Technopat Üyelerine ve Yönetimine Mesajımdır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teknoloji sevdalısı, insanlara yardım edip karşılığında hiçbir şey beklemeyen bir avuç insanız özünde.
Sosyal'in göz göre göre körelmesine karşı, her gün şuraya belki birinin sorununu çözerim, daha iyi tavsiyede bulunurum diye giriyorum. Kimse beni zorlamıyor veya bundan para da kazanmıyorum ama benim bu tutumuma tabiri caizse sopayla karşılık veriliyor. Üzücü.
Düşüncelerimi ve Sosyal'den uzaklaşacağımı belirtmek için başlattım konuyu.
Elbette herkes düşüncesini belirtilip "sosyalleşebilir" ama birbirinizi galeyana getirmeyin. :)

Sağlıcakla
Ofiste bilgisayarı açtıktan sonra ilk işim oluyor :D

Teknoloji sevdalısı, insanlara yardım edip karşılığında hiçbir şey beklemeyen bir avuç insanız özünde.
Sosyal'in göz göre göre körelmesine karşı, her gün şuraya belki birinin sorununu çözerim, daha iyi tavsiyede bulunurum diye giriyorum. Kimse beni zorlamıyor veya bundan para da kazanmıyorum ama benim bu tutumuma tabiri caizse sopayla karşılık veriliyor. Üzücü.
Düşüncelerimi ve Sosyal'den uzaklaşacağımı belirtmek için başlattım konuyu.
Elbette herkes düşüncesini belirtilip "sosyalleşebilir" ama birbirinizi galeyana getirmeyin. :)

Sağlıcakla.
1 ölür, 1000 dirilir gözüyle bakıldıkça daha çok kemik üyeler kaybedilecektir. Son zamanlarda özellikle bunun eksikliği gözden kaçmıyordur kimseden.

Evet, tamamen gönüllülük esaslı bir şey yapıyoruz. Bunun karşılığında da çok bir şey beklemiyor insanlar.

''Gereksiz'' şekilde gerekli olmadığı halde gereksiz mesajdan ceza verileceğine, saçma sapan gereksiz konuların açılmasına izin verilmemeli. Ben çoğunlukla okurum, fakat artık son zamanlarda giresim dahi gelmiyor abuk subuk konular yüzünden. Kalite yerlerde.

Ve bu konuyu hala bir moderatör kapatmadı. Genellikle eleştiri ya da öneri yaptığımız bir konuda tokat gibi bir mesaj yazılır ve hemen konu kilitlenirdi. Helal olsun çok güzel özetlemişsiniz.

"Kopya çekme tavsiyesi" adı altında bir arkadaş konu açmış bende bu yapmak istediği şeyin yanlış olduğunu çalışması çabalaması gerektiğini güzel uygun bir dille anlattım. (merak eden arkadaşlarımız konuya bakabilir.) arkadaşımız belki çaresizlikten veya ne yaparım ederim de güzel not alırım demek istemiş olabilir, bence burada suçu en düşük arkadaş konu sahibi, fakat şöyle bir baktım konuya yazılan yorumlara 3 sayfa olmuş halen daha (çekme diyenleri tenzih ederim.) uç kutusuna yaz, silgiye yaz, tahtaya, masaya yaz. ya arkadaş adam kopya çekmek istiyorum diye yanlış hatalı, bana göre uygunsuz, bir konu açmış yanlış bir şey yapmak istiyor diğer forum üyelerinin %90'ı yanlış olan şeye yön gösterip akıl veriyor, hatta arkadaşın birisi üşenmeyip İnternetten öğrenci masa resmi indirip yan tarafına da paintte çizim yapıp o resmi koymuş bak buraya yaz kopyayı öğretmen gelince masayı şöyle çekersin böyle kapatırsın, arkadaşımız suç işleyecek çoğunluk ön ayak olup daha da akıl verip teşvik ediyor, inanılır gibi değil, konu dün saat 22:00'de açılmış halen daha kilitlenmemiş, o masaya çizim yaparak akıl veren arkadaşta "zaten yanlış bir konu olsa moderatörler konuyu onaylamazdı" diye yazmış, yani moderatör onayladıysa kesin doğru.
Bende dedim yarın öbür gün "banka soymak istiyorum yardım edin" diye konu açsam bana da şöyle yap böyle yap diye akıl verecek misiniz.
Bana göre bu gibi sağlıksız, yararsız hatta zararlı ve boş konular kesinlikle onaylanmamalı, farz edelim onaylandı sonrasında hiç mi okunmuyor bu yazılan çizilenler, millet orada hatalı olan, suç unsuru teşkil eden konuyu tartışıyor konu açılalı 18 saat olmuş yetkililerden tık yok.
Kapatın şu konuyu artık hatta kapatmayıp komple silerseniz daha doğru olur, ama tabi ki en doğrusunu o konuya onay veren yetkili kişi bilir, belki ileride konuyu okuyup yararlanmak isteyecekler çıkabilir.

Böyle bir konu iyi olmuş. Herkes fikirlerini yazarsa belki değişikliğe gidilir. Ben de maddeler halinde birkaç görüşümü belirteyim.
1) Güzin Abla konuları beni de çok bayıyor. Forumda tartışılacak şeyler var bir de gerçek hayatta yaşayıp tecrübe edinilmesi gereken şeyler. Bazı şeyler özelde kalmalı diye düşünüyorum. Mümkünse bu tarz konular onaylanmasın.
2) Sistem önerisi kısmına yeni kurallar gelmeli. Yıl 2018 şaka gibi onlarca üye "5000 liraya sistem" yazıp çıkıyor. Bu forumda sistem önerisi yapan insanlar da anasının karnından sistem uzmanı olarak doğmadı. İnternet herkesin elinin altında. En azından kullanıcı kendi bir sistem hazırlamalı, onun üzerinden tavsiye istemelidir. Sadece fiyat yazıp sistem istemek tamamen yasaklanmalıdır.
3) Nedensiz markaya bağlı istekler onaylanmasın. Örneğin oyun sistemi alacak kişi illa Intel işlemci diye diretiyorsa gitsin kendi kursun o zaman sistemini. Machine learning yapacağım nVidia kart şart derse anlarım. Intel'e sıcak bakıyorum derse onu da anlarım. Ancak bazı kişiler yemin etmiş gibi AMD yazısından sonrasını okumuyor. Böyle dar kafayla teknoloji tartışmak olmaz.
4) 2000lerden kalan konu kilit muhabbetine bir dur demek lazım. Bazı konular var, bugün gördüğümüz "dünya düz" gibi, o tabii ki kitlensin hatta silinsin, yok olsun. Ancak bazı konular da var neden kitlendiğini anlamak mümkün değil. Örnek müzik bölümündeki şu konu:
Uçan Spagetti Canavarı
5) Oyun dışı teknoloji konuları artırılmalı. Anlıyorum üyelerin birçoğu genç arkadaşlar ancak teknoloji dediğimiz şey bilgisayar oyunlarından ibaret değildir. Uydular, akıllı arabalar, bilgisayar dışı elektronik aletler, enerji üretim metodları, ulaşım vs. gibi konular artırılmalı. Biliyorum bunların çoğunun bölümü var ancak içerik olarak da artması lazım.

8000 TL'ye PC Toplama isimli konunun sahibi, kendisine konu içinde onlarca öneride bulunulmasına rağmen marka bilgisayar linki paylaşıp "bu nasıl, bunu alayım mı?" diye soruyor ve ben "Çöp." cevabını verdiğim için "Gereksiz Mesaj" uyarısı alarak ceza yiyorum. Verilen onca öneriden sonra inatla link paylaşan konu sahibine, bana ceza veren bu şahıs kendisi nasıl bir cevap verirdi acaba, bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğim.
Kullanıcının o cevabı hak ettiğini düşünmüyorum. Çöp diyebilirsiniz ama neden çöp olduğunu açıklamanız gerekir. Sizin 8 yıllık teknoloji geçmişiniz olabilir ama bu size, kimseye faydası olmayan, tek kelimelik bir cevap yazma hakkını vermez. Biz bu hakkı kendimizde de görmüyoruz. Siz 8 yıl önce Intel mi AMD mi diye sorduğunuzda tek kelimelik, işe yaramaz bir cevap almadınız. Bu yüzden "bize göre" fazlasıyla kolay olan konuları bile ayrıntılı açıklamaya çalışıyoruz. Çünkü herkes her şeyi bilmek zorunda değil, zaten bu yüzden sizi/bizi adam yerine koyup soru soruyor, adam akıllı da cevap bekliyor. Yeteri ilgiyi gösteremiyorsak konuya hiç müdahil olmayalım daha iyi.

Marka PC dediğiniz şey de aslında satıcıların topladığı sistemlerdir ki, şu sıralar gayet popüler ve ihtiyacınıza göre bir konfigürasyon bulursanız tüm parçaları toptan ucuza kapatabiliyorsunuz. Bu zamanda sistem toplayan birisinin bu sistemleri de değerlendirmesini hiç yadırgamadım.

Düz dünya konusunda ise kısmen haklısınız. Konu troll ama moderatör bunun farkına varmadan onaylamış olabilir, bu durumda yapmanız gereken konuyu raporlamaktır. Moderatörün haberdar olması gereken bir durum varsa bunu rapor sisteminden iletiniz. Konu içinde bildirirseniz uyarı alırsınız.
Son olarak da imzasında aktif Nazi propagandası yapan birini son iki haftada üç kez rapor etmeme rağmen kimsenin umurunda olmaması, bende umut bırakmamıştır.
Tekrar rapor edin, ben ilgileneceğim.
Benden mi bahsediyor acaba ?
İsabet oldu :) İmza ve avatarınız silindi.

Bence moderatörler bilerek şuan bu konuya ellemiyorlar ki tüm isyankarlar mesajlarını yazsınlar sonra da toplu ban atılsın. :D
Şaka bir yana yazılanların büyük bir kısmına katılıyorum. Harika bir kemik kadro var ama moderatörler için aynısını söyleyemem. Bana tıpkı Samsung gibi harika bir markanın Türkiye ayağını yöneten ekibin hayal kırıklığı olmasını andırıyor.

Moderatörler amirlerinin ilgisine bırakıyor bu tarz sorun veya konuları, muhtemelen böyle oluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı