Tek jak girişinde jak çoğaltıcı ile hem kulaklık hem de harici mikrofon kullanma

xbea

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Elimde Freesound FS28 hybrid (istersen Bluetooth, istersen AUX kablosu ile kablolu kullanım kolaylığı) bir kulak üstü kulaklığım var. Kendisinden memnunum ancak mikrofon konusunda bayağı bir cimriliğe gitmişler. Bende BİM'e gelen harici yaka mikrofonunu aldım. Ancak sonradan hesap ettim ki dizüstü bilgisayarımda tek bir jak girişi var. Ama yaka mikrofonunun içinden bir jak çoğaltıcı çıktı. Ben de bunu kullanmak istedim; kulaklık kısmına kulaklık jak taktım, mikrofon simgesini mikrofonun jak girişini taktım. Ancak cihaz kulaklığı algılamasına rağmen mikrofon olarak "ne benim kulaklığımın mikrofonunu" "ne de harici mikrofonu algılıyor" ne yazık ki. Sadece kendi dahili mikrofonunu algılıyor ve kullanıyor. Özetle ben hoparlörden gelen sesi kulaklığımdan, konuşmamı ise harici mikrofon üzerinden kayıt etmek istiyorum. Bu durumda dizüstü bilgisayarın ne hoparlörünü kullanmak ne de dahili mikrofonunu kullanmak istemiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim?

Aşağıda çoğaltıcı resmini ekledim, birebir aynısıdır:
644358672_tn50_0.jpg

Bu da kulaklığım: https://www.hepsiburada.com/polosmart-fs28-kablosuz-kulaklik-mavi-pm-HB00000RG9B7

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrı ayrı takınca algılıyor mu?
Hocam ayrı takınca da algılamıyor. Bir misal vermem gerekirse:

Kulaklığı tek başına taktığımda ses kulaklıktan geliyor ama kulaklık mikrofonunu kullanmıyor, gene gidiyor dahili mikrofonu kullanıyor. Hususi olarak bir de dahili mikrofonu kapatarak denedim, bu seferde hiç ses kayıt almıyor.

Mikrofonu taktığımda "Reaktek" programından jak girişini mikrofon girişi olarak ayarlıyorum, ancak yine sesi dahili mikrofondan alıyor. Özellikle hususi olarak (ROG cihazlarda dahili mikrofon kapatılabiliyor) mikrofonu kapattım ancak bu seferde hiçbir ses kayıt alınmıyor.

Hocam ayrı takınca da algılamıyor. Bir misal vermem gerekirse:

Kulaklığı tek başına taktığımda ses kulaklıktan geliyor ama kulaklık mikrofonunu kullanmıyor, gene gidiyor dahili mikrofonu kullanıyor. Hususi olarak bir de dahili mikrofonu kapatarak denedim, bu seferde hiç ses kayıt almıyor.

Mikrofonu taktığımda "Reaktek" programından jak girişini mikrofon girişi olarak ayarlıyorum, ancak yine sesi dahili mikrofondan alıyor. Özellikle hususi olarak (ROG cihazlarda dahili mikrofon kapatılabiliyor) mikrofonu kapattım ancak bu seferde hiçbir ses kayıt alınmıyor.
Garipmiş. Sürücüleri varsa güncellemeyi deneyin.

Garipmiş. Sürücüleri varsa güncellemeyi deneyin.
Hocam iki cihazda tak-çalıştır mantığı var ne yazık ki. Zaten ikisini de BİM'den aldım ancak kulaklıktan memnunum ama kulaklığın mikrofonundan ne cep telefonunda konuşurken (cep telefonunda çalışıyor ne hikmetse!) ne de dizüstü bilgisayarımda (zaten çalışmıyor) memnun değilim. Harici mikrofon aldım ama bu seferde o çalışmıyor çok ilginç... 35 liralık cihazın içinden çıkan kullanma kılavuzun da hiçbir sürücü adresi çıkmadı ki çıkmasını da beklemiyordum.

Hocam iki cihazda tak-çalıştır mantığı var ne yazık ki. Zaten ikisini de BİM'den aldım ancak kulaklıktan memnunum ama kulaklığın mikrofonundan ne cep telefonunda konuşurken (cep telefonunda çalışıyor ne hikmetse!) ne de dizüstü bilgisayarımda (zaten çalışmıyor) memnun değilim. Harici mikrofon aldım ama bu seferde o çalışmıyor çok ilginç... 35 liralık cihazın içinden çıkan kullanma kılavuzun da hiçbir sürücü adresi çıkmadı ki çıkmasını da beklemiyordum.
Garip hocam gerçekten. Yeni aldıysanız iade etmek en mantıklısı.

Garip hocam gerçekten. Yeni aldıysanız iade etmek en mantıklısı.
Ne yazık ki çok uzun zaman geçti kulaklık üzerinden, mikrofonda 2-3 ay oldu. Açıkçası hadi kulaklık neyse onu dışarıda da kullanırım da bu sefer kayıt almam için ne bir kulaklık ne de bir mikrofonum kaldı açıkçası. Bu durumda yeni bir mikrofon almak zorunda kalacağım anlaşılan...

Ne yazık ki çok uzun zaman geçti kulaklık üzerinden, mikrofonda 2-3 ay oldu. Açıkçası hadi kulaklık neyse onu dışarıda da kullanırım da bu sefer kayıt almam için ne bir kulaklık ne de bir mikrofonum kaldı açıkçası. Bu durumda yeni bir mikrofon almak zorunda kalacağım anlaşılan...
Sanırım öyle.

Arkadaşlar gerçekten bilen biri yok mu? Bu sorunun çözümü var mıdır? Ona göre yeni konu açacağım.

Geri
Yukarı