Tek derse çalışmak mı mantıklı karma çalışmak mı?

swica

Hectopat
Makaleler
1
Açık lise öğrencisiyim 12. sınıfım yani zaman sıkıntım yok. Bunca zaman Full matematik çalıştım ve matematik konularımın bitmesine 4 konu falan kaldı. Ama aşırı sıkmaya başladı. Konuyu bitirdikten sonra tüm gün o konunun sorularını çöz çöz çöz kafa kalmadı. Çevrem de beni bu konuda uyardı. Ben önce matematik bitirip sonra diğer konulara çalışma taraftarıydım ama durum bu şekil. Sizce Karma çalışmak daha mı faydalıdır?

Benim arkadaş sadece Türkçe çalıştı 300 puan aldı. Gerçi diğer derslerden de sıktığı da tutmuş şans işi.

Ben ne kadar çok ders çalışmayan bir öğrenci olsam da zamanında, diyelim 10 konu var ard arda 1 ayda bu konuları bitirmek hiç mantıklı gelmedi bana. 1 Hafta 1 konuyu çalıştın diyelim örnek vermek gerekirse, 2. konuya geçtiğinde 1. konudakileri unutmamak adına dönüp tekrar hızlıca göz gezdirmek lazım her zaman. Yoksa sınav zamanı hepsini unutuyorsun.

1 Hafta 1 konuyu çalıştın diyelim örnek vermek gerekirse, 2. konuya geçtiğinde 1. konudakileri unutmamak adına dönüp tekrar hızlıca göz gezdirmek lazım her zaman. Yoksa sınav zamanı hepsini unutuyorsun.
Hocamın dediğine kesinlikle katılıyorum.

Ben günde kişinin seviyesine bağlı olarak ortalama 2-3 ders çalışılması taraftarıyım. Bir dersi bitirdim kenarda kalsın diye bir mantık maalesef ki yok. Verimli de değil. Düzenli olarak tekrar etmek gerekiyor.
Ben önce matematik bitirip sonra diğer konulara çalışma taraftarıydım
Yanlış bir düşünce. Matematik çalışmaya devam edeceksiniz, yanına da diğer dersleri ekleyeceksiniz. Matematik çalışmayı bırakırsanız bu zamana kadar çalıştıklarınızı da kaybetme ihtimaliniz var. Konularınız da bitmeye yakınsa ve kaynaklarınızı temizlediyseniz ki sadece matematik çalıştıysanız bunu yapmışsınızdır büyük ihtimal periyodik tekrarlar, alan denemeleri ile matematiği ilerletebilirsiniz.

Ben günde kişinin seviyesine bağlı olarak ortalama 2-3 ders çalışılması taraftarıyım. Bir dersi bitirdim kenarda kalsın diye bir mantık maalesef ki yok. Verimli de değil. Düzenli olarak tekrar etmek gerekiyor.

Yanlış bir düşünce. Matematik çalışmaya devam edeceksiniz, yanına da diğer dersleri ekleyeceksiniz. Matematik çalışmayı bırakırsanız bu zamana kadar çalıştıklarınızı da kaybetme ihtimaliniz var. Konularınız da bitmeye yakınsa ve kaynaklarınızı temizlediyseniz ki sadece matematik çalıştıysanız bunu yapmışsınızdır büyük ihtimal periyodik tekrarlar, alan denemeleri ile matematiği ilerletebilirsiniz.
Matematiği bir köşeye atıp gidicem demedim ki hocam. Branş denemelerinde eksiklerimi görüp ona göre tekrarlar yaparak kalıcılığı korumayı düşünüyordum.

hocam konu dışı da matematiği nasıl çalışıyorsunuz günde kaç saat? Ben bir türlü beceremiyorum. Matematiğim biraz zayıf konuyu çalıştıktan sonra sorulara geçince bir kaç soru yapamayınca sıkılıp kitabı kapatıyorum

matematiği nasıl çalışıyorsunuz günde kaç saat?
Değişiyor. Aynı süre zarfında diğer sayısal derslere de çalışmak zorunda olduğum için 11.sınıf sayısal kesin bir saat veremeyeceğim. Fakat konunun detaylarına girene, konu hakkında soru bankasında anlamadığım soru kalmayana kadar irdeliyorum diyebilirim.
Matematiğim biraz zayıf konuyu çalıştıktan sonra sorulara geçince bir kaç soru yapamayınca sıkılıp kitabı kapatıyorum
Sorun da burada zaten. Pes ederek, üzerine gitmeyerek bu iş olmaz. Limitlerinizi zorlamanız ve meraklı olmanız gerekiyor. Bu şekilde kolay pes etme durumlarıyla başarı zor gelir.

Değişiyor. Aynı süre zarfında diğer sayısal derslere de çalışmak zorunda olduğum için 11.sınıf sayısal kesin bir saat veremeyeceğim. Fakat konunun detaylarına girene, konu hakkında soru bankasında anlamadığım soru kalmayana kadar irdeliyorum diyebilirim.

Sorun da burada zaten. Pes ederek, üzerine gitmeyerek bu iş olmaz. Limitlerinizi zorlamanız ve meraklı olmanız gerekiyor. Bu şekilde kolay pes etme durumlarıyla başarı zor gelir.

Hocam pes etme demeyelim de yapamıyorum diyelim temel soruları yapıyorum ama o ÖSYM tarzı sorular gelince işler değişiyor ve saat hariç nasıl bir çalışma planınız var? Önerir misiniz ben de deniyeyim.

Bana kalırsa tek derse çalışmak mantıklı değil. Sana bir örnek vereyim. Ben senenin başında tek tek derslere çalışıyordum. Örneğin dönemin başında TYT-AYT biyolojiyi hızlıca bitirdim. Ama dönemin sonunda geri döndüğümde hepsini unuttuğumu fark ettim. Karma bir şekilde ilerle bazen de eski konulardan sorular da çöz. Yoksa eskileri unutursun.

Geri
Yukarı