Teknik lise mi Anadolu lisesi mi?

Sadece bilgisayar öğretmenliği için işe yarayan bir üniversite diye biliyorum. Kendi bölümünün katkısı olur. Oradan mezun olunca yine KPSS'ye çalışmak gerekiyor atanmak için.
M.T.O.K bir üniversite değil. Bir sistem. Kişi kendi bölümü dahilinde, kendi alanını kapsayan bölümlerde ek puan alıyor. Bu dediğiniz yanlış.

Örneğin meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyan biri, YKS'ye girdiğinde bilgisayar mühendisliği için daha avantajlı oluyor.

M. T. O. K bir üniversite değil. Bir sistem. Kişi kendi bölümü dahilinde, kendi alanını kapsayan bölümlerde ek puan alıyor. Bu dediğiniz yanlış.

Örneğin meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyan biri, YKS'ye girdiğinde bilgisayar mühendisliği için daha avantajlı oluyor.

Pardon hocam başka bir şey ile karıştırmışım galiba. Ama o sistemde de altyapısı olmadığı için derslere odaklanması çok zor. Meslek lisesinin 4 yılda gördüğünü normal bir Anadolu lisesi 1 2 yılda çok rahat bitirip üstüne koyuyor. 10. sınıfta yaklaşık 15 20 saat meslek dersleri ile geçiyor. Diğer geri kalan dersler arasında sözel ve sayısal seçimi yapılamıyor maalesef. Bu da büyük bir dezavantaj oluyor. 450 puanlık bir üniversiteye meslek lisesi ek puanı ile yararlanmak istese bile en kötü ihtimal 420 alması lazım ki o da meslek lisesine göre çok ama çok zor. Ek ders ya da mezuna bırakıp yoğun tempoda 1 2 yıl dershaneye gitmek zorunda kalır. Daha yolun başlarındayken Anadolu'ya geçmesi daha iyi olur diye düşünüyorum.

Açık lise, liseye gitmek zaman kaybıdır. Okumaya devam edip uzaktan olanı hep daha makbuldür. Hep arada aklıma gelir, 4 yıl her gün boşuna sabahın köründe bok varmış gibi kalktım gittim o hayvanat bahçesine diye söylenirim arada. Eğitim yeterli değil müfredat güncellenmiyor ve tonlarca saçmalığın barındığı bir meclis. Hep açıktan okusaymışım derdim "Lise" için.

Açık lise, liseye gitmek zaman kaybıdır. Okumaya devam edip uzaktan olanı hep daha makbuldür. Hep arada aklıma gelir, 4 yıl her gün boşuna sabahın köründe bok varmış gibi kalktım gittim o hayvanat bahçesine diye söylenirim arada. Eğitim yeterli değil müfredat güncellenmiyor ve tonlarca saçmalığın barındığı bir meclis. Hep açıktan okusaymışım derdim "lise" için.

Açık lise en kolay lisedir. Eğer üniversite düşünüyorsa çok sağlam ve disiplinli bir şekilde okullara yetişmeli ve hatta daha da önüne geçmesi lazım. 2 yıl açıktan sınıf geçip Anadolu lisesinin 1 yıllık ilerlemesi kadar yol alırsa zararına olur. 2 3 yıl boyunca açık lisede disiplin sürdürebilir mi sürdüremez mi önemli olan o

Geri
Yukarı