Tek 3070 ile Mining Yapılır mı?

Bu sıcaklıklar mining için çok fazla. 68 derecede mining yapıp karta zarar vermiyorum diyemezsiniz. Fan hızınız çok düşük onu yükseltin gerçekten zarar vermiyorum diyebilmek için.
Yukarıda açıkladım o sıcaklıklar oyun+mining sıcaklığı, o sıcaklık gelmeden önce hem oyun oynadım hem mining yaptım dün geceden beri mining yapıyorum sıcaklık değeri bu.
1630661220847.png
.

Yeni kartlarda memory 110 dereceye kadar sıkıntı çıkarmıyor.110 derece sonrası korumaya geçiyor MHs düşürüyor.Kendi kartım105-108 arası sabit çalışmakta problem yok.
Nasıl böyle bir bilgi veriyorsun hocam, bunu neye dayanarak söylüyorsun mesela ? Hangi bellek tipleri GDDR6X Bellekler için geçerli değil mesela 105-108 ve uzun vadede bellek ömrünü kısaltıyor. Ki üretici bile (0°C ≤ TC ≤ +95°C/+105°C)* böyle bir değer veriyorken 105-108 arası problemsiz demek çok ilginç yani. Micron uzun vadede belleklerin 90+ değerlerde çalışmasını önermiyor, bellekler için oldukça geniş çaplı bir makale de yazmışlar zaten, kartın bellekleri cayır cayır yanıyor ve bu durumda oluşacak bir problemde kartının garanti dışı kalacağını da kabul etmiş oluyorsun. +/-%10 Performanslar için 2000-3000 dolar bandındaki kartları riske atmaya değmez. Optimal ısılara düşürmek en iyisi olacaktır.

*https://www.micron.com/products/ultra-bandwidth-solutions/gddr6x/part-catalog/mt61k256m32je-21
*Data Sheets and Thermal Applications

Son düzenleme:
Nasıl böyle bir bilgi veriyorsun hocam, bunu neye dayanarak söylüyorsun mesela ? Hangi bellek tipleri GDDR6X Bellekler için geçerli değil mesela 105-108 ve uzun vadede bellek ömrünü kısaltıyor. Ki üretici bile (0°C ≤ TC ≤ +95°C/+105°C)* böyle bir değer veriyorken 105-108 arası problemsiz demek çok ilginç yani. Micron uzun vadede belleklerin 90+ değerlerde çalışmasını önermiyor, bellekler için oldukça geniş çaplı bir makale de yazmışlar zaten, kartın bellekleri cayır cayır yanıyor ve bu durumda oluşacak bir problemde kartının garanti dışı kalacağını da kabul etmiş oluyorsun. +/-%10 Performanslar için 2000-3000 dolar bandındaki kartları riske atmaya değmez. Optimal ısılara düşürmek en iyisi olacaktır.

*https://www.micron.com/products/ultra-bandwidth-solutions/gddr6x/part-catalog/mt61k256m32je-21
Kartın kendi verilerine dayanarak GDDR6X 110 dereceye kadar tam performans çalışabilmekte.Tabiki sürekli 110 derecede çalışması sağlıklı olmayabilir ama net olarak bir kaynak mevcut değil.Ben kendi kartım için yani Asus tuf 3080 10gb 105-108 derece arası problemsiz kullandığımı belirttim.Kaynak olarak gönderdiğin linkte 8 gb belleğe sahip bir kartın verisini paylaşmışsın ancak kendi kartım ile bir bağlantısı yok.GDDR6X 10 gb ile ilgili net bir kaynağın var ise bizle paylaşırmısın?

Kartın kendi verilerine dayanarak GDDR6X 110 dereceye kadar tam performans çalışabilmekte.Tabiki sürekli 110 derecede çalışması sağlıklı olmayabilir ama net olarak bir kaynak mevcut değil.Ben kendi kartım için yani Asus tuf 3080 10gb 105-108 derece arası problemsiz kullandığımı belirttim.Kaynak olarak gönderdiğin linkte 8 gb belleğe sahip bir kartın verisini paylaşmışsın ancak kendi kartım ile bir bağlantısı yok.GDDR6X 10 gb ile ilgili net bir kaynağın var ise bizle paylaşırmısın?
Bu belleklerin fabrikasyon çıkış versiyonları, bilmiyorsun ama halen fikir ortaya atıyorsun. GDDR6X bellekler 8GB sıkıştırılmış olarak üretiliyor zaten, kartın gücü, çekirdeği ve işlevselliği göz önüne alınarak Manufactured hale getiriliyor, çok kaynak peşindeysen GDDR6X bak bakalım GDDR6X bellekler hangi kartlar için üretiliyormuş, bellekler ile ilgili detaylı bilgiye erişmek istediğinde seni nereye yönlendirecek? Tek bir bellek sıkıştırılarak maksimum 8 GB olabiliyor, kartların etrafında bu mantıkla tek bellek olması gerekir ancak dağıtılıyor ki Micron bu belleklerin küçük boyutlarla dağıtıldığında ısı yalıtımı için de bir makale hazırlamış bulunmakta, burada da thermal olarak belleklerin 0-90 aralığında çalışmasını önermiş, 100 derece üstü çalışan belleklerin bozulabileceğini, kalıcı halde hasar göreceğini de belirtmiş üreticilere. Sen kartının stabil çalıştığını düşünebilirsin ancak üretici taraflı böyle bir öneri veya kanıt yok. Üreticinin kendisi belleklerin aşırı ısıdan iyi izole edilmesini öneriyor.

Diğer dedikleriniz neyse ama garanti dışı neden kalıyor ? Kartı aldıktan sonra herkes istediği gibi kullanır ve arıza markanın sorumluluğu. Bellekler garantiye dahil mi değil ya da kartın buna göre koruması yok mu ? Herkes bellek sıcaklığı mı kontrol edecek mining yapsa bile ?

Diğer dedikleriniz neyse ama garanti dışı neden kalıyor? Kartı aldıktan sonra herkes istediği gibi kullanır ve arıza markanın sorumluluğu. Bellekler garantiye dahil mi değil ya da kartın buna göre koruması yok mu? Herkes bellek sıcaklığı mı kontrol edecek mining yapsa bile?

Bildiğim kadarıyla biosuyla oynamadığın sürece mining yapmak kartı garanti dışı bırakmıyor. Mesela SSD'lerde garanti olarak 5 yıl veya 600 TB veri yazma olarak belirtiyorlar, bazı internet kafelerde kartlar bütün gün 4K oyun oynatıyor, eminim o kartlar miningten daha çok hırpalanıyordur ama hiçbir üretici kalkıp bu kartla her gün 18 saat oyun oynamışsınız garanti dışı kalmış demez. Ha SSD'ler gibi fazla kullanıma bir sınır getirirlerse diyebillirler ama şu anlık garanti konusunda bir şey diyemezler. Hatta Recep baltaşın bir postu vardı garanti dışı bırakmaz isteyen istediğini yapar diye bulursam onu da atarım buraya.

Diğer dedikleriniz neyse ama garanti dışı neden kalıyor ? Kartı aldıktan sonra herkes istediği gibi kullanır ve arıza markanın sorumluluğu. Bellekler garantiye dahil mi değil ya da kartın buna göre koruması yok mu ? Herkes bellek sıcaklığı mı kontrol edecek mining yapsa bile ?
Garanti dışı kalmasının sebebi yüksek sıcaklık, kartın ısısından sorumlu olan kişi sensin çünkü, garanti kitapçığına bakabilirsin, yüksek ısılar ile ilgili teknik destek verilmiyor, bu ister OC ile ister kasadan ister afet isterse de ortam sıcaklığından kaynaklı olsun, ki böyle bir problem olmasaydı garantide çoğu kişi özellikle mining alanında çalışan insanlar kartları stabil veya düşük sıcaklıklarda çalıştırmaya çalışmazlardı. Mining yaptığını anlayamazlar zaten böyle bir şey mümkün değil ancak bir belleğin fabrika çıkışlı mı yoksa ısıdan kaynaklı mı bozulduğunu anlayabiliyorlar. Buradaki kritik nokta sıcaklık. Üst sınırın hemen altındaki sıcaklıklarda bellek frekansını kısmadan çalışacaktır ama bu uzun vadede belleğin ömrünü kısaltıyor. Oyun oynarken de kartlar ısınıyor sonuç olarak ancak kimse 7/24 bir oyunda uzun süreli sınır üstü veya sınıra yakın değerlerde sıcaklıklara maruz bırakmıyor, sonuç olarak bbu bellekler bu testlere giriyor. Tek amaçları gaming değil tabii ki render için de kullanılıyor yine bu sıcaklık seviyelerinde 7/24 açık kalmıyor. Garanti dışı kalmasının asıl sebebi ise yine tekrarladığım gibi aşırı sıcaklık. Kimseye zorla bir şey yaptırmıyorum sonuç olarak herkesin kendi kartı kendi kararı ancak riskli bir iş GDDR6X belleklerin de önceki nesillere göre daha sıcak çalıştığını göz önünde bulundurmak gerek sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı