Tek ekran kartı RTX2060 ile ETH mining 300 TL elektrik yaktı

Mutlu TETİKBAŞ

Hectopat
Arkadaşlar iyi günler. Bilgisyarımı çok nadir kullandığım için ETH mining yapıyorum. Sistem özelliklerimi altta belirttim. Bana küçük bir gelir getirmesi için yaklaşık 40 gün önce başladığım mining, dün elektrik faturası gelince midemi bulandırdı. Normalde yeni yıldan önce elektrik faturam mining yapılmıyorken 150TL-170TL arasında gelirdi. Tek ekran kartının yakacağı elektrik en fazla 100 TL olur derken 527 TL gelen faturayı görünce hüsrana uğradim. Sorunun güç kaynağıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. PSU 600W ancak eski bir parça yaklaşık 9 yıllık. Ekran kartım ASUS Dual RTX2060. UV (undervolt) yaptım kazım 33.2 mh 90W ile yapıyor. Acaba sistem prizden 500 600W bir güç mü çekiyor? Bu konudaki fikir ve tecrübelerinize çok ihtiyacım var.

-ASUS Prime B550M a Wi-Fi anakart.
-Ryzen 7 3700X işlemci.
-Kingston Predator (8x2) 16 GB 3200MHz RAM.
-ASUS Dual RTX2060 ekran kartı.
-Xgmatek XCP-A600

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevaplarınız için teşekkür ederim fakat elektrik zammının bu kadar etkilemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü evimin tüketimi ortalama 160 kw 170 kw. Biraz fazla söyleyim düz hesap 200 kw diyelim. 527 tl olarak gelen faturadaki toplam tüketim 343 kw. Yani basit hesapla mining 143 kw tüketmiş gözüküyor.Tek kartlı bir eth mining 140-150kw harcarmı. Bu konuda bilgisi olanın yazmasını rica ediyorum. Çünkü psu ile alakalı bi verimsizlik olduğunu düşünüyorum.

Benimde beklentim bu yönde ama aşağı yukarı 250 300 tl gibi bir elektrik yaktığı ortaya çıkıyor.
Herhangi bir yanlışlık yok. Hesap kitap neyle yapılıyor anlamıyorum. Normalde 150-170₺ gelen faturanız yeni dönemde neredeyse her evde olduğu gibi 2 katı geliyor. 150 den hesaplasak 300₺ ev elektiriği gelir.

Kart 90w çekiyor demişsiniz. Sistemde yaklaşık 100w çekse 190w yapar. 24 saatte 4.56kw 30 günde 137kw tüketir. Ortalama 137kw ortalama 1,7den hesaplasak 235₺ ye yakın tüketimi olmuş oluyor. Gelen fatura ile bunları birleştirince hemen hemen uyuşuyor zaten. Herhangi bir sorun görünmüyor faturada.

Geçen ayki faturanız 0.91 kuruş (emin değilim) ile çarpılıyordu. Şimdi 210KW'si 1.37 kalanı 2.06 ile çarpılıyor. Yani zaten gelen faturanız en az %75 zamlandı. Kartın bir suçu yok yani. 80-90W çekiyor kart tek başına sistem de 70W çekse 150W diyelim 2.06 liradan 24 saat açık kalsa 220 lira yakıyor ki burada kartın yine suçu yok. 32MH'den 500 lira civarı getirisi var. Buna rağmen neredeyse elektrik faturanızı ödüyor ki gayet iyi bu kripto para düşüşü ve gelen zamlarla.

Elektrik zammı fena etkiledi kartlar da önemli tabii 1660S ile 3060 LHR'nin getirisi neredeyse aynı. Ama yaklaşık benim de aynı getiriye sahip bir RIG'im var ben 3-4 bin fatura beklemiyorum 900W çekiyor ben 1250W diye düşünüyorum buna rağmen 1800 lira civarı bekliyorum faturayı evi de koysam 2000. Ama 3 gün sonra belli olacak bakalım ☺️

Sadece 1500 lira vergisiz elektrik gelecek hazırlıklı ol :D PC için konuşuyorum diğer evini bilmem ne yakıyor diye ama kafadan 2.5 civarı ödersin 3'e yakın :D

Son gelen faturalardaki toplam kullanılan Kw değeri bence gerçeği yansıtmıyor. Yaklaşık 8 aydır evimin elektrik tüketimini kayıt altına alıyordum. 8 ayın en düşük ve en yüksek değerleri 523 Kw - 634 Kw olarak görünüyor. Evde herhangi bir kullanım değişikliği ve yeni bir ekipman olmamasına rağmen son gelen 30 günlük okumada 784 Kw görünmekte. Bu durum sadece bende değil çevremdeki kişilerde de mevcut. Sizin durumunuzda bunun gibi olabilir mi? Daha önceki harcamanızı TL cinsinden değil de Kw cinsinden not aldınız mı?

Son gelen faturalardaki toplam kullanılan Kw değeri bence gerçeği yansıtmıyor. Yaklaşık 8 aydır evimin elektrik tüketimini kayıt altına alıyordum. 8 ayın en düşük ve en yüksek değerleri 523 Kw - 634 Kw olarak görünüyor. Evde herhangi bir kullanım değişikliği ve yeni bir ekipman olmamasına rağmen son gelen 30 günlük okumada 784 Kw görünmekte. Bu durum sadece bende değil çevremdeki kişilerde de mevcut. Sizin durumunuzda bunun gibi olabilir mi? Daha önceki harcamanızı TL cinsinden değil de Kw cinsinden not aldınız mı?
Faturalara toplam KW yazıyor zaten ama nasıl yazıyorlar Allah bilir tabi bunun çok yazmasında kullanılan makinada önemli elektrik sayacınız yani biz ailece genel olarak aylık 400-450kw tüketiyoruz bakalım kaç gelecek bu ay derin dondurucunun fişini de çektik 20 gün önce eskiydi baya azalmaz da artarsa çoruh elektriği bombalamaya gidecem.

Herhangi bir yanlışlık yok. Hesap kitap neyle yapılıyor anlamıyorum. Normalde 150-170₺ gelen faturanız yeni dönemde neredeyse her evde olduğu gibi 2 katı geliyor. 150 den hesaplasak 300₺ ev elektiriği gelir.

Kart 90w çekiyor demişsiniz. Sistemde yaklaşık 100w çekse 190w yapar. 24 saatte 4.56kw 30 günde 137kw tüketir. Ortalama 137kw ortalama 1,7den hesaplasak 235₺ ye yakın tüketimi olmuş oluyor. Gelen fatura ile bunları birleştirince hemen hemen uyuşuyor zaten. Herhangi bir sorun görünmüyor faturada.
Sistem sadece mining yaparken nasıl 100W çeker diyebiliyorsunuz ilginç. Kart 90W çekiyormuş zaten. Biraz az atarsanız veriler daha doğru olur. Bu sistem ortlama 75-80 kWh harcar. 2.06 lık dilimden yaş çatlasa 160 TL eder hadi 200 olsun.

Sistem sadece mining yaparken nasıl 100W çeker diyebiliyorsunuz ilginç. Kart 90W çekiyormuş zaten. Biraz az atarsanız veriler daha doğru olur. Bu sistem ortlama 75-80 kWh harcar. 2.06 lık dilimden yaş çatlasa 160 TL eder hadi 200 olsun.
75-80kw harcaması için sistemin a dan z ye 105w çekmesi lazım. Sadece 90w ekran kartı çekiyor. Oda verimliliği düşük eski bir psu ile elektrik kaybından sadece ekran kartı 105 watt çeker zaten. Anakart işlemci kasa ramler fanlar bunların hepsi bedava çalışıyor galiba :D Gram bilginiz yokken milletin doğru yorumlarını yanlışlamayın

75-80kw harcaması için sistemin a dan z ye 105w çekmesi lazım. Sadece 90w ekran kartı çekiyor. Oda verimliliği düşük eski bir psu ile elektrik kaybından sadece ekran kartı 105 watt çeker zaten. Anakart işlemci kasa ramler fanlar bunların hepsi bedava çalışıyor galiba :D Gram bilginiz yokken milletin doğru yorumlarını yanlışlamayın
Sizin bilgilerinize kaldıysa daha da yazık insanlara. Anakart RAM vs. hepsi tam yükte çalışıyor değil mi ? 105W olmasada 190W olması daha da komik. Neyse bu bana ders olsun sizin olduğunuz konulara temkinli yaklaşacağım. Boşuna vakit kaybetmeye gerek yok.

Sizin bilgilerinize kaldıysa daha da yazık insanlara. Anakart RAM vs. hepsi tam yükte çalışıyor değil mi ? 105W olmasada 190W olması daha da komik. Neyse bu bana ders olsun sizin olduğunuz konulara temkinli yaklaşacağım. Boşuna vakit kaybetmeye gerek yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
burada tam yükte denebilir sanırım, 240W çekiyor gösteriyor. 190W abartı olmuş.

Kart 90w çekiyor
İşlemci yükte çalışmayacağı için 4 te 1i olarak hesaplasak 16w çekiyor
2 ram yük dışında ortalama 5w çeker
Anakart ortalama 40w
3 adet fan olsa kasada ortalama 3x3 = 9 watt
İşlemci fanıda 3 w

Toplamda 163watt yapar. 9 yıllık bir psudaki güç kaybı verimlilik vs. en az %15 kayıp olacaktır oda minimum 187.4 watt yapar.

Olduğum konulara temkinli yaklaşmanıza gerek yok. Bilmediğiniz konularda insanların yorumuna, atıyor sallıyor bilmem ne diye gereksiz söylemlerde bulunmayın yeterli :)

Edit: Bu arada klavye mouseda 5w çekiyor totalde. + ssd vs. derken 190 ı biraz da geçiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı