Tek Tuşla O.C için i5 4690K ve MSI Gaming 5 Anakart Almak

Tristan23

Kilopat
Yer
İstanbul/Kartal
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.

Şubat ortasına doğru yeni bir masaüstü pc toplamayı hedefliyorum. Kafamda birkaç parçayı buradaki konulara bakarak oturttum ancak benim de sormak istediğim bir soru var;

Arkadaşlar işlemci olarak 4690K ve anakart olarak MSİ z97 Gaming 5 anakartını düşünüyorum şunu belirtmeliyim ki ben overclock yapmasını bilmiyorum. Bu kombinasyonu yapmamın sebebi anakartın tek tuşla overclock özelliği olması. İşte sormak istediğim soru bu kombinasyonun mantıklı olup olmadığı. Siz olsaydınız ne yapardınız? Çarpan kilidi açık olmayan bir işlemci alıp anakartı da buna paralel olarak değiştirir miydiniz yoksa bu şekilde mi yapardınız?

Görüş ve tavsiyelerinizi eksik etmezseniz sevinirim.Hepinize şimdiden teşekkür ederim.@Neutral @Recep Baltaş @Ali Güngör @Carnage86 @Akif

Tavsiyem, eğer O.C ile uğraşmayacaksan çarpan kilidi kapalı bir işlemci al. Anakartı da buna göre tercih et. Çünkü tek tuşla O.C ile alacağın performans, fiyat farkına değmez. Artan parayla da ekran kartına yüklenirsin.

Tavsiyem, eğer O.C ile uğraşmayacaksan çarpan kilidi kapalı bir işlemci al. Anakartı da buna göre tercih et. Çünkü tek tuşla O.C ile alacağın performans, fiyat farkına değmez. Artan parayla da ekran kartına yüklenirsin.
Teşekkürler, peki tavsiyeniz ne olurdu ürün olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
4690K'nın çarpan kilidi açık. Sırf kolay overclock için MSI Z97 GAMING almana gerek yok ama kaliteli bir anakart olduğu için yüksek bütçeli bir sistemde tercih edilebilir. (4690K dediğine göre high-end bir sistem düşünüyorsun, anladığım kadarıyla)

Overclock yapmasını öğrenmek zor değil ama OC şans işi. Aynı model olan iki çipin bile voltaj toleransları ve termal karakteristikleri arasında ciddi farklar oluyor. Başkası deli gibi OC yapıp sistemi gayet stabil bir şekilde kullanabilirken senin aldığın çip bir gram saat frekans artışında mavi ekran verebilir. Bunu unutmamak lazım.

Şöyle düşün. Şuan overclock hakkında bilgin yok. Ama 4690K+Z97 gaming 5 alıp denemelerle overclock hakkında bilgi sahibi ola bilirsin bir haylı. Overclock güzeldir :).

4690K'nın çarpan kilidi açık. Sırf kolay overclock için MSI Z97 GAMING almana gerek yok ama kaliteli bir anakart olduğu için yüksek bütçeli bir sistemde tercih edilebilir. (4690K dediğine göre high-end bir sistem düşünüyorsun, anladığım kadarıyla)

Overclock yapmasını öğrenmek zor değil ama OC şans işi. Aynı model olan iki çipin bile voltaj toleransları ve termal karakteristikleri arasında ciddi farklar oluyor. Başkası deli gibi OC yapıp sistemi gayet stabil bir şekilde kullanabilirken senin aldığın çip bir gram saat frekans artışında mavi ekran verebilir. Bunu unutmamak lazım.
Teşekkür ederim hocam, overclock bilmediğim için bu anakartı tercih ettim yoksa daha uygun fiyata birşey olursa elbette onu tercih eder farklı bileşenlere daha fazla yatırım yaparım ama tek tuş özelliği cezbedici şu aşamada.

Şöyle düşün. Şuan overclock hakkında bilgin yok. Ama 4690K+Z97 gaming 5 alıp denemelerle overclock hakkında bilgi sahibi ola bilirsin bir haylı. Overclock güzeldir :).
Şubata kadar belki geliştirebilirim kendimi.İngilizce biliyor olsaydım belki çok farklı olurdu ama Türkçe O.C. ile alakalı video falan çok bulamadım yoksa elbette isterim yapmak :)

Fiyat belirtmen gerek, bütçen nedir? Ona göre tavsiyede bulunalım.
Anakart ve işlemci için maximum 1300 aşağısı daha makbul tabi :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı