Tek amacı oyun olan biri Linux kullanmalı mı?

Hocam neden? Deneyimlerime göre pek fark etmiyor, çoğu setup dosyası Wine ile kurulabiliyor. Mesela GOG setupları sorunsuz çalışıyor. Sonra Steam'e eklenip kolayca oynanabiliyor.
Elbet öyle ancak Steam'in katkısı büyük ve içerisindeki çoğu oyun çalışıyor. Valve büük çaba harcıyor. Linux oyun desteği konusunda da Steam Deck sayesinde Linux'ta oyunculuk sektörü gelişir.

Diğer kısımlara gelince: Eski oyunları Wine ile çalıştırmaya kalktığımda Wayland'de sorun alıyorum ama x11'de sorunsuz çalıştırıyorum. Bu tip ufak şeylerle takılmak istemez sistemi sadece oyun oynamak için kullanan biri. Kurayım gitsin deyip Windows kullanmak daha mantıklı.

Ben native destek gözüyle baktım o mesajda. Korsan veya steam'de olmayan oyunlar oynamıyorum. Bir tek GTA serisini oynadım Steam dışı olarak.

@Adonis31 bu arada wine ile exe çalıştırmanız gerekirse Bottles programını kullanmanızı öneririm. Wine sürümlerini çok kolay yönetmeyi sağlıyor.

Elbet öyle ancak Steam'in katkısı büyük ve içerisindeki çoğu oyun çalışıyor. Valve büük çaba harcıyor. Linux oyun desteği konusunda da Steam Deck sayesinde Linux'ta oyunculuk sektörü gelişir.

Diğer kısımlara gelince: Eski oyunları Wine ile çalıştırmaya kalktığımda Wayland'de sorun alıyorum ama X11'de sorunsuz çalıştırıyorum. Bu tip ufak şeylerle takılmak istemez sistemi sadece oyun oynamak için kullanan biri. Kurayım gitsin deyip Windows kullanmak daha mantıklı.

Ben native destek gözüyle baktım o mesajda. Korsan veya Steam'de olmayan oyunlar oynamıyorum. Bir tek GTA serisini oynadım Steam dışı olarak.

@Adonis31 bu arada Wine ile exe çalıştırmanız gerekirse bottles programını kullanmanızı öneririm. Wine sürümlerini çok kolay yönetmeyi sağlıyor.

Hiç wayland kullanmadığımdan bilmiyorum o problemleri. Bayağı karışık şeyler duydum. Bazı insanlar hazır olduğunu, bazıları da kullanıma hazır olmadığını söylüyor. Gerçi X11 düzgün çalışıyor neden değiştiriyorlar bilmiyorum.

Bottles güzel programdır ama setup exelerinde sıkıntı çıkarabiliyor. Ben bir oyunun GOG setup dosyasını denediğimde boş alanla ilgili hata omuştu. Belki de bir ayar yapmam gerekiyordur bilmiyorum.

Her halükarda birkaç yıl içinde Linux'ta oyun oynamanın düzgün bir hale geleceğini düşünüyorum. Bayağı hızlı gelişiyor her şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı