Tek Kanal RAM'den Çift Kanal RAM'e geçmek

Aga Cinayet Var

Hectopat
Daha fazla  
Hazır bir sistem aldım. 16 GB RAM diye çok sıkıntı etmedi. Dikkatli okumadım RAM bölümünü ama bir süre sonra tek slot 16 GB olduğunu fark ettim. YouTube'dan FPS testlerine baktım bazı oyunlarda ciddi fark ediyor. Aklımda Letgo'dan vs. RAM'i satmak ve 2x8 16 GB almak var. Böyle bir şey yapmalı mıyım yoksa çok da önemli değil mi?

Hazır bir sistem aldım. 16 GB RAM diye çok sıkıntı etmedi. Dikkatli okumadım RAM bölümünü ama bir süre sonra tek slot 16 GB olduğunu fark ettim. YouTube'dan FPS testlerine baktım bazı oyunlarda ciddi fark ediyor. Aklımda letgo'dan vs. RAM'i satmak ve 2x8 16 GB almak var. Böyle bir şey yapmalı mıyım yoksa çok da önemli değil mi?

İşleciniz Ryzen serisinden ise değer.

Hocam, özellikle AMD sistemlerde fark ediyor. Çift kanal RAM'le bant genişliği daha fazla olur.

Hazır bir sistem aldım. 16 GB RAM diye çok sıkıntı etmedi. Dikkatli okumadım RAM bölümünü ama bir süre sonra tek slot 16 GB olduğunu fark ettim. YouTube'dan FPS testlerine baktım bazı oyunlarda ciddi fark ediyor. Aklımda Letgo'dan vs. RAM'i satmak ve 2x8 16 GB almak var. Böyle bir şey yapmalı mıyım yoksa çok da önemli değil mi?
Çift kanal RAM işlemci markası önemsenmeden önemsenecek bir performans artışına sebep olur.

Test kriterlerini dikkatli incelediniz mi?

Bende 2*8 GB ram var şu an, sanal bellek kapalı kullanıyorum.

Sizdeki tek kanal çalışıyor, bendeki çift, farkındayım ama, tavsiyem;

1. Önce sanal belleği kapatın, oyun vs olmadan günlük kullanımınızı değerlendirin, sıkıntı yaşamaz iseniz,

2. Oyunları sırayla deneyin, FPS sizi tatmin etmiyorsa veya bir darboğaz varsa o zaman ram değişimini değerlendirin.

Bütçeniz nedir bilemem ama ileriyi de düşünerek bir tane daha 16 gb almak bence daha iyidir.
Tabi olmazsa 2*8 GB da iyi sonuç verecektir.
NOT: 16 GB ı 2.inci el satıp, 2 tane yeni 8 GB almanın maliyeti İLE 1 tane sıfır 16 GB almanın maliyetini hesaplamak lazım. Aradaki maliyet farkı da seçiminizi etkileyecektir.

Test kriterlerini dikkatli incelediniz mi?

Bende 2*8 GB RAM var şu an, sanal bellek kapalı kullanıyorum.

Sizdeki tek kanal çalışıyor, bendeki çift, farkındayım ama, tavsiyem;

1. önce sanal belleği kapatın, oyun vs olmadan günlük kullanımınızı değerlendirin, sıkıntı yaşamaz iseniz,

2. oyunları sırayla deneyin, FPS sizi tatmin etmiyorsa veya bir darboğaz varsa o zaman RAM değişimini değerlendirin.

Bütçeniz nedir bilemem ama ileriyi de düşünerek bir tane daha 16 GB almak bence daha iyidir.
Tabi olmazsa 2*8 GB da iyi sonuç verecektir.

FPS değerlerimden memnunum, darboğaz da yaşamıyorum ama daha sağlıklı oluyormuş performans açısından. Birkaç ay bekleyip 16 GB daha alabilirim. Sanırım öylesi daha mantıklı.

Geri
Yukarı