Tek Çekirdek Performansı En Güçlü İşlemci Hangisidir?

cenkkk

Megapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core 2 Quad Q6600 | AMD RX 6800 XT | 2 GB RAM| 250 GB Hitachi HDD|
Tek çekirdek desteği olan bazı eski oyunlarda yüksek performans almak istiyorum. Bu yüzden Intel veya AMD fark etmeksizin tek çekirdek performansı en güçlü olan işlemci hangisidir merak ediyorum. Örnek olarak Red Orchestra oyununu ultra ayarlarda oynarken çok takılıyor ve kasıyordu, sorunun ne olduğunu merak edip MSI Afterburner ile baktığımda ekran kartı kullanımı %50'yi geçmiyordu (HD 7850), o zamanki işlemci A8 5600K idi.

Mevzu çekirdek olayı değil, işlemcinin tüm özellikleridir. Q9650 işlemci 3.0ghz hızına ve 4 çekirdeğe sahiptir. i7 5960x 3.0ghz hızınında çalışan 8 çekirdeğe sahiptir. Biri 2008, diğer 2016 yılının işlemcileridir. Aradaki performans farkı muazzamdır. Doğal olarak oyunlarda da performans farkı bariz şekilde ortaya çıkacaktır. Siz donanımınızı ve bütçenizi belirtin. Yardımcı olalım.

Sırf eski ve tek çekirdeği kullanan oyunları iyi oynamak için böyle bir maceraya girme. Çok mu istiyorsun buyurun listesi;
PassMark CPU Benchmarks - Single Thread Performance
En iyisi 4790K. Çok pahalıysa G3258 al yanına da 50 liralık soğutucu, ondan sonra hız aşırtma yap tek çekirdek performansı onun da iyi olur. 3200 frekansında 2172 puanı varmış.

Bu arada neden 6700K birinci değil onu anlamadım transistör sayısı artmadı mı nm düşünce? :dikkatli:

Sırf eski ve tek çekirdeği kullanan oyunları iyi oynamak için böyle bir maceraya girme. Çok mu istiyorsun buyurun listesi;
PassMark CPU Benchmarks - Single Thread Performance
En iyisi 4790K. Çok pahalıysa G3258 al yanına da 50 liralık soğutucu, ondan sonra hız aşırtma yap tek çekirdek performansı onun da iyi olur. 3200 frekansında 2172 puanı varmış.

Bu arada neden 6700K birinci değil onu anlamadım transistör sayısı artmadı mı nm düşünce? :dikkatli:

Bu site güvenilir mi üstat? Ayrıca neden 3.2 GHZ hızındaki G3258 tek çekirdek performansında 4.1 GHZ hızındaki A10 6800K dan veya 4.7 GHZ hızındaki FX9590 dan daha iyidir, çekirdek performansı etkileyen faktörler nelerdir, bir işlemcinin çekirdeğinin güçlü olduğu nasıl anlaşılır, bunun için uzun uzun cevap yazmanı tabiki beklemiyorum, ama bunu iyice öğrenebileceğim bir Türkçe kaynak linki olsa çok iyi olur.

Kısaca çekirdeğin kalitesi, transistör sayısı üretim teknolojisi vesaire. Bunlar çekirdek performansını etkiliyor yani sadece frekans önemli değil. He birde 6700K 4790K'dan %10 daha performanslı. Buradaki testte hata varmış.

Testler her zaman tam doğru çıkmaz ama işlemcileri karşılaştırmak için iyi bir site bazen hatalı olabiliyor her kaynağa %100 güvenmemek lazım.

Kısaca çekirdeğin kalitesi, transistör sayısı üretim teknolojisi vesaire. Bunlar çekirdek performansını etkiliyor yani sadece frekans önemli değil. He birde 6700K 4790K'dan %10 daha performanslı. Buradaki testte hata varmış.

Testler her zaman tam doğru çıkmaz ama işlemcileri karşılaştırmak için iyi bir site bazen hatalı olabiliyor her kaynağa %100 güvenmemek lazım.

Yani G3258 OC ile hatta OC siz (çünkü tek çekirdekte siteye göre i5 4670 ten daha performanslı görünüyor) düşük bütçeli birini tek çekirdek performansında yeterince tatmin eder diyebilir miyiz? Öyle dersek bu işlemciyi OC yapabileceğim uygun bir anakart ve işlemci soğutucu tavsiye edebilir misini?

Soğutucu desteği söylenmemiş ancak sığacaktır. Kasanın genişliği 180 mm soğutucunun yüksekliği 136 mm.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı