Tek RAM ile bilgisayar açılmıyor

Halit G.

Kilopat
Yer
Ev
Daha fazla  
Merhaba, RAM 16 GB(8x2) iken 8 GB yazıyordu. Fakat sonradan aklıma RAM'leri teker teker çalıştırmak geldi. RAM'lerden birini çıkardım ve PC'yi çalıştırdım. PC'yi çalıştırdığımda RAM'in RGB'si yanıyordu, kasa fanları ve ışıkları yanıyordu fakat klavye, fare ve monitöre güç gelmedi. Sonra çıkardığımı geri taktım ve diğer RAM'i çıkardım fakat onda da aynı sorun oldu. 2 RAM'i de geri taktım ve sonra PC açıldı. PC niye tek RAM'de iken açılmadı? Bundan 1 hafta önce de 2'si takılıyken PC açılmadı RAM'leri tak çıkar yaptım, BIOS pilini söktüm geri taktım, fişi söküp güç tuşuna bastım falan bir süre sonra açıldı fakat şimdi de böyle bir sorunla karşılaştım ve ben XMP açtığımda 3200 MHz'ye çıkardığımda PC'yi açıp Görev Yöneticisi'nden açtığımda hala 2133 MHz gözüküyor ve BIOS'ta 3200MHz de kaldığı sürece PC'ye bir şeyler oluyor kapanıyor falan. Acaba anakartta mı bir sorun var? Yardımlarınızı bekliyorum çok sağ olun.

Ekran kartı: MSI GTX 1060 Gaming X 6 GB
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz AM4
Anakart: MSI B350 Gaming Plus 3200 MHz AM4
RAM: Corsair 16(8x2) GB DDR4 3200MHz
PSU: Corsair RM650X 650W 80+ Gold
HDD: Seagate Barracuda 7200RPM 1TB
SSD: Corsair Force'le 200 240GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem bileşenleri nedir? Olma ihtimali de var.

Merhaba, RAM 16 GB(8x2) iken 8 GB yazıyordu. Fakat sonradan aklıma RAM'leri teker teker çalıştırmak geldi. RAM'lerden birini çıkardım ve PC'yi çalıştırdım. PC'yi çalıştırdığımda RAM'in RGB'si yanıyordu, kasa fanları ve ışıkları yanıyordu fakat klavye, fare ve monitöre güç gelmedi. Sonra çıkardığımı geri taktım ve diğer RAM'i çıkardım fakat onda da aynı sorun oldu. 2 RAM'i de geri taktım ve sonra PC açıldı. PC niye tek RAM'de iken açılmadı? Bundan 1 hafta önce de 2'si takılıyken PC açılmadı RAM'leri tak çıkar yaptım, BIOS pilini söktüm geri taktım, fişi söküp güç tuşuna bastım falan bir süre sonra açıldı fakat şimdi de böyle bir sorunla karşılaştım ve ben XMP açtığımda 3200 MHz'ye çıkardığımda PC'yi açıp Görev Yöneticisi'nden açtığımda hala 2133 MHz gözüküyor ve BIOS'ta 3200MHz de kaldığı sürece PC'ye bir şeyler oluyor kapanıyor falan. Acaba anakartta mı bir sorun var? Yardımlarınızı bekliyorum çok sağ olun.

Anakart?

Selam, anakart marka model bilgisi paylaşır mısınız?

Sistem bileşenleri nedir? Olma ihtimali de var.

Özür dilerim kusura bakmayın benim imzamda yazıyordu sistem, görürsünüz sandım o yüzden paylaşmadım sistemimi.

Anakartınız 4 slotlu. Tek olarak hangi slotu denediniz?

Tahmini bir yorum yapacağım bilesenleri bilmedigim icin. Senin sorunun ram/anakart uyumsuzlugu gibi geliyor. Bence XMP acmandan BIOS sifirlayip dene bir de RAM taktigin yere hava ufleyip temizle RAM'lerin girdigi yrri silgiyle bastirmadan hafif sil temizle öyle tak. BIOS'ta 16 GB gorup Windows'ta 8 GB goruyorsan Windows Config'den RAM miktarini 16'ya cek. PC hizlandirma videosu diye hep böyle gereksiz ayarlari degistirip hizlandigi sanan var belki senin de öyle yanlış girdigin bir ayar vardir kontrol et.

Anakartınız 4 slotlu. Tek olarak hangi slotu denediniz?
2 ve 4. slotlara takılı. İlk olarak 2. slottakini çıkardım power tuşuna basınca kasanın içindeki RAM, ekran kartı, anakart ışıkları falan yandı ama klavye, mouse ve monitöre güç gelmedi. Sonra çıkardığımı 2. slota geri taktım bu sefer 4. slottakini çıkardım bu sefer yine aynısı oldu klavye, mouse ve monitöre güç gelmedi. 2 si de takılı olunca açıldı PC.

Geri
Yukarı