Tek bilgisayara 2 SATA HDD Takmak

waKirin

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese öncelikle. Çok kısa bir sorum olacak sizlere. Bir bilgisayara 2 HDD takmak istiyorum fakat şöyle bir durum var; Takacağım 2 HDD'de daha önceden kullanmış olduğum HDD'ler. Yani özetle 2 HDD'de Windows kurulu. Benim yapmak istediğim şey ise takacağım HDD'yi yeni birim gibi kullanmak. İçinde önemli dosyalarımın bulunduğunu belirtmekte fayda var. Soracağım soru ise bu HDD yi takıp içindeki dosyalara doğrudan erişmek için yapmam gerekenler neler. Direk olarak sata kablosunu bağlayıp power bağlantısını yaptıktan sonra bilgisayarı başlatmam yeterli olacak mıdır? Yoksa BIOS üzerinden ön ayar yapmam gerekli midir? Master ve slave ayarları gibi. Eğer ön ayar yapmam gerekiyorsa UEFI BIOS üzerinden bunu nasıl yapabilirim? Anakart Modeli: ASUS M5A97

Son düzenleyen: Moderatör:
Master ve slave ayarları eski IDE kablosu döneminde yapılması gereken bir işlemdi. SATA'da o ayarları yapmaya gerek yok, zaten her SATA portuna ayrı ayrı bağlandığı için çakışma durumu da olmuyor. Sadece diskleri taktıktan sonra BIOS üzerindeki boot ayarları altından sistem açılış diskinin doğru seçili olduğundan emin olmanız yeterli.

Tunç'un belirttiği gibi, hangi diskin Windows'unu kullanmak istiyorsanız BIOS'un boot kısmında o diski seçin.

Eğer 2. Windows'u kullanmak istemiyorsanız sadece Windows bölümünü Minitool Partition Wizard programı ile silebilirsiniz. Ya da alternatif olarak, özel dosyalarınızı aldıktan sonra diski sıfırlayabilirsiniz.

Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Dün dayanamadım deneyerek yapmaya başladım sata bağlantılarını ypatıktan sonra hiç bir bios ayarı yapmadan direk olarak pc yi başlattım ve kullanmak istediğim diskle açıldı bilgisayar sonra işime yarayan dosyaları öteki disk e arttırıp 2. taktığım diski biçimlendirdim şuan da 2TB'lık temiz bir alana sahibim. Tekrar tekrar teşekkür ederim yorumlarınız için.

Arkadaşlar bende yeni bir pc topladım içinde 240 gb crucial ssd var ve ssdnin içinde windows 10 işletim sistemi var.Ben bu sisteme 500 gb lık bir hdd takmak istiyorum yanlız bu hdd çok eski bir sata hddsi ve içinde windows 7 işletim sistemi kurulu yani bu hdd daha önceden bir pcye kurulmuş.Yani ssdye windows 10 kurmak istiyorum.Hdd deki windows 7 yi kullanmak istemiyorum.HDD`deki herşeyi silmek istiyorum.Yani hddyi yeni bir disk olarak kullanmak istiyorum .HDD `yi ise yerel disk D yapmak istiyorum.Ben ssd yi yerel disk C yapmak istiyorum.Yardımcı olun lütfen...

Arkadaşlar bende yeni bir pc topladım içinde 240 gb crucial ssd var ve ssdnin içinde windows 10 işletim sistemi var.Ben bu sisteme 500 gb lık bir hdd takmak istiyorum yanlız bu hdd çok eski bir sata hddsi ve içinde windows 7 işletim sistemi kurulu yani bu hdd daha önceden bir pcye kurulmuş.Yani ssdye windows 10 kurmak istiyorum.Hdd deki windows 7 yi kullanmak istemiyorum.HDD`deki herşeyi silmek istiyorum.Yani hddyi yeni bir disk olarak kullanmak istiyorum .HDD `yi ise yerel disk D yapmak istiyorum.Ben ssd yi yerel disk C yapmak istiyorum.Yardımcı olun lütfen...
Kardeşim sana yardımcı olmak isterim bana ulaş.

Tunç'un belirttiği gibi, hangi diskin Windows'unu kullanmak istiyorsanız BIOS'un boot kısmında o diski seçin.

Eğer 2. Windows'u kullanmak istemiyorsanız sadece Windows bölümünü Minitool Partition Wizard programı ile silebilirsiniz. Ya da alternatif olarak, özel dosyalarınızı aldıktan sonra diski sıfırlayabilirsiniz.
banada yardımcı olurmusunuz bu konuda

Yeni konular

Geri
Yukarı