Eski Technopat Sosyal Kuralları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Technopat Sosyal kuralları güncellendi. Yeni kurallar konusuna buradan ulaşabilirsiniz.


Uyarı süreleri ve detaylarıyla ilgili konuya da tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Technopat.net'te uymanızı istediğimiz bazı konular. Takdir edersiniz ki amacımız sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve Sosyal'i herkes için okunabilir kılmak. Bu nedenle Türkçe ve imla kurallarına önem vermekteyiz. Anlayışınız için teşekkürler.

Ayrıca bakınız: Technopat Site Kullanım Koşulları - Technopat Sosyal
 1. Mesajlarınızda tamamen büyük harf kullanmayın. Büyük harf bağırmak demektir.
 2. Bir mesajı iki defa göndermeyin.
 3. Aynı mesajı dikkat çekmek için birden fazla konunun altına yazmayın. Bu Spam'dir.
 4. Farklı sorularınızı var olan konu altına sormak yerine yeni bir konu açarak sorun.
 5. Sorununuz çözüldüğünde bunu nasıl çözdüğünüzü yazın. Böylece başkaları aynı konuyu hortlatmaz ve forum forum dolaşmak zorunda kalmaz. "Çözüldü" yazıp çözümü yazmamak ceza nedenidir. Çözümü yazmamak hesabınızın tamamen kapanmasına neden olabilir!
  • Ayrıca açtığınız konulara geri dönüş yapmanız zorunludur. Mesaj yazarak konuya geri dönüş yapmanız veya en azından konudaki mesajların bir tanesine bile ifade bırakarak tepki bırakmanız yeterli olacaktır. Geri dönüş yapmazsanız yeni açtığınız konular da onaylanmayabilir. Technopat Sosyal'de bencil insanlara yer yok, bilgiyi paylaşacaksınız.
 6. Konu altına var olan bir mesajı tekrar yazmak yerine "Beğen" butonunu kullanın.
 7. Türkçenize özen gösterin ve Türkçe harf kullanın. Yabancı harfler ve "k" yerine "q" gibi değişiklikler yapmayın. V yerine W kullanmayın, dili çarpıtan yazımlara izin vermiyoruz.
 8. Noktalama işaretlerine dikkat edin. Cümleye büyük harfle başlayın, nokta ile bitirin.
 9. Bütün sorunuzu tek bir cümle gibi yazmak yerine parçalara ayırın, anlaşılır olsun. Paragraf kullanın. Kendiniz uzun yazıları okumakta sıkılırken insanların sizin tomar halindeki yazılarınızı okumasını beklemeyin.
 10. PC'nizle ilgili bir soru soracaksanız sistemin bütün özelliklerini mutlaka yazın. Bilmiyorsanız AIDA64 gibi bir program ile öğrenin. Soru sorarken detaylı bilgi verin.
 11. Bir bilgiyi paylaşmadan önce bilginin kaynağından güncelliğini kontrol edin. Teknoloji sürekli ilerliyor, doğru bildiğiniz yanlış olabiliyor. Kullanıcılara konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan yanlış tavsiye vermek ceza nedenidir.
 12. Diğer forumlarda açtığınız konuları Technopat Sosyal'e doğrudan kopyalayıp yapıştırmayın. Özgün bir konu açın ya da konuyu önce burada açın.
 13. Blog kısmında ve profil mesajlarında soru sormak yasaktır. Blog ve profil mesajları soru sorma alanı değildir.
  Bu kural anlaşılamadığı için Blog yazısı girme imkanı sadece 100 mesaj girdikten sonra açılmaktadır. Yeni katılan üyelerin konu yerine burada soru sorması sonucu böyle bir kısıtlama zorunlu olmuştur. Profil mesajları için ilgili konuyu okuyabilirsiniz: Profil Mesajı Yasağı
 14. Konu başlığı konu içeriğinin özeti niteliğinde olmalıdır. Konu içeriği de tamamen başlığa yazılmamalıdır.
 15. Birden fazla hesap açmak yasaktır.
 16. Açtığınız konuları takip edin. Aynı soruları sürekli yeni konu açarak tekrar sormayın.
 17. Hatalı mesajı şikayet etmek yerine alıntı yaptığınızda ceza alabilirsiniz. Uygunsuz, silinmesi gereken mesajların beğenilmesi veya rapor edilmemesi nedeniyle de kullanıcı ceza alabilir. Hataları desteklemeyin, çoğaltmayın.
 18. Bir kullanıcı bir ay içerisinde en fazla 1 sistem toplama konusu açabilir. Bu kural genişletilmiş olup tüm öneri konularında geçerli olacak şekilde güncellenmiştir. Bir ay içerisinde ilgili kategorilere özel olarak yalnızca iki öneri konusu açılabilir. Bu aşamadan sonra açacağı aşım konuları kapatılacak ve uyarı verilecektir.
 19. Korsan içeriklere link vermeyin, istemeyin, orijinal kullananlara hakaret etmeyin. Korsan oyunlara teknik destek vermek bazı istisnai durumlar hariç yasaktır. Bu istisnalar teknik destek, yasal olarak sahibi olunan oyunun çalışmamasını gidererek çalışır hale getirme, sisteme virüs bulaşmasını engellemek için durumu inceleme ya da korsan kaynağın analizi gibi makul, yasalara saygılı ve iyi niyet çerçevesinde sebeplerdir.
 20. Eski konulara gereksiz mesajlar atarak tekrar gün yüzüne çıkarmak ceza nedenidir.
 21. Konunuza henüz cevap gelmediyse konuya sürekli cevap atarak öncelik kazanmaya ya da dikkat çekmeye çalışmayın. Er ya da geç cevap verilecektir. Benzer şekilde kısa sürede cevap gelmeyince sitem etmek de ceza nedenidir. 24 Saat geçen konuda Öne Çıkar butonu kullanmak izinlidir. Cevap bekleyen sorular ve satış ilanları dışında Öne Çıkar özelliğini kullanmak yasaktır.
 22. İmzamdaki sistem veya sistem özelliklerinde bulunan sistem diyerek sistemi konuda belirtmemek ceza nedenidir. İmzanızda ve sistem özelliklerinde bulunan sisteminiz değişebilir. Her soruda sisteminizi yazmak zorundasınız. Benzer şekilde imzalara ve sistem özellikleri kutucuğu referans gösterilemez.
 23. İmzada herhangi bir görsel kullanımına izin verilmemektedir.
 24. Kitap, oyun ya da film benzeri eserlerin hikayelerine ait dönüm noktalarını alenen paylaşmak (spoiler vermek) ceza nedenidir. Spoiler butonu ile bu kısımların kullanıcı tarafından gizlenmesi gerekmektedir.
 25. Konu başlığında "acil", "yardım", "lütfen" ve "içeri" gibi kelimelerin kullanımı hesabınızın silinmesine neden olabilir. Konu içeriğinde de "acil" kelimesi kullanımı ceza nedenidir.
 26. Kuralları ihlal eden kullanıcıları konusunda mesaj atarak uyarmak ceza nedenidir. Bu gibi durumlarda şikayet edilecek mesajın altında bulunan "Rapor Et" butonunun kullanılması gerekmektedir.
 27. Konulara eklenen resimler sadece Sosyal'e yüklenmelidir. Hızlıresim vb. servisler yasaktır. Technopat Sosyal'e Resim Yükleme Rehberi...
 28. Kullanıcılar, diğer kullanıcılarından ve yöneticilerden Discord, Instagram vb. servislerden özel hizmet isteyemez. TeamViewer ile teknik destek verilebilir lakin sorun çözüldüğünde çözüm, konuya detaylı olarak yazılmalıdır.
 29. Başka bir yerden alıntı yapıldığında kaynak belirtilmesi zorunludur.
 30. Microsoft OneDrive, Yandex Disk, DropBox veya Google Drive gibi Cloud servisleri dışında, Dosya.tc ve dosya.co gibi sitelere ya da virüs yayan dosya paylaşım sitelerine yüklenen içeriklerin bağlantısının paylaşılması ceza nedenidir. Bu güvenlik ve dosyaların kalıcılığı amacıyla konulmuş bir kuraldır.
 31. İkinci El kategorisindeki ilanlara alıcı olmayan kullanıcıların mesaj yazması yasaktır. Bu bölümde alışverişten sadece taraflar sorumludur, Technopat sorumlu tutulamaz.
 32. Dini veya siyasi mesaj veren avatarlar, profil imzalarının yanında Technopat logosu kullanan avatarlar da silinecektir. Aşırı dikkat çeken, rahatsız edici GIF avatarlar da silinebilir.
 33. Konulara mesaj olarak ilanların verilmesi yasaktır. Yalnızca İkinci El Alım-Satım bölümüne konu açılmalıdır.
 34. CPUBoss, GPUBoss ve Can You Run It sitelerindeki karşılaştırmaların cevap olarak sunulması yasaktır. Bilgilerin güvenilir bulunmadığı siteler yasaklanır, filtrelenir.
 35. Hesap kapatmak için profilinizdeki ayarlardan işlem yapabilirsiniz. Tekrar açacaksanız hesap kapatmadan, kullanmamayı seçebilir, bildirim ayarlarından bildirimleri sessize alabilirsiniz. Hesap kapattıktan sonra tekrar hesap açamazsınız, açarsanız tespit edilen hesaplar kapatılacaktır.
 36. Üye olan herkes bu kuralları okumuş ve kabul etmiş demektir. Sitemizde yer alan Technopat Site Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi konularını okumuş ve kabul etmiş demektir.
 37. Kullanıcı haberleri ve incelemeleri bölümü sadece kendi özgün yazı ve videolarınız içindir. Buradaki paylaşımlarınızdan da site genelinde olduğu gibi siz sorumlusunuz. Sitede yer alan haberlerin ve içeriklerin başka bir kaynaktan alınarak bu bölümlere eklenmesi 12. Kural nezdinde değerlendirilebilir.
 38. YouTube'dan video indirmek Google servis koşullarına aykırıdır. Bu konuyla ilgili soruları cevaplayamıyoruz.
 39. Technopat.net'te halihazırda bulunan içerikler için başka platformlara bağlantı verilemez.
 40. VIA, SIS, Intel 945 ve öncesi yonga setine sahip sistemlere ve 8 seneden eski donanımlara teknik destek verilmeyebilir.
 41. İçinde herhangi bir metin editörü açılıp yazı yazılan videolar cevap olarak paylaşılamaz.
 42. Herhangi bir cinsiyete ve cinsel eğilime karşı nefret söylemi, kötü söz, cinsiyetçi imalar, metinler ve bunların savunulması ban nedenidir.
 43. İkinci El kategorisinde sahte ürün satışı yasaktır. Ayrıca ikinci el taşıt ve emlak ilanlarını ancak kanunen bunu yapmaya yetkili kişiler, kanunen yetkili platformlarda, yasalara uyarak yapabilirler.
 44. Rapor sisteminin kurallara uygun olmayan mesaj ve başlıklar dışında meşgul edilmesi yasaktır.
 45. En az 500 mesajı olmayan kullanıcılar İkinci El kategorisinde ilan veremez.
 46. Konulara eklenen resimleri, resim içeriğine uygun olarak isimlendirebilirsiniz.
 47. Çekiliş konuları onaylanmayabilir.
 48. Reklamlı link kısaltma servisi kullananlar siteden uzaklaştırılır.
 49. Kullanıcı adınızı belirtilen şartlar doğrultusunda değiştirebilirsiniz.
 50. Technopat Sosyal'de kullanıcılar tarafından yazılan mesajlar yönetim ekibi tarafından silinebilir, kurallara aykırı bölümler dışında anlam bütünlüğü bozulmayacak şekilde değiştirilebilir ve taşınabilir. Kullanıcıların belirli konulara cevap yazması engellenebilir.
 51. Kural ihlalinde bulunan kullanıcıların yetkileri aşağıda belirtilen sürede ya da yönetim ekibi inisiyatifinde belirlenecek sürede kısıtlanabilir.
 52. Kullanıcı hesapları neden gösterilmeksizin kapatılabilir.
 53. Technopat Sosyal üzerinde lisans satışı yapılamaz.
  • İşletim sistemi lisansları.
 54. Moderasyon Ekibi'nin eylemleri ve uyarıları bağlayıcıdır.
 55. Moderasyon Ekibi'nin gerçekleştirdiği yönetim eylemlerini geçersiz kılmaya yönelik girişimler ban nedenidir.
 56. Moderasyon Ekibi site düzenini bozduğunu düşündüğü herhangi bir konuda inisiyatif alabilir, buna dayanarak uyarı verebilir veya kullanıcıyı uzaklaştırabilir.
 57. Bir içeriği yanlış bilgi nedeniyle rapor etmeden önce sağlam kaynak araştırması yaptığınızdan, doğru bilgiyi konuya ve rapora kaynak belirterek yazdığınızdan emin olun. Bu kurala uymayan raporlar dikkate alınmaz ve kullanıcı cezalandırılır.
 58. Mesajlarda yabancı dilde makale/rehber bağlantısı verilemez. Bu tür içeriklerde yeterli düzeyde yerelleştirme yapılmalıdır.
  Açıklama: Bu madde özellikle teknik konular tartışılırken verilen kaynakların anlaşılabilir olması için konulmuştur. "Bu konuda haksızsın al yabancı kaynak" değil "Bu konuyu şimdi detaylıca açıklıyorum, sebepler bunlardır. Bu da referans aldığım kaynaktır." şeklinde olmalıdır.
 59. Sunucu tanıtımı yapmak yasaktır.
 60. İmzaya özel adresinizi yazmak ceza sebebidir. Örneğin: Discord veya Steam adresiniz.
Ayrıca uymanız gereken bazı önemli Türkçe kuralları:
 1. Noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakmayın, bitişik yazın.
 2. Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakın.
 3. Cümleye büyük harfle başlayın.
 4. Soru işareti gibi noktalama işaretleri kullanın.
 5. -mı ve -mi gibi soru eklerini ayrı yazın.
 6. Bulunma haricindeki da eklerini ayrı yazın. Örneğin: O ekran kartından bende de var.
 7. -abilmek ve -ebilmek ekleri bitişik yazılmalıdır. Örneğin: İşlemcimi overclock edebilir miyim?
 8. Kısaltmaları büyük harflerle yazın. (CPU, GPU, RAM, AMD, MHz, GHz gibi...)
 9. Konu başlığında nokta kullanmayın.
 10. Kalın yazmayın.
Diğer bazı tavsiyeler:
 • Herhangi bir ürüne veya konuya link vereceğiniz zaman, bu linki kelimeye vermeyecekseniz bir satır boşluk bırakarak verin. Bu, okunabilirliği arttıracaktır.
 • Konulara eklediğiniz resimleri, resim içeriğine göre adlandırın.
 • Yazılan rehberleri tane tane ve adım adım baştan sona okuduktan sonra uygulayın. Böylece rehbere başladığınızda eksik bir şey kalmaz.
 • Konuya yüklenen resimleri daima Tam Resim olarak ekleyin.
 • Ayrıca daha kapsamlı yazım kuralları ve örnekli açıklamalar için: En Genel Yazım Kuralları | Technopat Sosyal
 • Mesajınızda bir liste varsa bunu maddeleme özelliği ile maddeler haline getirdiğinizden emin olun: Technopat Sosyal Maddeleştirme Butonu
Technopat Sosyal'de alınan ilk cezalar sadece 1 saatliktir*. 1 saat* sonra Sosyal'de tekrar yazmaya devam edebilirsiniz.

Aynı hatadan dolayı aldığınız cezaların toplamı 10'u geçtiğinde cezaların süresi aşağıdaki tabloya göre katlanarak artacaktır:


Uyarılar


1. Uyarı

10. Uyarı

20. Uyarı

30. Uyarı ve Sonrası

Noktalama İşaretlerinin Hatalı Yazımı

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sistem Toplama Konu Limiti Aşımı - Öneri Konu Limit Aşımı

1 ~ 3 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Hatalı Büyük Harf Kullanımı

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Özelden Yardımlaşmak
1 ~ 3 Gün1 Hafta2 Hafta~1 Ay
İçeriğe geri dönüş yapmamak1 ~ 3 Gün1 Hafta ~ 2 Hafta1 Ay ~ 3 Ay~3 Ay
Gereksiz yere çözüm işaretlemeyiniz1 ~ 3 Gün1 Hafta ~ 2 Hafta1 Ay ~ 3 Ay~3 Ay

Yazım Yanlışı Olan Mesajı Alıntılama

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Ekran Görüntüsü Yerine Fotoğraf Paylaşma

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Sosyal Dışı Resim Servisi Kullanımı
1 Saat ~ 1 Gün1 ~ 3 Gün1 Hafta~1 Ay

Virüs Yayan Dosya Yükleme Servisi Kullanımı

1 Saat ~ 1 Gün

1 ~ 3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yetersiz Bilgi

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Kopyala/Yapıştır Konu

3 Saat

1 ~ 3 Gün

2 Hafta

~1 Ay

İmzayı ve Sistem Özellikleri kutucuğunu referans göstermek

1 Saat ~ 3 Saat

1 ~ 3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Reklam İçerikli Mesajlar

1 Ay ~Üyelik İptali

Konu başlığında "Acil, Yardım, İçeri veya Lütfen" kullanımı

1 Saat ~ 3 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Gereksiz Mesajlar

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Kendi Konunuzu Açın
1 Saat ~ 3 Saat3 Gün1 Hafta~1 Ay

Yasa Dışı Paylaşım

1 Gün

1 Hafta

2 Hafta

~1 Ay

Çifte Konu

1 Saat ~ 3 Saat

3 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Türkçe/Yazım Kurallarına Uymayan Mesaj

Her kelimeye büyük harfle başlamayın

Birden fazla cümleyi tek cümle gibi yazmayın

Soru cümlesinin yanlış yazımı

Ek olan -da / -de / -ki birleşik yazılır

Bağlaç olan da / de / ki ayrı yazılır

-abilmek" ve "-ebilmek" bitişik yazılır

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yanlış Kategoriye Konu Açma

1 Saat

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

İçerikle İlgisi Olmayan Konu Başlığı

1 Saat

1 Gün

2 Hafta

~1 Ay

Yanlış Bilgilendirme

3 Saat

1 ~ 3 Gün

2 Hafta

~1 Ay
Rapor Sistemi Yasağı
1 Gün ~ 3 Gün

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay
Profil Mesajı Yasağı1 Hafta ~ 3 Ay1 Yıl

Özel İsim ve Kısaltmaların Yanlış Yazımı

1 Saat

1 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Bir Konuda Birden Fazla Soru Sorma

1 Gün

3 Gün

1 Hafta

~1 Ay

Yasaklı siteler/uygulamalar:
 • CPUboss.com
 • GPUBoss.com
 • Uzmanim.net
 • UserBenchmark.com
 • İstanbulbilisim.com
 • Nanokatalog.com
 • Bossbilisim.com
 • pc-builds.com
 • birxy.com
 • DriverBooster & Driver güncelleme programları.
 • Gamermarkt
 • Turkceyamaci.com
 • Dosya.tc ve dosya.co
 • GIBIRNet
 • Oyunexe.com
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Kural olmasa da en güzel teşekkür bence verilen yöntemin ve yardımın işe yaradığını doğrulamak ve forumda bir başkası benzer bir soru sorduğunda edinilen tecrübe ile yardımcı olmaktır :) Özellikle PM atan yani özel mesajla yardım isteyenlere kızıyorum; çünkü aynı soruyu soracak tonla insan var, foruma yazılan bir yardıma onları yönlendirmek mümkün, kişisel mesaj çok bencilce ve büyük emek kaybı...

Konu sabitlendi.

Güncelleme: PM, Private Message yani özel mesaj (ÖM) sistemi kapatıldı.

İkinci güncelleme: Technopat Sosyal dışında soru soranları da buraya yönlendiriyoruz. Önceliğimiz her zaman Technopat.net'te cevaplamak. Sosyal medya kanalları kullanıcıların takip edebilmesi için var, ayrı cevap platformları olarak değil.

Çok sorulan soru: Yazım hatası değil, imla kuralı ihlali uyarı sebebidir. Noktadan banlandım diyen bazı üyeleri kontrol ettim, iki ya da üç harfli bir küfür var Türkçemizde, o nokta sayılmıyor, kullanmayın.

Çok söylenen yalan: "Konu açtım yanıtlanmadı" konu bağlantınızı isteyip kontrol ediyoruz, genelde konu filan açılmamış oluyor. Gerçekten yanıtlanmamış her konu araştırma için işaretleniyor ve moderatörler tarafından listeleniyor, kayıt altına alınıyor. Yalan söyleyen insanları bu sorunlarıyla yüzleşip çözene kadar muhattap almıyoruz.

Olası yanlış anlaşılma: "Falanca kullanıcıya sert cevap verilmiş" lütfen uyarı sistemi ile uyarın, kabalık etmek, gönül kırmak istemeyiz. Yetkililer ve üyeler her zaman uygun üslup kullanmaya çalışmalıdır ama insanlık hali sebebiyle bir kabahatleri olursa elbette birbirimizi uyarırız.

Bazen de kullanıcının küfür ettiği durumlarda küfür silinince neden ceza aldığını göremeyebiliyorsunuz, bu tür konulara da rastladım. "Normal bir soruya çok sert yanıt verilmiş gibi görünüyor" aslında orada silinmiş, sert cevabı haklı olarak alan kaba bir yorum vardı fakat silindi, siz görmediniz, bu yüzden durum size çok aşırı görünüyor demek olabilir.

Konu açtıysanız ve yanıtlamadıysak kurallarda zaten vari tekrar hatırlatabilirsiniz, yetişebildiğimiz bütün konuları yanıtlamaya çalışıyoruz. Doğal olarak zaman kısıtlamaları yüzünden yanıtlayamadıklarımız olacaktır, şahsi olarak alınmayın lütfen. "Sizin" sorunuzu yanıtlamadık değil, gelen sorulardan bazılarına yetişemedik demektir.

Çok gelen bir istek: "Konu filan açamam buradan yanıtla, acil yanıtla, bana özel mesajla ulaş, evime gel, işimi yap, sırtımı kaşı, su getir" cevabımız: "Sihirli bir değneğimiz olsa size piyango çıkmasını da sağlardık ancak şimdilik mümkün değil."
 
Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı