Tecrübe mi üniversite mi?

Bu yıl YKS'ye gireceğim, şu an ıt üzerine staj yapıyorum ve okul bittiğinde ıt alanında işe gireceğim. Çalışırken bir yandan açıktan YBS okumak istiyorum. AÖF YBS puanları çok düşük olduğu için sınav üzerine fazla kafa yormadım, daha çok ıt üzerine yoğunlaştım ve ıt toolları üzerine çalıştım, yani mesleğim üzerine. Fakat son zamanlarda üniversiteyi örgün okumam hakkında çok öneri aldım ve çıkmaza girdim. Sizce işe girip tecrübe edinerek, gerekli sertifikaları almaya çalışarak + açıktan okuyarak mı ilerlemeliyim yoksa 1 yıl daha çalışıp örgün bir üniversitede mi okumalıyım?

Biliyorum bu benim kararım fakat farklı insanlardan ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak için konuyu açtım.

Bak şimdi ben sana söylim tecrübe çok büyük ihtimal daha çok kazandırır ama derseniz ben ülkeme yararlı olucam okumanı öneririm.
Aradaki bağlantıyı kuramadım. Detaylandırır mısınız?

Bence tecrübe daha önemli. Üniversitede öğretilen derslerin % kaçı gerçek hayatta kullanılıyor? Türev, integral çalışıcam derken, fizik çalışıcam sınavı geçicem derken onca zaman boşa gidiyor. Onun yanında bir sürü masraf demek.

Açıktan okumak en mantıklısı olur bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

6:53'ten itibaren izle. Telefon başında olduğum için tam anı paylaşamadım.

Bu yıl YKS'ye gireceğim, şu an ıt üzerine staj yapıyorum ve okul bittiğinde ıt alanında işe gireceğim. Çalışırken bir yandan açıktan YBS okumak istiyorum. AÖF YBS puanları çok düşük olduğu için sınav üzerine fazla kafa yormadım, daha çok ıt üzerine yoğunlaştım ve ıt toolları üzerine çalıştım, yani mesleğim üzerine. Fakat son zamanlarda üniversiteyi örgün okumam hakkında çok öneri aldım ve çıkmaza girdim. Sizce işe girip tecrübe edinerek, gerekli sertifikaları almaya çalışarak + açıktan okuyarak mı ilerlemeliyim yoksa 1 yıl daha çalışıp örgün bir üniversitede mi okumalıyım?

Biliyorum bu benim kararım fakat farklı insanlardan ve tecrübeli arkadaşlardan fikir almak için konuyu açtım.

Alanınla hiç alakam yok, soruna verecek kesin cevabımda kesinlikle yok ama bu sene eczacılıgı kazanamayan ben ( iyi ki kazanamamışım) şu an kendi reklam ajansım var her şey 8 ayda oldu bitti. Şöyle çalıştıgım firmaların elemanlarına bakıyorum adam kimyager ve amelelik yaptırıyorlar. Aldıgı maas 22kydı 4 5 ay önce. Dedim herhalde bu firmaya özel internette iş ilanlarına baktım 3 4 firma kimyager arıyor bir tanesi çalıştıgım firma. Kimyagerlik bile büyük sayılacak bir meslekken bu acınası bir durum. Her sene 1 milyona yakın insan üniversiteyi bırakıyor iş bulmanın bu kadar zor oldugu bir dönemde bence mantıksız bir durum sadece Erasmus ile yurt dışına çıkabilme imkanıyla mantıklı o da sadece mühendislik dalları için bence. ODTÜ Hacettepe dışında okunmaz diyen tayfada var. ODTÜ Hacettepe mezunu tanıdıklarımın neredeyse tamamı şu an alanının dısında iş yapıyor en mantıklısı olabildiğince vakit kaybetmeden kendi belirlediğin alanda uzmanlaşmak. Ayrıca sana örgünde oku diyenler kimler çok merak ettim. Şu 8 aylık dönemde çok fazla para babası ve şirket sahibi kariyer sahibi adamla konuştum hepsi örgünün zaman kaybı oldugunu söyledi

Bak şimdi ben sana söyleyeyim tecrübe çok büyük ihtimal daha çok kazandırır ama derseniz ben ülkeme yararlı olacağım okumanı öneririm.

Bence ülkenize bir şey kazandırmak istiyorsanız okumuş eleman değil nitelikli ve tecrübeli eleman kazandırmalısın. Türkiye'yi doktor mühendis zengin etmez şirket sahibi girişimci gençler zengin eder

Geri
Yukarı