet Abdullah`ın kesinlikle oradaki bazı olaylarda suçu var ama tüm kitleye haksız bir şekilde yüklenenler vardı. Bu durum da bu platformun ismini lekeledi. İkinci elde yorum isteyenler ve tartışma konularının kilitlenmemesini isteyenler de dinlenmedi, son @MF olayları da bardağı taşıran son damla oldu neredeyse. Çok makul bir istekte bulunulmasına rağmen kabul edilmemesi muhtemelen yönetim hakkında şüphelere yol açtı. Sonuç olarak özellikle Sistem Toplama bölümü ciddi anlamda boşalmaya başladı. Bu duruma hepimiz birleşerek bir çözüm bulmazsak eriyeceğiz resmen. Benim aklımdaki çözüm önerileri şunlar:

• Üst yönetim, ayrıştırıcı olabilecek üslup kullanmayı bırakmalı.
  • Tartışma konuları kilitlenmek yerine rapor sisteminin etkin kullanılarak trol üyelerin önüne geçilmesi sağlanmalı.
  • Rapor sisteminin pratik kullanılması için 60 saniye limiti kaldırılmalı. (Küçük gibi görünse de çok önemli olduğunu düşünüyorum.)
  • Kullanıcıların (ikinci elde yorum gibi) makul isteklerine kulak verilmeli.
  • Üyeler olarak mümkün olduğunca yardım odaklı ve iyi niyetli olmalıyız. (Bu görev hepimize düşüyor.)

Arkadaşlar merhaba, son dönemde Technopat Sosyal`in giderek kan kaybettiğini hissediyorum. Buraya yaklaşık iki aydır üyeyim ama bir yıldır yakından takip ediyorum, önceden de düzenli göz atıyordum.

2020'nin ilk çeyreğinin sonunda Alexa Türkiye sıralamasında ilk 100'e girdik. Bunun yanında, istatistikler de olumlu seyirde.

Moderasyon ve üyeler arasında çatışma her zaman vardı ama bu yıl moderasyonla üyeler daha iyi geçinmesine rağmen üyelerin üst yönetimle arası açıldı sanki.

Çatışma yok. Üyelerimizi seviyoruz ve onlar için görev alıyoruz. Aynı şekilde üyelerin büyük çoğunluğu da bize karşı anlayışlı davranıyorlar. Arada tartışmalar olabiliyor ki gayet normal.

Akabinde korsan yazılıma destek anketinde iki kat daha fazla oy almasına rağmen destek verilmesini isteyenler dinlenmedi.

Forumumuzun ve platformumuzun korsan içeriklerle alakalı duruşu bellidir. Korsan içeriğe destek vermiyoruz. Bakın, oyun değil; içerik.

Donanım Arşivi Forum`a kayan arkadaşlar da oldu, bazı dostlarımız düzgünce eleştirse de iki tarafta da ayrıştırıcı tavırda bulunanlar oldu, evet Abdullah`ın kesinlikle oradaki bazı olaylarda suçu var ama tüm kitleye haksız bir şekilde yüklenenler vardı. Bu durum da bu platformun ismini lekeledi.

Herkes, istediği platformu kullanmakta özgür. Burada zamanında DA ile ilgili konular açıldı. Orada da Technopat hakkında konular açılıyor.

İkinci elde yorum isteyenler ve tartışma konularının kilitlenmemesini isteyenler de dinlenmedi, son @MF olayları da bardağı taşıran son damla oldu neredeyse. Çok makul bir istekte bulunulmasına rağmen kabul edilmemesi muhtemelen yönetim hakkında şüphelere yol açtı.

Mikail Fidan ile alakalı olay, 6 yıllık bir olay. Kendisi de durumla alakalı açıklama yaptı zaten.

Herhangi bir kan kaybetme söz konusu yok bana göre. Gayet iyi gidiyor forum. Ben vaktimi eğlenerek ve yeni şeyler öğrenerek kullanmaya devam ediyorum.

Özür diliyerek bir şey sormak istiyorum, ben daha yeni katıldığım için bilmiyorum Mikail Fidan olayı nedir?

Öncelikle mesajınıza büyük bir önyargı ile başladığımı bilmenizi isterim. 1 yıl, Technopat Sosyal'in gidişatı için fikir beyan etmeye yetecek bir süre değil bana göre. Yine de bir yorum yapmışsınız, ben de cevap vereyim.

Her platform gibi Technopat Sosyal de değişecektir. Sürekli büyüme olmayabilir. Bazen düşebilir, bazen uzun süre sabit gidebilir. Eski üyeler sıkılabilir, yeni gelenler trollük yapabilir. Bunlar olağan şeyler.
  • Yönetim kadrosu sürekli okurlarla iletişim halinde. Bunu zaten mesaj sayılarına bakarak anlayabilirsiniz. Çoğumuzun zaten okurlardan daha fazla mesajı var.
  • Rapor sistemini biz etkin kullanıyoruz. Siz kullanıyor musunuz? Hatalı gördüğünüz mesajları raporlamak yerine gözmezden gelirseniz gördüğümüzde hem mesajı atan, hem de raporlamadığınız için siz uyarı alırsınız. Ben bu sistemi çok seviyorum mesela. Bakın, gayet güzel kullanıyoruz sistemi.
  • 60sn limiti belki 30 yapılabilir...
  • Hayır.
  • Bence de. Ne kadar yardımcı üye o kadar iyi. Ama En iyi cevap sayınıza bakıyorum, 0.
Bizi sevdiğiniz için bu yorumu yapmanız güzel. Lakin bir katkı yapmak istiyorsanız bu tür konular açmak yerine soru cevaplayabilirsiniz. Aynı din konuları gibi bu konuları da gereksiz buluyorum. Vaktimi alıyor ve günün sonunda kimseye hiçbir şey katmıyor.

Sosyal'in şu anda en büyük eksiği hız ki onu da bu sene yeni sunucu ile çözeceğiz.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı