Technopat Sosyal Kuralları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Technopat.net'te uymanızı istediğimiz bazı konular. Takdir edersiniz ki amacımız sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve Sosyal'i herkes için okunabilir kılmak. Bu nedenle Türkçe ve imla kurallarına önem vermekteyiz. Anlayışınız için teşekkürler.

Ayrıca bakınız: Technopat Site Kullanım Koşulları - Technopat Sosyal
 1. Büyük harf kullanmayın. Büyük harf bağırmak demektir.
 2. Bir mesajı iki defa göndermeyin.
 3. Aynı mesajı dikkat çekmek için birden fazla konunun altına yazmayın. Bu Spam'dir.
 4. Farklı sorularınızı var olan konu altına sormak yerine yeni bir konu açarak sorun.
 5. Sorununuz çözüldüğünde bunu nasıl çözdüğünüzü yazın. Böylece başkaları aynı konuyu hortlatmaz ve forum forum dolaşmak zorunda kalmaz. "Çözüldü" yazıp çözümü yazmamak ceza nedenidir. Çözümü yazmamak hesabınızın tamamen silinmesine neden olabilir! Technopat Sosyal'de bencil insanlara yer yok, bilgiyi paylaşacaksınız.
 6. Konu altına var olan bir mesajı tekrar yazmak yerine "Beğen" butonunu kullanın.
 7. Türkçenize özen gösterin ve Türkçe harf kullanın. Yabancı harfler ve "k" yerine "q" gibi değişiklikler yapmayın. V yerine W kullanmayın, dili çarpıtan yazımlara izin vermiyoruz.
 8. Noktalama işaretlerine dikkat edin. Cümleye büyük harfle başlayın, nokta ile bitirin.
 9. Bütün sorunuzu tek bir cümle gibi yazmak yerine parçalara ayırın, anlaşılır olsun. Paragraf kullanın. Kendiniz uzun yazıları okumakta sıkılırken insanların sizin tomar halindeki yazılarınızı okumasını beklemeyin.
 10. PC'nizle ilgili bir soru soracaksanız sistemin bütün özelliklerini mutlaka yazın. Bilmiyorsanız AIDA64 gibi bir program ile öğrenin. Soru sorarken detaylı bilgi verin.
 11. Bir bilgiyi paylaşmadan önce bilginin kaynağından güncelliğini kontrol edin. Teknoloji sürekli ilerliyor, doğru bildiğiniz yanlış olabiliyor. Kullanıcılara konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan yanlış tavsiye vermek ceza nedenidir.
 12. Diğer forumlarda açtığınız konuları Technopat Sosyal'e doğrudan kopyalayıp yapıştırmayın. Özgün bir konu açın ya da konuyu önce burada açın.
 13. Blog kısmında soru sormak yasaktır. Blog soru sorma alanı değildir.
  Bu kural anlaşılamadığı için Blog yazısı girme imkanı sadece 100 mesaj girdikten sonra açılmaktadır. Yeni katılan üyelerin konu yerine burada soru sorması sonucu böyle bir kısıtlama zorunlu olmuştur.
 14. Konu başlığı konu içeriğinin özeti niteliğinde olmalıdır. Konu içeriği de tamamen başlığa yazılmamalıdır.
 15. Birden fazla hesap açmak yasaktır.
 16. Açtığınız konuları takip edin. Aynı soruları sürekli yeni konu açarak tekrar sormayın.
 17. Hatalı mesajı şikayet etmek yerine alıntı yaptığınızda ceza alabilirsiniz. Uygunsuz, silinmesi gereken mesajların beğenilmesi veya rapor edilmemesi nedeniyle de kullanıcı ceza alabilir. Hataları desteklemeyin, çoğaltmayın.
 18. Bir kullanıcı bir ay içerisinde en fazla 1 sistem toplama konusu açabilir. Bu aşamadan sonra açacağı sistem toplama konuları kapatılacak ve üye hesabı uyarılmaksızın silinecektir.
 19. Korsan içeriklere link vermeyin, istemeyin, orijinal kullananlara hakaret etmeyin. Korsan oyunlara teknik destek vermek bazı istisnai durumlar hariç yasaktır. Bu istisnalar:
  • Kullanıcının ilk konusu.
  • Oyun hiçbir dijital platformda satılmıyor.
 20. Eski konulara gereksiz mesajlar atarak tekrar gün yüzüne çıkarmak ceza nedenidir.
 21. Konunuza henüz cevap gelmediyse konuya sürekli cevap atarak öncelik kazanmaya ya da dikkat çekmeye çalışmayın. Er ya da geç cevap verilecektir. Benzer şekilde kısa sürede cevap gelmeyince sitem etmek de ceza nedenidir. 24 Saat geçen konuda Öne Çıkar butonu kullanmak izinlidir. Cevap bekleyen sorular ve satış ilanları dışında Öne Çıkar özelliğini kullanmak yasaktır.
 22. İmzamdaki sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanız değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız. Benzer şekilde imzalara referans gösterilemez.
 23. İmzada herhangi bir görsel kullanımına izin verilmemektedir.
 24. Kitap, oyun ya da film benzeri eserlerin hikayelerine ait dönüm noktalarını alenen paylaşmak (spoiler vermek) ceza nedenidir. Spoiler butonu ile bu kısımların kullanıcı tarafından gizlenmesi gerekmektedir.
 25. Konu başlığında "acil", "yardım", "lütfen" ve "içeri" gibi kelimelerin kullanımı hesabınızın silinmesine neden olabilir. Konu içeriğinde de "acil" kelimesi kullanımı ceza nedenidir.
 26. Kuralları ihlal eden kullanıcıları konusunda mesaj atarak uyarmak ceza nedenidir. Bu gibi durumlarda şikayet edilecek mesajın altında bulunan "Rapor Et" butonunun kullanılması gerekmektedir.
 27. Konulara eklenen resimler sadece Sosyal'e yüklenmelidir. Hızlıresim vb. servisler yasaktır. Technopat Sosyal'e Resim Yükleme Rehberi...
 28. Kullanıcılar, diğer kullanıcılarından ve yöneticilerden Skype, Facebook vb. servislerden özel hizmet isteyemez. TeamViewer ile teknik destek verilebilir lakin sorun çözüldüğünde çözüm, konuya detaylı olarak yazılmalıdır.
 29. Başka bir yerden alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesi zorunludur.
 30. Microsoft OneDrive, Yandex Disk, DropBox veya Google Drive gibi Cloud servisleri dışında, Dosya.tc ve dosya.co gibi sitelere ya da virüs yayan dosya paylaşım sitelerine yüklenen içeriklerin bağlantısının paylaşılması ceza nedenidir. Bu güvenlik ve dosyaların kalıcılığı amacıyla konulmuş bir kuraldır.
 31. İkinci El kategorisindeki ilanlara alıcı olmayan kullanıcıların mesaj yazması yasaktır. Bu bölümde alışverişten sadece taraflar sorumludur, Technopat sorumlu tutulamaz.
 32. Dini veya siyasi mesaj veren avatarlar, profil imzalarının yanında Technopat logosu kullanan avatarlar da silinecektir. Aşırı dikkat çeken, rahatsız edici GIF avatarlar da silinebilir.
 33. Konulara mesaj olarak ilanların verilmesi yasaktır. Yalnızca İkinci El Alım-Satım bölümüne konu açılmalıdır.
 34. CPUBoss, GPUBoss ve Can You Run It sitelerindeki karşılaştırmaların cevap olarak sunulması yasaktır. Bilgilerin güvenilir bulunmadığı siteler yasaklanır, filtrelenir.
 35. Sitemizde açılan hesaplar silinmemektedir. Hesabınızın silinmesini talep eden konu açmak ceza nedenidir. Bunun yerine hesaplarınızı kullanmamanız yeterlidir.
 36. Üye olan herkes bu kuralları okumuş ve kabul etmiş demektir. Sitemizde yer alan Technopat Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi konularını okumuş ve kabul etmiş demektir.
 37. Kullanıcı haberleri ve incelemeleri bölümü sadece kendi özgün yazı ve videolarınız içindir. Buradaki paylaşımlarınızdan da site genelinde olduğu gibi siz sorumlusunuz. Sitede yer alan haberlerin ve içeriklerin başka bir kaynaktan alınarak bu bölümlere eklenmesi Kural 12. nezdinde değerlendirilebilir.
 38. YouTube'dan video indirmek Google servis koşullarına aykırıdır. Bu konuyla ilgili soruları cevaplayamıyoruz.
 39. Technopat.net'te halihazırda bulunan içerikler için başka platformlara bağlantı verilemez.
 40. VIA, SIS, Intel 945 ve öncesi yonga setine sahip sistemlere ve 8 seneden eski donanımlara teknik destek verilmeyebilir.
 41. İçinde herhangi bir metin editörü açılıp yazı yazılan videolar cevap olarak paylaşılamaz.
 42. Herhangi bir cinsiyete ve cinsel eğilime karşı nefret söylemi, kötü söz, cinsiyetçi imalar, metinler ve bunların savunulması ban nedenidir.
 43. İkinci El kategorisinde sahte ürün satışı yasaktır.
 44. Rapor sisteminin kurallara uygun olmayan mesaj ve başlıklar dışında meşgul edilmesi yasaktır.
 45. En az 100 mesajı olmayan ve üyelik tarihinin üstünden 1 ay geçmemiş kullanıcılar İkinci El kategorisinde ilan veremez.
 46. Konulara eklenen resimleri, resim içeriğine uygun olarak isimlendirebilirsiniz.
 47. Çekiliş konuları onaylanmayabilir.
 48. Reklamlı link kısaltma servisi kullananlar siteden uzaklaştırılır.
 49. Kullanıcı adınızı belirtilen şartlar doğrultusunda değiştirebilirsiniz.
 50. Technopat Sosyal'de kullanıcılar tarafından yazılan mesajlar yönetim ekibi tarafından silinebilir, kurallara aykırı bölümler dışında anlam bütünlüğü bozulmayacak şekilde değiştirilebilir ve taşınabilir. Kullanıcıların belirli konulara cevap yazması engellenebilir.
 51. Kural ihlalinde bulunan kullanıcıların yetkileri aşağıda belirtilen sürede ya da yönetim ekibi inisiyatifinde belirlenecek sürede kısıtlanabilir.
 52. Kullanıcı hesapları neden gösterilmeksizin kapatılabilir.
 53. Technopat Sosyal üzerinde lisans satışı yapılamaz.
 54. Moderasyon Ekibi'nin eylemleri ve uyarıları bağlayıcıdır.
 55. Moderasyon Ekibi'nin gerçekleştirdiği yönetim eylemlerini geçersiz kılmaya yönelik girişimler ban nedenidir.
 56. Moderasyon Ekibi site düzenini bozduğunu düşündüğü herhangi bir konuda inisiyatif alabilir, buna dayanarak uyarı verebilir veya kullanıcıyı uzaklaştırabilir.
 57. Bir içeriği yanlış bilgi nedeniyle rapor etmeden önce sağlam kaynak araştırması yaptığınızdan ve doğru bilgiyi konuya kaynak belirterek yazdığınızdan emin olun. Bu kurala uymayan raporlar dikkate alınmaz ve kullanıcı cezalandırılır.
 58. Mesajlarda yabancı dilde makale/rehber bağlantısı verilemez. Bu tür içeriklerde yeterli düzeyde yerelleştirme yapılmalıdır.
  Açıklama: Bu madde özellikle teknik konular tartışılırken verilen kaynakların anlaşılabilir olması için konulmuştur. "Bu konuda haksızsın al yabancı kaynak" değil "Bu konuyu şimdi detaylıca açıklıyorum, sebepler bunlardır. Bu da referans aldığım kaynaktır." şeklinde olmalıdır.
 59. Sunucu tanıtımı yapmak yasaktır.
 60. İmzaya veya hakkında kısmına özel adresinizi yazmak ceza sebebidir. Örneğin: Discord veya Steam adresiniz.
Ayrıca uymanız gereken bazı önemli Türkçe kuralları:
 1. Noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın, bitişik yazın.
 2. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakın.
 3. Cümleye büyük harfle başlayın.
 4. Soru işareti gibi noktalama işaretleri kullanın.
 5. -mı ve -mi gibi soru eklerini ayrı yazın.
 6. Bulunma haricindeki da eklerini ayrı yazın. Örneğin: O ekran kartından bende de var.
 7. -abilmek ve -ebilmek ekleri bitişik yazılmalıdır. Örneğin: İşlemcimi overclock edebilir miyim?
 8. Kısaltmaları büyük harflerle yazın. (CPU, GPU, RAM, AMD, MHz, GHz gibi...)
 9. Konu başlığında nokta kullanmayın.
 10. Kalın yazmayın.
Diğer bazı tavsiyeler:
 • Herhangi bir ürüne veya konuya link vereceğiniz zaman, bu linki kelimeye vermeyecekseniz bir satır boşluk bırakarak verin. Bu, okunabilirliği arttıracaktır.
 • Konulara eklediğiniz resimleri, resim içeriğine göre adlandırın.
 • Yazılan rehberleri tane tane ve adım adım baştan sona okuduktan sonra uygulayın. Böylece rehbere başladığınızda eksik bir şey kalmaz.
 • Konuya yüklenen resimleri daima Tam Resim olarak ekleyin.
 • Ayrıca daha kapsamlı yazım kuralları ve örnekli açıklamalar için: En Genel Yazım Kuralları | Technopat Sosyal
 • Mesajınızda bir liste varsa bunu maddeleme özelliği ile maddeler haline getirdiğinizden emin olun: Technopat Sosyal Maddeleştirme Butonu
Technopat Sosyal'de alınan ilk cezalar sadece 1 saatliktir*. 1 saat* sonra Sosyal'de tekrar yazmaya devam edebilirsiniz.

Aynı hatadan dolayı aldığınız cezaların toplamı 10'u geçtiğinde cezaların süresi aşağıdaki tabloya göre katlanarak artacaktır:


Uyarılar


1. Uyarı

10. Uyarı

20. Uyarı

30. Uyarı ve Sonrası

Noktalama İşaretlerinin Hatalı Yazımı

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sistem Toplama Konu Limiti Aşımı

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Özelden Yardım İsteme

Hatalı Büyük Harf Kullanımı

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Yazım Yanlışı Olan Mesajı Alıntılama

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sosyal Dışı Resim Servisi Kullanımı

Ekran Görüntüsü Yerine Fotoğraf Paylaşma

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Virüs Yayan Dosya Yükleme Servisi Kullanımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yetersiz Bilgi

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Kopyala/Yapıştır Konu

3 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

İmzayı referans göstermek

1 Saat

1 Gün

3 Gün

~1 Ay

Reklam İçerikli Mesajlar

1 Ay ~Üyelik İptali

Konu başlığında "Acil, Yardım, İçeri veya Lütfen" kullanımı

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Gereksiz Mesajlar

Kendi Konunuzu Açın

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yasa Dışı Paylaşım

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Çifte Konu

1 Saat

3 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Türkçe/Yazım Kurallarına Uymayan Mesaj

Her kelimeye büyük harfle başlamayın

Birden fazla cümleyi tek cümle gibi yazmayın

Soru cümlesinin yanlış yazımı

Ek olan -da / -de / -ki birleşik yazılır

Bağlaç olan da / de / ki ayrı yazılır

-abilmek" ve "-ebilmek" bitişik yazılır

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yanlış Kategoriye Konu Açma

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

İçerikle İlgisi Olmayan Konu Başlığı

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Yanlış Bilgilendirme

3 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay
Rapor Sistemi Yasağı
1 Gün

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Özel İsim ve Kısaltmaların Yanlış Yazımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Bir Konuda Birden Fazla Soru Sorma

1 Gün

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Resimleri İçeriğine Uygun Olarak İsimlendirin

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yasaklı siteler/uygulamalar:
 • CPUboss.com
 • GPUBoss.com
 • Uzmanim.net
 • UserBenchmark.com
 • İstanbulbilisim.com
 • Nanokatalog.com
 • Bossbilisim.com
 • pc-builds.com
 • birxy.com
 • DriverBooster
 • Gamermarkt
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Firestorm.x92

Hectopat
Katılım
10 Mart 2015
Mesajlar
667
Makaleler
1
Cezaların toplamının hesabında zaman aşımı var mı? Yoksa uygulanabilir mi? Mesela önceden hata kaydı olan 5 yıllık kullanıcı, hatalarını azaltmış ama biriken hata kaydı yüzünden ceza süresi uzamaya devam ediyor. Böyle düşününce tuhaf geldi, sormak istedim.
 

SypeR

Gigapat
Katılım
6 Ekim 2013
Mesajlar
12.055
Makaleler
42
Çözümler
74
Yer
Sakarya
Cezaların toplamının hesabında zaman aşımı var mı? Yoksa uygulanabilir mi? Mesela önceden hata kaydı olan 5 yıllık kullanıcı, hatalarını azaltmış ama biriken hata kaydı yüzünden ceza süresi uzamaya devam ediyor. Böyle düşününce tuhaf geldi, sormak istedim.
Evet, zaman aşımı toleransı mevcut. Fakat yakın dönemde aynı türden bir uyarıyı arka arkaya alırsa ceza süresi ona göre katlanıyor.
 

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Katılım
22 Haziran 2011
Mesajlar
33.598
Çözümler
13
Yer
İstanbul Türkiye
Tekrar hatırlatma ihtiyacı hissettim:

Lütfen konunuzla ilgili görselleri Technopat Sosyal'e yükleyin. Resim yükleme sitelerine yüklenen görseller silindiğinde konular anlaşılmaz hale geliyor. Bu kural bu yüzden var.

Yazım yanlışı, yani elinizin sürçmesi yüzünden ceza almıyorsunuz, insanlık halidir olabilir. Ceza yani uyarı alıyorsanız temel Türkçe kurallarında bir hatanız var ve aynısını tekrarlıyorsunuz demektir. Biraz dikkatli kontrol edip okumanız yeterli ama bilmediğiniz bir kuralsa öğrenmeniz gerekiyor.

Bazı kullanıcıların tutup Facebook'ta "Noktadan virgülden bir ay ban yedim" ya da "Yüz yıl engellendim" dediğini görüyorum, ya da bazen başka okurlar, moderatörler raporluyor. Kontrol ediyorum, hatalı bir uygulama var mı diye ama sonra bir bakıyorum buradaki konuya, geçmiş düzenlemeye, kullanıcı gelmiş küfür etmiş, noktalama işareti olarak çok yaygın bir küfürü kullanmış. Sonra tabii ki başka kullanıcılar küfürlü mesajın silindiği konuya bakıyor, silinen mesaj yüzünden de moderatör sanki keyfi banlamış gibi bir manzara görüyor. Düşünmeniz yeterli arkadaşlar, siz de fark edeceksiniz.

Bir başkasına bakıyorum, aylardır her ceza bitiminde trollük yapmış, birilerini kışkırtmış vb. Yani sevgili üyeler, burada uzun süredir üye olanlar zaten biliyor ama yeni üyeler için söyleyelim, büyük cezalar alan kullanıcılar zaten sosyal ağlarda olmaması gereken kullanıcılar. Yararlı değil, zararlı davranışlarda bulunanlar. O çok masum mesajın, sitemin arkasındaki kullanıcı bazen çok zararlı biri olabiliyor. Biz yine önce masumdur, haksızlık var mı, hata var mı diye kontrol ediyoruz bu açıdan içiniz rahat olsun. Her kullanıcıya karşı önce mutlaka "iyidir, yanlışlıktır, bir insanlık halidir" diye yaklaşıyoruz. Ama bazen öyle çıkmayabiliyor maalesef ya da kişisel hayatında, sosyal hayatında muhteşem olabilir ama sosyal ağ üzerindeki karakteri ya da davranışı bundan farklı olabiliyor.

Kurallar zaman zaman herkesin canını sıkabilir, olabilir ama imrendiğimiz muasır medeniyet seviyesine kuralsız, nizamsız bir şekilde ulaşmamız mümkün değil.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yukarı