Tek faz ve üç faz nedir?

MiniRayss02

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci + Editör
@MiniRayss02 Ben linkini attığım AV600'ü kullandım bir süre. Özellikle büyük evlerde ve çok katlı konutlarda kullanıldığını görüyorum genelde.

Yanlış anlamayın fakat düşüncemi söylüyorum, Bana göre LAN gösterir Wi-Fi performansı verir çünkü sonuçta bu da uzak bağlantı. Bana göre düşüncem, Router alıp hem üst kata veya çekmeyen tarafa Wi-Fi sağlamak hem de güzel bir Wi-Fi kartı alıp güzel sinyal almak.

@Taptic Eğer attığınız çevreye Wi-Fi veriyorsa 10/10 alet. (Fiyat tuzlu)

Son düzenleyen: Moderatör:
@MiniRayss02 Düşünceniz yanlış, onu belirtmeliyim. Evdeki şebekede 50Hz ve genliği yüksek bir frekans var. Bunun üzerine düşük genlikte ve yüksek bir frekans bindirerek çalışıyor bu sistem. Diğer cihazları etkilemeyecek bir parazit gibi davranıyor kısacası. Yani bağlantı kablolu bir şekilde ve kendi yöntemiyle sağlanıyor. Birebir kablolu performansı alınıyor. Sadece araya giren cihazdan ötürü 1-2ms gecikme artışı olabiliyor. Zaten o da kablosuzla kıyaslanamaz. Üstelik kablosuz bağlantıda olduğu gibi paket kayıpları ve düzensiz haberleşme dertleri de olmuyor. Sanılandan çok çok daha iyi bir teknoloji. Tek sorunu bence her eve uygulanamayacak olması. Bazı evlerde tek faz oluyor ama yeni evlerde genelde 3 faz verilir. Yani 3 ayrı elektrik hattı gibi düşünebilirsiniz. Eğer iki prize takılan cihazlar aynı fazda değilse bağlantı kuramazlar. Onun dışında kullananı hiç pişman etmez.

@MiniRayss02 Düşünceniz yanlış, onu belirtmeliyim. Evdeki şebekede 50Hz ve genliği yüksek bir frekans var. Bunun üzerine düşük genlikte ve yüksek bir frekans bindirerek çalışıyor bu sistem. Diğer cihazları etkilemeyecek bir parazit gibi davranıyor kısacası. Yani bağlantı kablolu bir şekilde ve kendi yöntemiyle sağlanıyor. Birebir kablolu performansı alınıyor. Sadece araya giren cihazdan ötürü 1-2ms gecikme artışı olabiliyor. Zaten o da kablosuzla kıyaslanamaz. Üstelik kablosuz bağlantıda olduğu gibi paket kayıpları ve düzensiz haberleşme dertleri de olmuyor. Sanılandan çok çok daha iyi bir teknoloji. Tek sorunu bence her eve uygulanamayacak olması. Bazı evlerde tek faz oluyor ama yeni evlerde genelde 3 faz verilir. Yani 3 ayrı elektrik hattı gibi düşünebilirsiniz. Eğer iki prize takılan cihazlar aynı fazda değilse bağlantı kuramazlar. Onun dışında kullananı hiç pişman etmez.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de bir bilgilendirme yapayım 3 Faz olayı nedense saçma hissettirdi çünkü 3 faz sanayi gibi ortamlarda 380V gibi çok yüksek akımlar için verilir ve hatta reaktif kullanım olarak 2x civarı çok kabarık fatura gönderilir bunuda küçük bir devre ile çözülebilir. Dediğiniz elektrikli araba şarjlı evler ise doğru dediğiniz. Normal de 3 kablo geçer L1 N ve topraklamadır.
Bu arada 3 faz sanayide kullanılma sebebi ise 380V çok yüksek bir akım dokunduğunuzda öldürebilecek bir akımdır ve motorlarda kullanılır. 3 Faz olmasının sebebi ise L1 ile L3 veya L1 ile L2 motora göre farklılık gösterebilir, motorun ileri geri / ters düz olarak çalışması için olur.

Dediğiniz doğrumu bilmiyorum fakat 3 fazlı ev ilk defa sizden duydum. Araba şarjı destekliyor ise dediğiniz doğru olabilir.

@MiniRayss02 Evlere 3 faz verilir. 3 fazı birden tek prizden kullanmazsınız. Odalara bölerek yük dengelemesi yapılır. Abonelik tarifesi ile de kafanızı karıştırmayın. İkisi farklı şeyler. Bu arada ek olarak, gerilim ile akımı karıştırmayın. V ile akım farklı şeylerdir. Konuyla alakasız ama size ek bir bilgi olsun. Faz yönü gibi detaylara da girmenize gerek yok. Bina kofresine 3 faz verilip, dairelere belirli bir oranda tek tek dağıtılabildiği gibi, artık güncel tesisatlarda kofreden itibaren dairelere 3 faz birlikte verilir. Sanayi kullanımında olduğu gibi 3 faz ve bir nötr priz görmezsiniz evlerde çünkü kullanım amacı farklıdır. Burada amaç fazları dairelere dağıtıp, yükü dengelemektir. Eski evimde zaman zaman yaşadığım NH bıçaklı sigorta atmalarında olduğu gibi tek faz kaybında da evin komple elektriğinin kesilmemesi gibi faydaları olur. O durumlarda asansör veya genelde 3 faz olan hidraforlar faz koruma sebebiyle çalışmaz ama evlerin genel olarak 2/3'ünde elektrik olmaya devam eder örneğin. İlk defa duymanız normal değil bu arada. 15 senelik binalarda bile karşılaşmanız mümkün. Ya fark etmiyorsunuz ya da eski evlerde oturuyorsunuzdur. Müstakillerde ise tesisatı yapana kalmış bir mesele.

Son düzenleme:
@MiniRayss02 Evlere 3 faz verilir. 3 fazı birden tek prizden kullanmazsınız. Odalara bölerek yük dengelemesi yapılır. Abonelik tarifesi ile de kafanızı karıştırmayın. İkisi farklı şeyler. Bu arada ek olarak, gerilim ile akımı karıştırmayın. V ile akım farklı şeylerdir. Konuyla alakasız ama size ek bir bilgi olsun. Faz yönü gibi detaylara da girmenize gerek yok. Bina kofresine 3 faz verilip, dairelere belirli bir oranda tek tek dağıtılabildiği gibi, artık güncel tesisatlarda kofreden itibaren dairelere 3 faz birlikte verilir. Sanayi kullanımında olduğu gibi 3 faz ve bir nötr priz görmezsiniz evlerde çünkü kullanım amacı farklıdır. Burada amaç fazları dairelere dağıtıp, yükü dengelemektir. Eski evimde zaman zaman yaşadığım NH bıçaklı sigorta atmalarında olduğu gibi tek faz kaybında da evin komple elektriğinin kesilmemesi gibi faydaları olur. O durumlarda asansör veya genelde 3 faz olan hidraforlar faz koruma sebebiyle çalışmaz ama evlerin genel olarak 2/3'ünde elektrik olmaya devam eder örneğin. İlk defa duymanız normal değil bu arada. 15 senelik binalarda bile karşılaşmanız mümkün. Ya fark etmiyorsunuz ya da eski evlerde oturuyorsunuzdur. Müstakillerde ise tesisatı yapana kalmış bir mesele.
Asansör gibi şeyler 3 faz ile çalışabilir doğru. Peki 3 faz eve mi verilir yoksa o apartmanın elektrik tesisatı olan bölgesine mi? Bölge derken otopark katında elektrik sayaçlarının olduğu elektrik devre odası var öyle yerlerde mi oluyor? Oturduğum site 12 yıllık olması lazım.

@MiniRayss02 Tesisatınıza bağlı ama binadaysanız evlere de dağıtılmış olması lazım. Eğer binanızın elektrik panosuna bakarsanız, dairenize gelen otomattan veya kaçak akım rölesinden anlayabilirsiniz. 3 faz ve bir nötr bağlantısı olur zaten. Sayaca bakarak da anlayabilirsiniz. Trifaze ve monofaze sayaçların bağlantıları farklıdır. Şüpheye düştüyseniz görsel ekleyebilirsiniz.

@MiniRayss02 Tesisatınıza bağlı ama binadaysanız evlere de dağıtılmış olması lazım. Eğer binanızın elektrik panosuna bakarsanız, dairenize gelen otomattan veya kaçak akım rölesinden anlayabilirsiniz. 3 faz ve bir nötr bağlantısı olur zaten. Sayaca bakarak da anlayabilirsiniz. Trifaze ve monofaze sayaçların bağlantıları farklıdır. Şüpheye düştüyseniz görsel ekleyebilirsiniz.
Şüpheye düşmem Elektrik elektronik okuyorum :D Baktım 1 faz geliyor eve.

@MiniRayss02 Müteahhit biraz bildiğini okumuş o zaman. Ben dağıtım şirketinde elektrik arıza servisinde çalışıyorum. Müstakil evler dışında uzun zamandır monofaze alan konut kalmadı. Eski konutlar ve bazı yeni müstakiller dışında herkes üç fazlı artık.

@MiniRayss02 Müteahhit biraz bildiğini okumuş o zaman. Ben dağıtım şirketinde elektrik arıza servisinde çalışıyorum. Müstakil evler dışında uzun zamandır monofaze alan konut kalmadı. Eski konutlar ve bazı yeni müstakiller dışında herkes üç fazlı artık.
Bizim müteahhit ilk işi oturduğum siteyi yapmaktı ki yan blok da kendisi oturuyor hatta. Söylediğine göre acemi olduğu için kolonlara 6 yerine 8-10 gibi tüm malzemeleri bol kullanmış. Konuyu dağıtmayalım bu arada çok fazla.

Merhaba. Peki neden 6 veya 12 faz çok yaygın değil de 3 faz çok daha yaygın olarak kullanılıyor? Çünkü 3 fazla AC elektriğin üretimi ve dağıtılarak kullanımı elektriğin en verimli olarak kullanım şeklidir. Aralarında 120 derece açı farkı olan 3 fazlı elektrik bobinli alternatör sarımlarıyla elektrik üretimi ilk defa Sırp asıllı bir mucit olan Nikola Tesla tarafından kağıt üzerinde düşünülüp tasarlanmış ve sonrasında tüm dünyada çalışma verimliliği kabul görüp kullanıma girmiştir. 3 fazlı AC elektriğin mucidi olan Nikola Tesla bunu projelendirip ilk defa Niyagara Şelalesindeki 3 fazla çalışan dev alternatörlerle 3 fazlı AC elektrik üretimini hayata geçirebilmişti.

Konutlarda ana dağıtım olarak verilip ilk ana panoya gelen 3 faz istenilerek talep edilirse tek tek dairelere de çekilebilir. Çünkü evdeki kullanımlarda bazen 3 fazla çalışan 3 fazlı ani su ısıtıcı, 3 fazlı şohben, vb. güçlü (watt değeri yüksek) elektrikli tüketiciler çalıştırılmak istenebilir. Nedeni de monofaze gelen elektrikle 3 fazlı elektrikli bir şohbenin çekeceği aşırı elektriğinin veya tek fazla bazı alıcıların çekeceği amper değerinin aşırı yüksek amper değerlerine karşılık gelebilmesi nedeniyle dairelere 3 faz çekilerek tek fazda daha fazla (aşırı) amperlerin çekilmesi bu yolla çekilen amper değeri 3 faza dağıtılarak çözüme kavuşturulmuş olur.

Kısacası monofaze elektrik tesisatının kolay kolay kaldıramadığı aşırı yük çekilen durumlarda özellikle 3 faz tek dairelere bu nedenlerle çekilebilmiş olur veya ileride bu türden düşüncelerle dairelere 3 fazlı elektrik daha önceden de çekilebilmiş olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı