Tek Wi-Fi ağı ve 2 modemden sistem kurmak

RazQr94TR

Kilopat
Yer
KKTC
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba arkadaşlar,, naçizane bir sorum olacak. İnternete wdsl üzerinden bağlıyım. Ana modem salonda (Archer C50) arka odalarda sinyal gücü zayıf kaldığı için arka odaya Ethernet kablosuyla Wi-Fi güçlendirmesi yaptım. Koridora ise Wi-Fi bağlantısıyla TP-Link WA855re (range extender) kurdum. Benim istediğim Wi-Fi bağlantısını değişmeden salonda iken ya da arka odada iken ya da diğer odalarda iken aynı Wi-Fi adına bağlı kalarak internet bağlantısı yapabilir miyim? Çünkü oda değiştirdikçe sürekli farklı ağa bağlanmak durumunda kalıyorum. Evde aynı isimde 4 farklı ağ bağlantısı var ve hepsine sürekli manuel geçiş yapıyorum. Bu durumu nasıl çözebilirim?

En uzaktaki Wi-Fi cihazının adını ve şifresini ana modem ile aynı yap ama Wi-Fi cihazında DHCP devre dışı olsun.

Şu an ana modem dışında ki diğer 2 modemimde modem arayüzü aynı IP üzerinden ana modem arayüzüne yönlendiriyor. Kurulumu yaparken kablo bağlantısı kurduğum modeme Access Point olarak yaptım. Wi-Fi bağlantısı kurduğum modeme range extender olarak ayarladım. Modemleri resetleyip tekrardan mı kurulum yapayım yoksa ana modem üzerinden DHCP açsam yeterli mi?

Hocam access point olan için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Bunu da şu şekilde test edebilirsiniz. Bağlandığınız cihazı değiştirdiğinizde telefonunuza verilen IP adresiniz aynı kalıyorsa sorun yoktur muhtemelen. Bu durumda da telefonunuz ana modeminizdin arayüzünde bağlı olan cihazlarda gözükür çünkü IP adresini o cihaz dağıtır.

Hocam hatta şu videoyu izlerseniz daha iyi anlayabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kısa bir özet geçeyim evimin içinde 4 tane Wi-Fi bağlantım var.
1. internet (ana modem 2.4) (evin içinde görmek istediğim tek bağlantı)
2. internet_5g (ana modemde 5G bağlantısı)
3. internet_acp (Ethernet kablosuyla Access Point yaptığım modem)
4. internet_ext (range extender yaptığım modem)

Ben bunların hepsinden kurtulmak istiyorum ve evime girdiğimde hangi odaya gidersem gideyim evin her yerinde tek Wi-Fi adı görmek istiyorum. Ve manuel geçiş prosedüründen kurtulmak istiyorum.

Yani bu dediğiniz DHCP ayarını yaparsam ve SSID ile şifreleri ana modemle aynı yaparsam istediğim sonuca ulaşabilir miyim?

Wi-Fi isimlerini ve şifrelerini aynı yaparsanız otomatik geçiş yapması gerek. Xiaomi Wi-Fi çoklayıcı kullanırken bende otomatik geçiyordu ikisinin de bilgileri aynı olduğunda.

Kısa bir özet geçeyim evimin içinde 4 tane Wi-Fi bağlantım var.
1. internet (ana modem 2.4) (evin içinde görmek istediğim tek bağlantı)
2. internet_5g (ana modemde 5G bağlantısı)
3. internet_acp (Ethernet kablosuyla Access Point yaptığım modem)
4. internet_ext (range extender yaptığım modem)

Ben bunların hepsinden kurtulmak istiyorum ve evime girdiğimde hangi odaya gidersem gideyim evin her yerinde tek Wi-Fi adı görmek istiyorum. Ve manuel geçiş prosedüründen kurtulmak istiyorum.

Yani bu dediğiniz DHCP ayarını yaparsam ve SSID ile şifreleri ana modemle aynı yaparsam istediğim sonuca ulaşabilir miyim?
Evet hocam, ulaşabilmeniz lazım teknik olarak. Attığım videoya bakabildiyseniz ufak bir sıkıntı çıkma ihtimali var sadece. Eğer cihazlar birbirine çok yakınsa oda değiştirirken sinyal yeterince düşmediği için en yakın olana değil, uzaktakine bağlı kalmaya devam eder. Bunun için de cihazlar arası mesafeye dikkat etmeniz gerekiyor. Videonun son kısmında bahsediliyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı