Technopat'ın bilgisayar mühendisliği okumuş üyeleri, bilgisayar mühendisliği okumak sizin için nasıl bir deneyimdi?

Acemi Kaşif

Hectopat
Kişisel deneyiminiz ile ve de daha çok genel deneyiminiz ile eğitiminiz nasıldı, neler öğrenerek nasıl başladınız, devamında neler öğrendiniz & neler yaptınız, nasıl ilerlediniz, vs.

Ve burada da bilgisayar mühendisliği okumak isteyen arkadaşlara herhangi bir tavsiyeniz & tavsiyeleriniz var mıdır? Belki biraz çalışma hayatınızdan, neler yaptığınızdan vs de bahsedebilirsiniz & isterseniz.

Ayrıyeten merak ettiğimden sormak istedim, hem bilgisayar hem de yazılım mühendisliği okumak gibi bir şey oluyor mu, oluyor ise bu verimli bir kombinasyon olur mu?

Son düzenleme:
Bir suru alanin temelini ogretiyorlar ve cok zor oluyor.

Bilgisayar muhendisligini guzel okuyan biri, zaten yazilim muhendisidir ve bilgisayar muhendisi, yazilim muhendisinden iyidir.

Benim de bir sorum var. Bilgisayar Mühendisliği okuyup da iş bulamayan kişiler var mı? Ben de okumayı düşünüyorum ama çevrem çok kafama takıyor bu iş bulamama konusu.

Bu aksam yogunum, haftasonu yazarim.
Kişisel deneyiminiz ile ve de daha çok genel deneyiminiz ile eğitiminiz nasıldı, neler öğrenerek nasıl başladınız, devamında neler öğrendiniz & neler yaptınız, nasıl ilerlediniz, vs.

Ve burada da bilgisayar mühendisliği okumak isteyen arkadaşlara herhangi bir tavsiyeniz & tavsiyeleriniz var mıdır? Belki biraz çalışma hayatınızdan, neler yaptığınızdan vs de bahsedebilirsiniz & isterseniz.

Ayrıyeten merak ettiğimden sormak istedim, hem bilgisayar hem de yazılım mühendisliği okumak gibi bir şey oluyor mu, oluyor ise bu verimli bir kombinasyon olur mu?

Lisans Sabanci, Master Bogazici mezunuyum.
Programlama ogrenme hevesiyle degil aslinda, bilgisayarlarin nasil calistigini anlama hevesiyle muhendis oldum.

Orta seker bir not ortalamasiyle mezun oldum, grup projelerini hic sevmezdim baskasinin yazdigi kod hic hosuma gitmezdi. Gidip kendim yeniden yazardim. O yuzden altindan kalkamadigim projeler de oldu, ozellikle lisanstayken.

5-6 sene Turkiye'denin en buyuk banka ve GSM firmalarinda calistim backend developer olarak, sonra da kendi firmami kurup yurt disi sirketlere yazilim gelistirmeye basladim. Simdi yanimda 3 muhendis calisiyor kucuk bir firmayiz.

Zamanim genelde code-review yaparak ve mimari olusturarak geciyor. Antik kuntin bug oldugunda da ben ilgileniyorum. Basit seyleri diger arkadaslar yaziyor.

Ciddi hedefi olanlara tavsiyem iyi okullara gitmek icin calismasi. Video egitim serilerinin ve kurslarla cok niche seyleri ogrenirsiniz. Bir programlama dilinin kendisini ya da "Siber Guvenlik" gibi ustune 20 tane kitap yazilacak seyleri youtube videosuyla ogrenemezsiniz. Calisin, okulunu okuyun :)

Piyasada is cok, hic okul okumadan da ucundan bucagindan bu sektore girebilirsiniz. Kurumsal yerler 10+ sene tecrubeli degilseniz muhendis olmayani almaz.

Yazilim muhendisligi lisans seviyesi icin fazla ozellesmis bir alan. Once bilgisayar bilimleri temeli oturmali. O yuzden cogu okulda bulamazsin lisans seviyesinde. Acanlar da genelde vakif universiteleri.

Son düzenleme:
Bu aksam yogunum, hafta sonu yazarim.

Lisans sabanci, Master Boğaziçi mezunuyum.
Programlama ogrenme hevesiyle degil aslinda, bilgisayarlarin nasıl calistigini anlama hevesiyle muhendis oldum.

Orta seker bir not ortalamasiyle mezun oldum, grup projelerini hiç sevmezdim baskasinin yazdigi kod hiç hosuma gitmezdi. Gidip kendim yeniden yazardim. O yuzden altindan kalkamadigim projeler de oldu, ozellikle lisanstayken.

5-6 sene Türkiye'denin en buyuk banka ve GSM firmalarinda calistim backend developer olarak, sonra da kendi firmami kurup yurt disi sirketlere yazilim gelistirmeye başladım. Simdi yanimda 3 muhendis calisiyor kucuk bir firmayiz.

Zamanim genelde code-review yaparak ve mimari olusturarak geciyor. Antik kuntin bug oldugunda da ben ilgileniyorum. Basit seyleri diger arkadaşlar yaziyor.

Ciddi hedefi olanlara tavsiyem iyi okullara gitmek için calismasi. Video egitim serilerinin ve kurslarla cok niche seyleri ogrenirsiniz. Bir programlama dilinin kendisini ya da "siber guvenlik" gibi ustune 20 tane kitap yazilacak seyleri YouTube videosuyla ogrenemezsiniz. Calisin, okulunu okuyun :)

Piyasada is cok, hiç okul okumadan da ucundan bucagindan bu sektore girebilirsiniz. Kurumsal yerler 10+ sene tecrubeli degilseniz muhendis olmayani almaz.

Yazilim muhendisligi lisans seviyesi için fazla ozellesmis bir alan. Once bilgisayar bilimleri temeli oturmali. O yuzden cogu okulda bulamazsin lisans seviyesinde. Acanlar da genelde vakif universiteleri.

Dönüş yapabilecek zamanı bulup & ayırıp dönüş yaptığın için teşekkürler 💚. Kesinlikle böyle mesleği az-çok ön-izleyebilmek çok değerli oluyor benim için de, ki hayatımda aldığım güzel bir tavsiye idi bu da, öyle olmaya çalışmak istediğim mesleği yapan insanlara gidip bu mesleğin okul kısmı ile iş kısmının genel olarak nasıl olduğunu ve ayrıyeten onlar için nasıl olduğunu bilmek kesinlikle değerli bir düşünce oluyor benim için.

Hayat yeterli zamanı verir ise ve bende başarabilir isem özellike sıfırdan matematik öğrenmeye çalışmak istiyorum ve de az-çok olan ingilizcemi daha ileri hale getirmek istiyorum ki şimdilik zorla fikrim değişmedikçe(başaramaz isem vs) kesinlikle bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum, çünkü hayatımı bilgisayar başında geçirmeyi çok keyifli buluyorum ve başında zaman geçirdiğim bu şey ile olan ilişkimi daha ileri seviyelere taşıyıp bunu ayrıyeten bu şekilde meslek olarak yapabilmeyi de umuyorum.

Kesinlikle bende bilgisayarı daha iyi anlamak, daha iyi kullanmak ve kendime ve de zaman zamanda başkalarına daha iyi yardım edebilmek istiyorum kendimi bu alanda bu şekilde geliştirip.

Piyasada is cok, hic okul okumadan da ucundan bucagindan bu sektore girebilirsiniz. Kurumsal yerler 10+ sene tecrubeli degilseniz muhendis olmayani almaz.
İşte sonunda gerçek bir yazılımcı ve mühendis birisi çıktı ya. Hala Udemy'den kurs izleyerek 2-3 sene sonra on binlerce dolar para kazanmanın hayalini kuran 15-18 yaş arası bir gençlik var acıyorum onlara.

Geri
Yukarı