Technopat Sosyal Kuralları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Firestorm.x92

Hectopat
Cezaların toplamının hesabında zaman aşımı var mı? Yoksa uygulanabilir mi? Mesela önceden hata kaydı olan 5 yıllık kullanıcı, hatalarını azaltmış ama biriken hata kaydı yüzünden ceza süresi uzamaya devam ediyor. Böyle düşününce tuhaf geldi, sormak istedim.

SypeR

Terapat
Yer
Sakarya
Cezaların toplamının hesabında zaman aşımı var mı? Yoksa uygulanabilir mi? Mesela önceden hata kaydı olan 5 yıllık kullanıcı, hatalarını azaltmış ama biriken hata kaydı yüzünden ceza süresi uzamaya devam ediyor. Böyle düşününce tuhaf geldi, sormak istedim.
Evet, zaman aşımı toleransı mevcut. Fakat yakın dönemde aynı türden bir uyarıyı arka arkaya alırsa ceza süresi ona göre katlanıyor.

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Tekrar hatırlatma ihtiyacı hissettim:

Lütfen konunuzla ilgili görselleri Technopat Sosyal'e yükleyin. Resim yükleme sitelerine yüklenen görseller silindiğinde konular anlaşılmaz hale geliyor. Bu kural bu yüzden var.

Yazım yanlışı, yani elinizin sürçmesi yüzünden ceza almıyorsunuz, insanlık halidir olabilir. Ceza yani uyarı alıyorsanız temel Türkçe kurallarında bir hatanız var ve aynısını tekrarlıyorsunuz demektir. Biraz dikkatli kontrol edip okumanız yeterli ama bilmediğiniz bir kuralsa öğrenmeniz gerekiyor.

Bazı kullanıcıların tutup Facebook'ta "Noktadan virgülden bir ay ban yedim" ya da "Yüz yıl engellendim" dediğini görüyorum, ya da bazen başka okurlar, moderatörler raporluyor. Kontrol ediyorum, hatalı bir uygulama var mı diye ama sonra bir bakıyorum buradaki konuya, geçmiş düzenlemeye, kullanıcı gelmiş küfür etmiş, noktalama işareti olarak çok yaygın bir küfürü kullanmış. Sonra tabii ki başka kullanıcılar küfürlü mesajın silindiği konuya bakıyor, silinen mesaj yüzünden de moderatör sanki keyfi banlamış gibi bir manzara görüyor. Düşünmeniz yeterli arkadaşlar, siz de fark edeceksiniz.

Bir başkasına bakıyorum, aylardır her ceza bitiminde trollük yapmış, birilerini kışkırtmış vb. Yani sevgili üyeler, burada uzun süredir üye olanlar zaten biliyor ama yeni üyeler için söyleyelim, büyük cezalar alan kullanıcılar zaten sosyal ağlarda olmaması gereken kullanıcılar. Yararlı değil, zararlı davranışlarda bulunanlar. O çok masum mesajın, sitemin arkasındaki kullanıcı bazen çok zararlı biri olabiliyor. Biz yine önce masumdur, haksızlık var mı, hata var mı diye kontrol ediyoruz bu açıdan içiniz rahat olsun. Her kullanıcıya karşı önce mutlaka "iyidir, yanlışlıktır, bir insanlık halidir" diye yaklaşıyoruz. Ama bazen öyle çıkmayabiliyor maalesef ya da kişisel hayatında, sosyal hayatında muhteşem olabilir ama sosyal ağ üzerindeki karakteri ya da davranışı bundan farklı olabiliyor.

Kurallar zaman zaman herkesin canını sıkabilir, olabilir ama imrendiğimiz muasır medeniyet seviyesine kuralsız, nizamsız bir şekilde ulaşmamız mümkün değil.

Son düzenleyen: Moderatör:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı