Technopat Sosyal öneri

Ceza yiyen üyelerin kendi konularına yazabilme özelliği şahsen gelmemeli. Düşünün, yazım kurallarına hiç ama hiç uymayan biri ceza alacak ve tekrar kendi konusunda yine aynı hataları yapacak.

Zaten yaptırımın olayı da budur. Kurallarda da belirtilmiş, bunun sonucunda bu olur diye.

Bence moderasyon ekibi değişmeli. Saçma sebeplerle ban atmayı çok seviyorlar sanırım.
Saçma sebepler, saçma sebepler... Biz sebepsiz yere, haksız yere kimseye uyarı/ceza vermiyoruz. Biz de insanız tabii, bir hatamız olursa da düzeltiyoruz.
Zaten hatalı olan taraf hep moderasyon ekibi, kullanıcılarda hiç ama hiç hata yok.

Ban atmaktan keyif de almıyoruz ayrıca. Keşke ban atmayı gerektirecek durumlar hiç olmasa.

Yaşı küçük kullanıcı ibaresinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Beni sakın yanlış anlamayın ancak "yaşı küçük kullanıcılar" olmazsa ben bu forumun kullanılacağını düşünmüyorum. Fakat aynı şekilde bazı "absürt" durumlara da yol açıyor bu durum. Mesela, abartmıyorum, 10'dan fazla "Valorant vs CS:GO" konusu gördüm ve bunlara gelen yorumlar çok fazla. Mesela benim, hatta benim dışımda birçok kişinin, uzun süredir cevaplanamayan bir konum var. Bu durum yüzünden cevaplanmıyor.
Bir öneri olarak da bir mesaj attığınızda mesajın silinmemesi. Yani mesaj yüzünden ceza yeniliyorsa o ceza kalsın ve diğer kullanıcılar da kişinin ceza yiyip yememesine karar versin bence. Gerçi bu dediğim durum imkansıza yakın bir şey ama en azından konuyla alakalı kişiler arasında böyle bir oylama yapılırsa iyi olur diye düşünüyorum. Hem yanlışlıkla ceza yenilmesinin önüne geçilebilir.

1) Ban yiyince kendi konumuza yazı yazabilmek.
Bence bunun kesinlikle gelmesi gerekiyor çünkü bazen bir öneri için konu açıyoruz ve ban yiyince insanların sorularına cevap veremiyoruz. Mesela bir sistem yükseltmesi için konu açılıyor lakin konu sahibi sistem özelliklerini yazmayı unutuyor (klasik). Sonra bu kullanıcı ban yiyince konuyu öne çıkar yapması ya da yeniden konu açması gerekiyor, bence bu gereksiz. Yani ban aldığımızda bile kendi konumuza yazı yazabilmeliyiz bence.
Unutmamalı. Kendi konusu değil mi sanki? Ceza almazsa bunu öğrenemez. Benim hoşuma gitmedi bu öneri.
2) Yazım düzeltme yeri.

Şimdi.

Eki Görüntüle 1005204

Çoğumuzun bildiği ve basınca yazımızın düzeldiği iki adet kutucuk var lakin kutucuklara tıklamadan sadece.

Eki Görüntüle 1005208

Bu butona basarsak yazı düzeltiliyor ama noktalama işareti koymuyor ve bence bu da gereksiz yani iki tane kutu yerine sadece bir tane büyük buton yeterli en azından ben bu şekilde düşünüyorum.
Moderatörken çok kullanmışlığım oldu bu iki butonu. Her zaman ikisi seçili halde kullanmıyordum. Kafasına göre nokta, büyük harf eklediği oluyor. Bu yüzden hangisine ihtiyacınız varsa onu seçip öyle düzelt tuşuna basmalısınız. Yine pek yararlı bir öneri olmadığını düşünüyorum.
3) Technopat'ta yaşı küçük kullanıcılar.
Bu gün başıma gelen bir durum. Yaşı küçük bir kullanıcı (isim vermeyeceğim) hiçbir bilgisi olmayan konuya geliyor ve konuyla alakası bile olmayan bir mesaj atıyor (napim) ama bu kullanıcı 9.5 yaşında. Yani bence yaşı belli bir miktarın altında ise 15 gibi bazı konulara bu üyelerin mesaj atmaması daha doğru olur.
Raporlarsanız cezasını alır. Sizin bu konu hakkında düşünmenize gerek yok aslında. Ceza tablosuna kurallar kısmından bakabilirsiniz.
4) GIF'li profil fotoğrafı.
Bu konuya girmiyorum neredeyse herkes zaten GIF'li profil fotoğrafı istiyor ne kadar gerekli ne kadar değil tartışılır.
GIF içerikli profil fotoğrafı koyamayan çoğu kişi bu duruma karşı. Sırf kendileri koyamadı diye karşı çıkıyorlar. Ne garip, hah?

3) Technopat'ta yaşı küçük kullanıcılar.
Bu gün başıma gelen bir durum. Yaşı küçük bir kullanıcı (isim vermeyeceğim) hiçbir bilgisi olmayan konuya geliyor ve konuyla alakası bile olmayan bir mesaj atıyor (napim) ama bu kullanıcı 9.5 yaşında. Yani bence yaşı belli bir miktarın altında ise 15 gibi bazı konulara bu üyelerin mesaj atmaması daha doğru olur.
Bunu doğru bulmuyorum. Yaşı küçük olup da çok şey bilen, yardımcı olmaya çalışan çok fazla kişi var. "Napim" yazanları raporlayabilirsin.

Ceza yiyen üyelerin kendi konularına yazabilme özelliği şahsen gelmemeli. Düşünün, yazım kurallarına hiç ama hiç uymayan biri ceza alacak ve tekrar kendi konusunda yine aynı hataları yapacak.

Zaten yaptırımın olayı da budur. Kurallarda da belirtilmiş, bunun sonucunda bu olur diye.

Saçma sebepler, saçma sebepler... Biz sebepsiz yere, haksız yere kimseye uyarı/ceza vermiyoruz. Biz de insanız tabii, bir hatamız olursa da düzeltiyoruz.
Zaten hatalı olan taraf hep moderasyon ekibi, kullanıcılarda hiç ama hiç hata yok.

Ban atmaktan keyif de almıyoruz ayrıca. Keşke ban atmayı gerektirecek durumlar hiç olmasa.
İkinci defa yaparsa kendi konusuna yazdırmasınlar, olmaz mı?

Geri
Yukarı