Çözüldü Kullanışlı faz dedektörü yapmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Aynen temassız olacak. Bana kablo içindeki kopukluğu anlasa yeter.
1621448812411.png

Elinizde varsa bu sistemi deneyebilirsiniz. Şema böyle, pil takılıyor bir de. Videoyu da bırakayım:

Bu arada devre gerçek, ben denedim çalışıyor. Ama led yerine Buzzer bağlarsanız daha iyi sonuç alıyorsunuz led tam görünmeyebiliyor. Ben Buzzer ile yaptığımda daha güzel gelmişti bana. Ama sonra duvarların içini algılamayınca sistemi söktüm. :D
Allah Allah, ilginç bende olmuştu. O videoyu sonuna kadar izlediniz mi? Bir de kaç transistör koydunuz?

Adamın sona koyduğu şemaya göre yaptım ama olmadı.
Allah Allah, ilginç bende olmuştu. O videoyu sonuna kadar izlediniz mi? Bir de kaç transistör koydunuz?

Adam başta LED'i takıyor sonra LED şemada tam tersi olarak gösteriyor sorun o olabilir mi?

2 transistör koydum.

Tekrarda bir şey soracağım siz yaparken ucundaki anteni ne ile yaptınız, bobin teli ile yapsam olur mu?

Son düzenleme:
Adamın sona koyduğu şemaya göre yaptım ama olmadı.

Adam başta LED'i takıyor sonra LED şemada tam tersi olarak gösteriyor sorun o olabilir mi?

2 transistör koydum.
O zaman ben size bir şema anlatayım, Transistörlerin orta bacaklarından 9V verin, en soldaki transistörün soldaki bacağına LED'in uzun bacağını takın. Kısa bacağını pilin - kutbuna takın. Sonra en soldaki transistörün sağdaki bacağını sağdaki transistörün soldaki bacağına takın. Yani el ele tutuşmuş gibi bir görüntü oluşacak. Sağdaki transistörün de orta bacağına 9V verin, sağdaki transistörün sağdaki bacağına anten veya yay bağlayın. İşe yarayacaktır. Yay önemli ama. :)

O zaman ben size bir şema anlatayım, transistörlerin orta bacaklarından 9V verin, en soldaki transistörün soldaki bacağına LED'in uzun bacağını takın. Kısa bacağını pilin - kutbuna takın. Sonra en soldaki transistörün sağdaki bacağını sağdaki transistörün soldaki bacağına takın. Yani el ele tutuşmuş gibi bir görüntü oluşacak. Sağdaki transistörün de orta bacağına 9V verin, sağdaki transistörün sağdaki bacağına anten veya yay bağlayın. İşe yarayacaktır. Yay önemli ama. :)

Sizin anlattığınızın aynısını yaptım fakat yay yerine bakır kabloyu sardım onu lehimledim. Yay uzun kısa fark eder mi peki?

Sizin anlattığınızın aynısını yaptım fakat yay yerine bakır kabloyu sardım onu lehimledim. Yay uzun kısa fark eder mi peki?
Çok fark etmez, ben 3-4 CM bir şey kullanmıştım sanırım. Kalınlık olarak ortaydı. Yani kalınlık pek fark etmiyor sanırım. İnşallah bu sefer olur. 😁

Çok fark etmez, ben 3-4 cm bir şey kullanmıştım sanırım. Kalınlık olarak ortaydı. Yani kalınlık pek fark etmiyor sanırım. İnşallah bu sefer olur. 😁

Benim yay 12 13 cm var kalınlığı da ince iki taraftan da kesip lehimliyim mi yoksa direk böyle lehimliyim mi?

Çok fark etmez, ben 3-4 cm bir şey kullanmıştım sanırım. Kalınlık olarak ortaydı. Yani kalınlık pek fark etmiyor sanırım. İnşallah bu sefer olur. 😁

Sen yayı nasıl lehimledin benim yay lehim tutmuyor.🥲

Yaptım yayı da lehimledim ama bayağı güçsüz gibi oldu bunu nasıl güçlü hale getirebilirim?

Son düzenleme:
Benim yay 12 13 cm var kalınlığı da ince iki taraftan da kesip lehimliyim mi yoksa direk böyle lehimliyim mi?

Sen yayı nasıl lehimledin benim yay lehim tutmuyor.🥲

Yaptım yayı da lehimledim ama bayağı güçsüz gibi oldu bunu nasıl güçlü hale getirebilirim?
Olmadıysa bir transistör daha ekleyin. Benim ilk denememde olmuştu nedense. Bu arada LED kullandıysanız led görünmüyor da olabilir, buzzer deneyin daha hassas için. Benim son denememde olmamıştı nedense. Bir tane kondansatör eklemeyi deneyebiliriz sinyali güçlendirir?

Yeni konular

Geri
Yukarı