Technopat test sisteminde SP120 fanların yanlış yönde olması

Mantıklı olmaya bilir zaten soğuk havayı aşağıdan yukarıya doğru vermek daha iyidir yukarı çıkan ısıyı daha hızlı iletir ama yukarı egzoz fanlarının hızlı olması gereklidir.. Bakın mantık olarak düşünmeyin iyi ve daha iyi olarak düşünürseniz sorunu kendinizde yeneceksiniz.
Benim kasamda sıvı soğutma radyatörü arkaya takılı önden ve alttan hava alıp yukarı ve arkaya veriyorum.
Bu kasa yaklaşık 1000 lira düşünmemek mümkün mü. :esne:

Dipçe: Farklı teknoloji kanallarının son 1 ay içerisinde 3 tane Crystal serisi kasa toplaması da ilginç bir tesadüf.

Bu kasa yaklaşık 1000 lira düşünmemek mümkün mü. :esne:

Dipçe: Farklı teknoloji kanallarının son 1 ay içerisinde 3 tane Crystal serisi kasa toplaması da ilginç bir tesadüf.
Kırılmaz olduğu için toplanıyor olabilir ve görüntüsü de hoş içi geniş. Para sizden çıkmıyor onlardan da çıkmıyor boşverin.

Hocalarım simdi konuya ince bir teorik yaklaşım getireyim. Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben ilkokul dan önce bile fiziğe ilgili biriydim. Suan ikinci üniversitemi okuyorum ve fizik benim hayatım diyebilirim. Yaptıgım çeşitli yangın söndürme projeleri vs var. Alaylı olarak freelance makine ve inşaat firmalarına proje çiziyorum. Bilgisayar konusunda bu kadar iyi değilim ama. Şimdi size gözden kaçırdığınızı düşündüğüm birkaç madde yazacağım.
  • Radyatör aldığı hava ve işlemcinin sıcaklığı arasında bir sıcaklık degerinde olmak zorundadır.
  • Mantıklı olan durumlarda radyatör işlemciden soguk aldıgı havadan sıcaktır. Bu soğutmayı yani işlemci ile hava arasında ısı kayıpları hariç bir iletken görevi görür.
  • Cok ekstrem olmakla beraber bazı durumlarda özellikle egzos olarak kullanılıyorsa soğutmak yerine işlemcinin sıcaklığını da arttırabilir. Klasik ısı sıcaklık iletim dagılma vs özellikleri.
  • Yine ekstrem olmayan durumlarda kasanın alt tarafından alınan hava her zaman yarım derece de olsa veya daha da az (bu durum değişir.) soguktur.

Şimdi cok kullanılan birkaç duruma göz atalım
  1. Radyatörün üst arkada egzos olarak kullanılması.
Bu durumda önden kasaya alınan hava soguktur. Kasanın içinde hava anakart, ekran kartı vs. den dolayı ısınır ama bu ısınma direkt işlemci ısısı kadar yine ekstrem durumlar haricinde olmaz. Özellikle sıvı soğutma pompası dış tarafı daha yalıtkan ve işlemci ile temas eden yüzeyi daha iletken olduğu için kasanın içindeki havaya da üst kısmı temas ettiği için direkt soğutmaya göre kasa içini daha az ısıtır. Sonuç olarak kasanın içindeki hava ilk giren havadan sıcak ve işlemciden soguktur. Ama ilk alınan havanın soğukluğu ile işlemci sıcaklıgı arasındaki fark azalmıştır. Burada egzos fanlar kasanın içindeki havayı aldıgı için soğutma yine ekstrem durumlar haricinde olur. Ama ilk alınan hava kadar sogutamaz çünkü sıcaklık farkı azalmıştır.

2. Radyatörün ön altta hava girişi icin kullanılması.

Bu durumda ilk duruma göre radyatöre daha soguk hava gelir. Yani işlemciden alabildiği ısı ile dışarıdan aldıgı hava arasında daha fazla sıcaklık farkı olacağından işlemci daha iyi soğutulacaktır. Lakin işlemci pompa ve kartla temas halindedir. Burada cok ince ayrıntılar mevcut. Radyatör her türlü dışarıdan daha sıcak olacağı icin o aldıgı ve işlemciyi sogutmak icin kullandığı soguk havayı bir miktar ısıtıp kasanın icine öyle verecektir. Bu durumda işlemciye bu da etki edecektir ama suan hesaplama yapmadım yaparsam kasasına fanına socaklıklaea göre sahan net söylerim yine de egzos olarak kullanılmasından daha iyi soğuyacaktır. Çünkü radyatöre alınan havanın farkı kasanın icine bir miktar daha sıcak hava vermekten daha etkili olur. Eğer pompanın dış yüzeyi gerçekten ısıdan daha iyi yalıtılıp işlemciye temas eden yüzeyi net bir şekilde iletkenlik olarak farklıysa. Yine de o radyatör o havayı bir miktar ısındıracak. Ve ekran kartı anakart biraz daha sıcak hava almış olacak. İşlemci muhtemel daha iyi soguyup ekran kartı ve anakart daha az soğuyacaktır.

Sonuç.

Egzos olarak kullanılmasındansa giriş olarak kullanılması işlemci icin daha avantajlı. Diğer bileşenler icin daha kötüdür.
Benim tavsiyem o radyatörün kullanılması icin kasa teknolojilerinin gelistiririlip Farklı bir hava akış bölmesi oluşturulması olur. Veya uzay montaj yapıp kendimiz ayarlayabiliriz.

Son düzenleme:
Merhaba, aynı sistem bende var ama benim sormak isteğim başka bir soru. Bende Asus Z370-F anakart Corsair 570x kasa ve 6 adet Corsair sp120 rgb fan var ve ben bu fanların görsellerini anakartın aura programı ile gskill ram ve anakart renkleri ile senkonize bir şekilde çalıştırmak istiyorum ancak Corsair Sp120 rgb içinde anakarta bağlantı için Speed, Mode, Color olmak üzere her biri iki erkek çıkışlı kablo var ancak bunları anakartın neresine bağlayacağım konusunda emin olamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaş yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı