Technopat Sosyal'de Archman kısmı açılsın mı?

Önce bunu düşündüğünüz için teşekkür ederim.
Elbette açılmalı.
Çünkü Arch ile ilgili her şeyin paylaşılacağı yerin en uygunu Archman olur.
Yerel ve Türkçe kaynaklı olması işleri daha kolaylaştırır.
Ayrıca son kullanıcı için geliştirilmiş olması da yeniler için ayrı bir avantaj.

Önce bunu düşündüğünüz için teşekkür ederim.
Elbette açılmalı.
Çünkü Arch ile ilgili her şeyin paylaşılacağı yerin en uygunu Archman olur.
Yerel ve Türkçe kaynaklı olması işleri daha kolaylaştırır.
Ayrıca son kullanıcı için geliştirilmiş olması da yeniler için ayrı bir avantaj.

Ustam ne zamandır Linux kullanıyorsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bence gereksiz. İnsanları farklı bölümlerde toplamak yerine tek GNU/Linux çatısı daha makul.
Buna ben de katılıyorum. Her ne kadar düzgün yürütülen bir Türk dağıtımı olsa bile Arch Linux'un sadece kolay yüklenebilir hali. Bazı kullanıcılar için iyi bir şey olabilir fakat saf Arch'a üzerine bir şey eklemeden sadece kurulumu basitleştirme fikrine karşıyım, bunun sebebini daha önceden belirtmiştim. Kurulumu basitleştirmek dışında çok bir şey yapmadığı için bence Pardus gibi ayrı bir bölüm açılmasına gerek yok. Pardus'un ayrı bir bölüme sahip olmasının sebebi devletimizin tarafından aktif olarak geliştirilen ve gelecekte devlet kurumları, okullarda ve hastanelerde kullanılması gibi bir hedefi olmasıdır (dağıtımın kendisini sevmiyorum ama orası ayrı bir konu). Pardus, Debian tabanlı olmasına karşın MXLinux gibi ana amacı basit bir Debian deneyimi sunmak değildir, Türkiye'nin ihtiyaçlarını giderebilecek bir Linux dağıtımı oluşturmaktır. Archman ise sadece basit bir Arch Linux kurulumu sunuyor, onun dışında ekstra bir paket yönetimi, program geliştirme, ek depo gibi bir çalışma yürütülmüyor.

Son düzenleme:
Buna ben de katılıyorum. Her ne kadar düzgün yürütülen bir Türk dağıtımı olsa bile Arch Linux'un sadece kolay yüklenebilir hali. Bazı kullanıcılar için iyi bir şey olabilir fakat saf Arch'a üzerine bir şey eklemeden sadece kurulumu basitleştirme fikrine karşıyım, bunun sebebini daha önceden belirtmiştim. Kurulumu basitleştirmek dışında çok bir şey yapmadığı için bence Pardus gibi ayrı bir bölüm açılmasına gerek yok. Pardus'un ayrı bir bölüme sahip olmasının sebebi devletimizin tarafından aktif olarak geliştirilen ve gelecekte devlet kurumları, okullarda ve hastanelerde kullanılması gibi bir hedefi olmasıdır (dağıtımın kendisini sevmiyorum ama orası ayrı bir konu). Pardus, Debian tabanlı olmasına karşın MXLinux gibi ana amacı basit bir Debian deneyimi sunmak değildir, Türkiye'nin ihtiyaçlarını giderebilecek bir Linux dağıtımı oluşturmaktır. Archman ise sadece basit bir Arch Linux kurulumu sunuyor, onun dışında ekstra bir paket yönetimi, program geliştirme, ek depo gibi bir çalışma yürütülmüyor.

Bazı yönlerden haklısınız, yinede sırf bir Türk dağıtımı olduğundan desteklemek gerektiğini düşünüyorum. Ubuntu da ilk başlarda debian kurulumunu ve yapılandırmasını kolaylaştırdığı için popüler oldu.

Son zamanlarda dağıtımın telegram kanalını takip ediyorum, i3 sürümünü geliştirilme sürecine kısmen tanık oldum, sonuçta bu işi kısıtlı şartlarda emek vererek yapıyorlar.

Arkasında büyük bir topluluk olmamasına rağmen Demiray bey (archman geliştiricisi) yılmadan bu işe projeye devam etmektedir.Ayrıca pek çok projede görev almış takdir ettiğim bir insandır. Kendisi ile bir tanışıklığım yoktur.

Demiray bey gibi @@Silinen üye kardeşimiz de debian tabanlı dağıtımlar hazırlamakta, blog sayfasından takip ediyorum.

Sonuç olarak her durumda Türk dağıtımlarını desteklememiz gerektiğini, ubuntu ve manjaro yerine
yeni kullanıcılara illedelinux debian veya archman tavsiye edilmesi taraftarıyım.

Katılmıyorum, Türk yapımı diye hiçbir distronun yüceltilmesine gerek yok hatta Pardus kısmını da kapatıp Linux ile alakalı her şeyi tek çatı altına almak daha mantıklı. Onun yerine bir pinlenmiş post olarak Türk distroları tanıtılması ve o postların altında soru cevap tarzı şeylerin yapılması daha mantıklı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar,

Archman GNU/Linux üzerine bir alan açılmasını öneren arkadaşımıza ilgisi için teşekkür ediyorum. Konuya ilgi gösterip yazan arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim. Archman ve yıllardır resmi destek verdiğimiz Arch Linux ve Manjaro Linux Türkiye ekibi olarak sorunların çözümüne resmi destek platformlarımız dışında çözüm aranmasına pek te sıcak bakmıyoruz. Hele hele sosyal medyadan veya anlık mesajlaşma ortamlarından destek aranmasına tamamen karşıyız. Bu hususta düşünce tarzımızın temeli şudur; Sizin sorduğunuz bir soru birçok kişinin de soracağı bir soru olabilir. Sizin alacağınız bir cevap ta birçok kişinin alacağı bir cevap olabilir. Bu kıymetli soruların ve cevapların kimsenin göremeyeceği ortamlarda ziyan olması veya resmi destek verdiğimiz bir çözüm ortamının içinde yer almaması bir kayıptır. Sorunlar ve çözümleri kalıcı birer kaynak olarak projelerin kendi belgelendirme ve forum platformlarında yaşarsa daha verimli olacaktır. Açık kaynak özgür yazılım geleneğinde projenin forumlarını ve belgelerini kullanmak, etkileşimde kalmak güzel bir alışkanlıktır.

az laf, çok iş

Saygılarımla...

tulliana

Yeni konular

Geri
Yukarı