Technopat'ta IPv6 desteği var mı?

Hocam cahilliğime verin fark ne olacak değiştiğinde? Yani hız mı gizlilik mi? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın.
IPv6'ya geçilirse bunun kullanıcıya yansıyan tarafı CGNAT IP verilme durumu ortadan kalkacak, ayrıca IP fiyatlarının ucuzlaması bir ihtimal.

Bunun dışında network anlamında birtakım değişiklikler olacak.

Türkiye'de hiçbir ISS'nin IPv6 sunmamasına karşı 6.000 kullanıcısı varmış. Bunlar neye göre hatta, niye kullanıyor? Onlar kullanabiliyorsa Technopat da kullanmalı. :)

Santraller arası kullanılıyor olabilir. Daha portun bile bulunamadığı güzelim ülkemizde, IPv6 biraz fazla... :D

Hocam cahilliğime verin fark ne olacak değiştiğinde? Yani hız mı gizlilik mi? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın.
Dünya üzerindeki 4,294,967,296 IPv4 adresi tüketildi. Buna karşılık kasada IP kalmayınca da çoğu İnternet Servis Sağlayıcı bir sürü kişiye aynı IP adresini atıyor. Neye göre kime göre kimlere aynı IP'den atandığı bile belirsiz. 340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456 IPv6 adresi bulunduğu için artık Carrier Grade Network Address Translation gibi birden fazla modeme aynı IP atanması gibi saçma uygulamaların da IPv6'ya tamamen geçilmesi ile son bulmasını umuyorum.

Bir IP çokça kişiye verilmediği için de özellikle Carrier Grade NAT ağındaki kişilerin yoğun saatlerde yaşadığı ping, jitter ile düşük download ve upload sorunun en azından IPv4 kaynaklı olanları bitecek. Geriye kalan tek günah keçisi altyapınız -daha doğrusu santrale kadar gelen ve santralden odanıza kadar olan kablo- ve de tabii ki kullandığınız paketin hız sınırlaması oluyor artık.
Aktif altyapıda olup 100 Mbps'ye kadar Download ve Upload -altyapı ne kadar destekleyebiliyorsa- paket tanımlanan Türknet'lilerin çok işine yarayacak bu. Altyapı sorgulamada bizim binada da aktif altyapı gözüküyor ama Türknet'ten çekindiğim bir nokta CGNAT olması idi. Türk Telekom'dan her kazığı yemiş bir aile olarak Internet CGNAT değilmiş (zaten bir bu kaldıydı. Hayret bir şey.)
İkincisi ise karşında muhatap olmaması. -100 MBPS'ye kadar olması sınırıyla- aktif altyapıda olanların, altyapı ne destekleniyorsa o hızı 85 TL'ye olması iyi duruyor ama davulun sesi mi uzaktan hoş geliyor onu bilmiyorum.

Bir de Technopat çift üyelik üyelik algılama sistemi CGNAT üyeleri de çift mi algılıyor o da belli değil :)

IPv4 dünyaya yetmemeye başladı maalesef.
Evet, sırf bunun yüzünden CGN IP diye bir saçmalık çıkartmışlar. Arkadaşlarımla oyun oynamak için modemden port açsam da CGN IP yüzünden port işe yaramıyor.

Öte yandan da IPv6'yı ezberlemek zor olur. 😅

Bu kadar IPv6 adresi de varken -bir zamanlar statik IPv4'te de olduğu gibi- statik IPv6 Türkiye'de bedava olsun. İstenildiği an da tek tıkla (veya birkaç tıkla) geçiş yapılsın. İnternete, hatta sadece faturaya zaten bir ayda onlarca lira ödüyoruz!

Öte yandan da IPv6'yı ezberlemek zor olur. 😅
Ben IPv4'ü de ezberlemiyorum. Direkt kopyala yapıştır yapıyorum. Zaten ancak dinamik IPv4'e maruz kaldığımdan boşu boşuna, değişmesi an meselesi olan rakamları ezberlemeyi ekstra gereksiz buluyorum.
Dinamik özel IP grubunda olsam da sizin gibi online oyun pek oynamıyorum. Port açmakla bile hiç işim olmadı. Tabii bunda 12 Mb ADSL ve GT730'un da payı büyük. Neyse, güçlü bir sisteme ve düzgün internete geçersem çevrimiçi oyunları deneyebilirim :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı