Technopat Sosyal profil fotoğrafı ve arka planı için öneriler

Finisterre

Megapat
Makaleler
5
Profil Fotoğrafı
  • Profil fotoğrafı için tavsiye edilmiş olan 400x400 çözünürlük bizim için önemli değil. Fotoğrafı hareket ettirerek ilgili düzeltmeler yapabiliyoruz. Bu bağlamda sitenin yerleştirme sistemi oldukça yeterli.

Elimde boyutları 352x157 olan bir fotoğraf var. Bunu herhangi bir işlem altından geçirmeden profil fotoğrafım yapmak istiyorum.

1.gif

Gördüğünüz gibi istediğim noktayı kabaca ayarladım, yerleşimini yaptım. Burada bize gösterilen fotoğrafın boyutu ise 192x192.

• Bu yerleştirme sistemi sizi kesmediyse, istediğiniz fotoğrafı yakalayamadıysanız bize fotoğrafı düzeltebileceğimiz bir yazılım gerekecek. Ben burada Adobe Photoshop kullandım. Alternatiflerin de iş göreceğini düşünüyorum.

Kullanmak istediğiniz minimum boyut 192x192 olacak. Bize gösterilen de bu aslında. Bu boyutlara indirgemek ve görüntüyü kare hâline getirmek bizim için daha iyi olacaktır. Photoshop yazılımının nasıl kullanılacağını göstereceğim bir konu olmayacak, pek de bilgi sahibi olduğum da söylenemez.

192x192, 384x384, 500x500 ve 1000x1000 gibi çözünürlükler ile denedim ve elde ettiğim sonuçlar değişmedi.

Yani bu noktada tavsiyem görüntüyü kare yapmanız ve minimum da 192x192 olması yönünde.

Arka Plan

• Arka plan için de pek farklı şeyler söylemeyeceğim. Bize gösterilen fotoğrafın çözünürlüğü tam olarak 1422x312 olarak belirlenmiş. Bu noktada arka planınıza ekleyeceğiniz -belirttiğim çözünürlük dışında- herhangi bir fotoğraf yukarıdaki gibi yerleştirilebilir olacaktır. Ancak genel olarak kullanılan 1920x1080 gibi çözünürlükler, yerleştirme sistemi özelinde bizim iyi sonuçlar elde etmemizi engelleyecektir.

2.gif

Bu bağlamda ilgili düzenlemeleri yine ek bir yazılımla yahut tercihen farklı bir yöntemle yapmanız gerekiyor. 1422x312 gibi bir çözünürlük tam olarak oturuyor.

Yine bu çözünürlüğün katları ile yapmış olduğum -2844x624, 5688x1248- denemelerde de güzel sonuçlar elde ettim.
Sonuç

• Son olarak tek tavsiyem arka planda yerleştirme sistemine izin vermemeniz. Siz kendi profilinizde istediğiniz sonuçları elde etseniz bile bu; site genelinde, arka planınızın göründüğü çeşitli noktalarda yanlış yerleştirilmiş olarak görünebilir. Bizim amacımız da arka plan fotoğrafında da bu yerleştirmeye izin vermememiz aslında. Aynısı profil fotoğrafı için tercihen geçerli olmayabilir. Size kalmış.

3.gif

4.gif

Kısaca olay budur aslında. Yerleştirme sistemine genel olarak izin vermemek.

Kullanılan çözünürlükler 192x192 ve 1422x312 olarak belirlenmiştir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı