Technopat Türkçe Kuralları

Furkan Demirkıran

Kilopat
Süper Moderatör
Technopat sayesinde Türkçe imla, noktalama gibi şeyleri az çok çözdüm. Böyle bir şey olması gerçekten çok iyi olmuş ve hatamızı görmemiz bizim yararımıza oluyor, tabi burada bile yanlışlık olmuştur, yazımda yavaş yavaş öğreniyorum. Technopat moderatörlere, adminlere sonsuz teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyaldeki ilk mesajımda kaç tane uyarı aldığımı bilmiyorum :D
Şimdi her kelimeme dikkat ediyorum. Bilmediğim kelimelere internetten bakıyorum. Okulda bu kadar Türkçe dersi görmemiştim. İyi oldu ama :)

Evet haklısınız gerçekten güzel bir kural. Fakat ana dilinizi bir teknoloji platformundan öğrenmeniz üzücü.
Bu kural güzel de çok saçma bir kural var, yazım yanlışı olan mesajı alıntılama. Adam yanlış yazıyor ben adama cevap verdim diye ban yiyorum. Hayatımda gördüğüm en saçma kural olabilir.
Cevap vermek için alıntılamak zorunda değilsiniz, etiketleyerek de cevap verilebiliyor. İlla da alıntılamak istiyorsanız alıntıladığınız mesajdaki yanlışları düzeltmek zorundasınız. Amaç hataları çoğaltmamak ve saçma da değil.

Forumda imla zorunluluğu var fakat o halde bile bazı cümleleri anlayabilmek için Dil Bilimci olmak gerekebiliyor.
Herkese kitap okuyun diyorsak laf olsun diye söylemiyoruz. Al, okumayanların hali ortada. Sonra "benim çocuk neden paragrafda anlam çözemiyor " diye Google'da arama yapıyorlar.

Evet haklısınız gerçekten güzel bir kural. Fakat ana dilinizi bir teknoloji platformundan öğrenmeniz üzücü.

Cevap vermek için alıntılamak zorunda değilsiniz, etiketleyerek de cevap verilebiliyor. İlla da alıntılamak istiyorsanız alıntıladığınız mesajdaki yanlışları düzeltmek zorundasınız. Amaç hataları çoğaltmamak ve saçma da değil.
Adamın yazdığı mesajdaki hataların tek tek kontrol etmek benim görevim olduğunu düşünmüyorum, soru sormuş ben sadece sorusuna yazım yanlışı yapmadan cevap veriyorum.

O zaman uzun mesajları alıntılamak yerine etiketleyin, size zorla alıntılayın diyen yok. Eğer bilmiyorsanız söyleyeyim, her konunun altında hızlı cevap kısmı var, "@" işaretine bitişik olarak cevap vereceğiniz üyenin ismini yazarak alıntılamadan cevap verebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı