Tek prize 6'lı priz ve 6'lı prizin üstüne uzatmalı 3'lü priz takmak tehlikeli mi?

DragoNaaK

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle uzatmalı 3'lü prizi nadiren kullanıyorum. Telefon şarj etmek veya şarjlı pilleri şarj etmek için 3'lü priz kullanılmıyor diyebilirim. Diğer 6'lı prizde ise 850W RTX 4070 Ti'lı bilgisayarım var, GTX 1650'li laptopum var, laptop soğutucum var, Xbox Series S'im var, bir de IPS 1080p 270Hz monitörüm var.

6'lı prizin arkasında 3500W Max yazıyor. Sizce yangın çıkar mı? Sıkıntı olmazsa 6'lı prizin girdiği yuvaya enerji takibi yapabilen akıllı tek priz alsam sıkıntı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

IMG_20230503_164944.jpg
IMG_20230503_165304.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Siz iişinizi garantiye alın sitede oturuyorsanız sigorta atınca sanırsam güvenliği arayıp açtırmanız gerekiyor bizim burada böyle daha doğrusu
Bizimkinde yılda maksimum 1-2 kez atıyor (alt taraftaki sigorta, binanın sigortası) Site zaten baya kaliteli yapıldı şundan eksiltelim gibi bir olayı da yok yaşadığım sitenin
yıldırım da düşmüyor çok nadir zaten. Ama bakalım.

Taktığın ek prizler eğer sabit kalacaksa ve kaliteliyse hiçbir sorun olmaz ama ek prizler çıkacak gibi olursa yani yarım takılmış gibi olursa akım yüzünden ortaya yangın çıkar. Ek prizlerin sorunu bu zaten.
Evet tamamen sabit ve hiç dokunmuyorum, 6'lı priz de kaliteli gibi çok sert hissi var ama markasına bakacağım unuttum ismini. Büyük ihtimalle o da akım korumalıdır.

Elbette ki tehlike li ne yapmışsın öyle normal de 6lı priz de bile maks 3 fiş takılı olmalı
Güldürdün

Allah korusun bu olabilir. Araştırmak lazım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
3'lü prizde sadece güçsüz eşyalar kullanılacak. Ve 3'ünü de kullanmıyorum zaten max 150W kadar koyarım o da birşey yapmaz. Duvara bağlı olan priz zaten 3000W'tan daha fazladır eğer 1500 ise zaten sigorta atar fazla kullanımdan. Ve tüm cihazları aynı anda kullanmayacağım. 6'lı priz uzatma olsa yangın şansı olur derdim ama direkt prize bağlı olduğu için yangın çıkmaz.

Kaliteli prizler yanmaya karşı dayanıklı plastiklerden üretiliyorlar ve daha yüksek ısılara dayanabiliyorlar. Aksi durumda elektriği kesecek akım korumalı olanlar var yüksek ısı karşısında. Siz yine de kaliteli ürün kullandığınızdan emin değilseniz ve böyle çoğaltıcı kullanmak zorundaysanız prizlerinizi daha kalitelileriyle değiştirin.

Kaliteli prizler yanmaya karşı dayanıklı plastiklerden üretiliyorlar ve daha yüksek ısılara dayanabiliyorlar. Aksi durumda elektriği kesecek akım korumalı olanlar var yüksek ısı karşısında. Siz yine de kaliteli ürün kullandığınızdan emin değilseniz ve böyle çoğaltıcı kullanmak zorundaysanız prizlerinizi daha kalitelileriyle değiştirin.
Teşekkür ederim iyi günler

Geri
Yukarı