Technopat Sosyal incelemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Technopat Sosyal'de bir sunucu tarafından oluşturulan, fiziksel temellere dayanan bir şey olduğundan dolayı konuyu buraya açıyorum. Öncelikle aşağıya bu konuyla ilgilenebilecek kişileri etiketleyeceğim, incelememe başlıyorum. Burası üyelerin birbirine yardım etmesi için kurulan bir forum olarak biliyorum, ki belli başlı kalıcı üyeler dışında çoğu kişi ya gelip sorusuna cevap alıp sonsuzluğa doğru bir yolculuğa çıkıyor, ya bir kuralı çiğneyerek ceza alıyor kim uğraşacak diyor hevesi kaçıyor ya da tatile çıkartılıyor (umarım bu incelememden dolayı tatile çıkmam) ancak burada sadece bu tarz üyeler yok, ben sorumu sorup giden üyeysem bu forumla ne işim var ki?

Neden forumu oluşturan kullanıcılar yerine moderatörlerin karar vermesini umursayayım ben sorumu sorar giderim. Ancak moderatör arkadaşlara sesleniyorum, hepimiz buraya soru sorup gitmek için üye olmadık beni rahatsız etmiyor bu olay sadece çok rahatsız olan hatta son zamanlarda yaşanılan olaylar ne bilmiyorum ancak @Caner Uncu bile forumu bıraktıysa bu şekilde gidilirse forum diğer forumlara dönüşecek, belli başlı sabit üyeler var örneğin @Samotne Ciasteczka @PanzerTR @kino @Sylveon ancak siz bu yaptıklarınız ile bu üyeleri kaybediyorsunuz, ki bu üyeler açılan konulara mantıklı, doğru ve hızlı yanıtı veren üyelerden sadece bazıları belki de hiç görmediğiniz gizlice yok olan bu tarz üyeler var?

Lütfen artık hatanız neyse onu anlayarak çözmeye çalışın yoksa sadece soruların sorulup hiç cevap almadığı, sorun yaşayınca sayfada çıkan girdiğimizde 1 adet cevabı bile olmayan konulara dönüşecek, bir soru aradığımda başlarda Technopat Sosyal çıkıyor ve eğer böyle bir foruma düşerse sadece bilgi kirliliği içeren bir foruma dönüşecek, sıkıntıları anlayıp çözmek yerine garip garip değişiklikler getirmeyin. Bir anda bir özellik yok oluyor, sizin özellik değiştirmek dışında bu aktif olan üyeleri tutacak bir hareket yapmanız gerekmiyor mu?

Önceden açtığım konulardan birinde oylama olmasını istediğimi belirttim fazlasıyla destek gelmişti ancak tek 1 moderatör cevap yazdı o da konuyla ilgili değil sordum bunu dikkate alacak mısınız ses soluk yok. Bu şekilde ilerlerseniz forumdaki temel üyeleri kaybetmeyi bırakın temel olacak üyeleri de kaybediyorsunuz. İncelemem bu kadardır, farkındaysanız en başta soru sorup gidenler için de artık bu bir sıkıntı, siz bu üyeleri kaybettikçe o foruma üye olup sorusunu sorup karanlığa gömülen üyeler sorusuna cevap alamayacak. Siz birkaç üye gitsin ne olacak ki? Diyor olabilirsiniz ancak emin olun o üyeler kelebek etkisiyle forumu eski, artık yanıt alınmayan boşa çalışan bir foruma dönüştürüyor. Bu işin sonu hayır değil, iyi forumlar. Umarım bu konuyu da onaylarsınız :).

Hatanızın ne olduğunu anlamadıysanız etiketlediğim kişiler ile konuşun isterseniz.
@Staj Yapan Donanımcı @Samotne Ciasteczka @Kemânkeş- @PanzerTR @Sylveon @Onur Altuğ Sever
Görmesi için moderatörler: @Hielah @Emir M. @UBerk

Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakma @Esperoja etiketini gördüm okudum ama uzun olduğu için anlayamadım.
Bugün baya bir yorgunum saat 6'dan beri derslerimle uğraşıyorum. Kahve de dayanmayınca başıma ağrı girdi demek istediğim şey yarı beyin ile okudum. :)
Aslında yarın cevaplayacaktım ama seni bekletmeyeyim dedim.

O yüzden kavramak için soruyorum sen neyi eleştirdin? Buna göre bir şeyler yazacağım.
Anladığım şey genel bir eleştiri bu, bir konuya bağlı değil.

Sizden ricam bu kadar emin olmadığınız konularda bu kadar net konuşmayın. Bu attığım sadece bir örnektir ve daha fazlasını atmayacağım. Toplamda 1 dakikalık süre zarfında aynı üyeye ait gelen raporlar.
Eki Görüntüle 727515

Bu davranız normal mi?

Devenin içinde pireyi arayıp bulmak normal mi? Peki 20.000 mesajlı katkıda bulunan rütbeli hesabıma yapılanlar normal mi?

Mesela @fryzen 'in konusunda @perspektive 'e ve @GeistDerTechnik hocalarımıza niye uyarı verdiniz?

Sırf eleştirdi diye mi?
Şimdi bu da spam değil mi? Bolca spam, aynen.
Ayrıca o konuda uygunsuz üsluptan ceza alan @GeistDerTechnik 'in üslubuyla @UBerk'in üslubu pek farklı değildi, ayrıca "Haddini bilmek" TDK'de de argo olarak yer almıyor. Siz insanları keyfi olarak uzaklaştırıyorsunuz ama onların yerini doldurabilecek kişileri bulmanız zor.

Konu başlığını görünce zaten hangi üyelerin olduğu gözümde canlanıyor artık. Hep aynı üyeler 1-2 gündür hep aynı konulardan her yerde şikayet ediyor. Gerçekten sıkmaya başladı. Sosyal'in kuralları açık açık yazıyor. Okuyun, kurallara göre hatalı bir moderatör görürseniz ona göre açın konuları. Hiçbir moderatör size neyi niye yaptığını açıklamak zorunda değil. Kural ihlali olduğunda veya gerçekten haksız durumlar olduğunda yönetim devreye girer merak etmeyin. Bunun örnekleri geçmişte çok.

Ayrıca o konuda uygunsuz üsluptan ceza alan @GeistDerTechnik 'in üslubuyla @UBerk'in üslubu pek farklı değildi, ayrıca "Haddini bilmek" TDK'de de argo olarak yer almıyor. Siz insanları keyfi olarak uzaklaştırıyorsunuz ama onların yerini doldurabilecek kişileri bulmanız zor.
Gereksiz yere tepki verince uyarı aldı. Ayrıca uyarı 2 hafta sürmeyecek, bilginize. Dün sonlandırıldı.

Bu konular hep aynı kişiler tarafında dönüp duruyor, nedense bir tek siz şikayetçisiniz. Bu site yıllardır böyle ilerledi ve ilerlemeye devam edecek, her şeyde illaki bir kusur olur, ona yapacak bir şey yok. Zorla tutulmuyorsunuz, sözleşmeniz de yok. İstediğiniz gibi diğer forumlara gidebilirsiniz. Ha, şöyle bir şey de var. Nedense Sosyal'i bırakıp diğer forumlara giden arkadaşlar birkaç hafta içerisinde geri dönüyor. Açıklamalarına gelirsek de "Diğer hiçbir site burası kadar iyi işlemiyor, burada olmaktan keyif alıyorum" Ya arkadaş, buranın bir kuralı var, bu kurallara göre herkes hareket ediyor, düzeni bozan bir şey olursa da gereğini yapıyoruz. Bundan keyif almayan varsa istediği gibi çıkış yapabilir. Herkes takılmış bir ifade yasağına, doğru düzgün açıklama yapın diyorsunuz, yapıyoruz gereksiz yere haha ifadeleri geliyor. Hani yaptığımızı biz de okuyoruz, ortada komik durum yok. Moderatörler üzerine yoğun bir ilgi oluştu son zamanlar. Ne olsa moderatörler yaptı, kıyamet koptu moderatörler kopardı. 1 kere haha atsanız neyse, her yazdığımız cevapta "haha" ifadesi. Açıklama yapın diyorsunuz, açıklamasız kalan 1 tane konumuz oldu mu?

Son düzenleme:
@ViooYa Haksızlık yapıldığını düşündüğüm tek konu: Eleştiri konularından ders çıkarılmayıp, anında kapatılması. Yoksa herhangi bir üyeye şahsi haksızlık olduğunu düşünmüyorum.

Ancak söylemek istediğim şudur ki Sosyal konuları artık saçma sapan gündüz kuşağı programları gibi oldu. Gereksiz her türlü konu onaylanıyor. Ve bunu siz moderatörler yapıyorsunuz. Eminim ki içinizde "Yahu biz bunları neden onaylayıp genel görünüme sunuyoruz?" diye kendi kendinize soranlarınız vardır ama hepsi onaylandığı için demek ki mecbur kalıyorsunuz. Burada bu filtrelemeyi belirleyecek isim: @MF

Son zamanlarda o kadar saçma olmaya başladı ki Sosyal ana sayfası, teknolojiden aşırı uzaklaşmaya başladı. Eski Technopat Forum, Technopat Sosyal'e döndü tamam anladık ama sizce de ipin ucu kaçmadı mı?

Biz buraya teknolojiden hoşlandığımız için, hoşlandığımız şeylerle vakit geçirmek için geliyoruz. Ama bir de ne görelim:

"Boyum uzar mı?","Şuramda şu var sizce ne olabilir?(Cevap olarak hastaneye git denilebilir başka ne denilecek?),"Ekonomi şu halde...","Dolar şu oldu","Şu siyasi şunu dedi/yaptı", saçma sapan kafadan uydurulmuş felsefi/dini konular

ve daha niceleri...

Ya biz buraya bunları görmeye mi geliyoruz? Konu dışına açılan bütün başlıklar neden ana sayfaya düşüyor? Neden son zamanlarda bu anlamsız konu dışı başlıkları artışta? Neden onaylanıyor?

Bilgimi artırmak için girdiğim Technopat Sosyal yavaş yavaş eski Facebook ortamına dönüyor. Ne zaman fark edersiniz hiç bilmiyorum. @MF @Recep Baltaş @Emre C

Yapılan tüm eleştiriler değerlendiriliyor, öyle bir niyetimiz olsa direkt silmek yerine neden bu tarz durumlarda size yazalım ki? Konuların kilitlenme sebebi eleştiri değil, eleştiri yerine hakaret olması. Canlı canlı örneklerini konu altında dahi gördünüz, mesajları düzenlendi.

Sosyal içerisinde belki de moderatör olmaya başladıktan sonra girmeye başladığım kısımdır konu dışı. Bakmak zorunda değilsiniz ki. Hepimizin ilgi alanı farklı, ben daha çok Windows, teknik destek ve mavi ekran konularını takip ediyorum. Benim ilgi alanım bunlar. Her alanda işler yürüyor. Sadece bunu sen, ben yani biz fark etmiyoruz. Herkes ilgi alanına göre konulara bakıyor dediğim gibi. Burada bir sorun göremiyorum ben.
Devenin içinde pireyi arayıp bulmak normal mi? Peki 20.000 mesajlı katkıda bulunan rütbeli hesabıma yapılanlar normal mi?
Hepsini tek tek buraya atsam rahat edecek misiniz? Ayrıca çoklu üyelik ile gelip bunları yazmanız da ayrı bir komik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı