Teknik liseden açık liseye geçmek

Will Bettelheim

Hectopat
Makaleler
1
Öncelikle merhabalar, şu anda iyi denilebilecek bir mesleki ve teknik Anadolu lisesinde okuyorum, okul biraz uzak, okula gitmek için evden ortalama 45dk önce çıkıyorum.

Zaten meslek dersleri olduğu için günde 10 ders oluyor bu beni çok yoruyor ve sıkılıyorum, zaten okulda hiç ders dinlemiyorum derse odağım 0 denilebilir, sınav haftası geldiğinde ise YouTube'dan belirli kanalların videolarını izleyerek konuyu öğreniyorum sonra test çözerek konuyu pekiştiriyorum, böyle yapınca evde çok güzel bir şekilde konuyu öğrenebiliyorum sınavların çoğuna bu şekilde hazırlandım ve genelde 1 2 ders hariç bütün derslerden 70 üzeri aldım yani evde kendim çalışabiliyorum kendime program hazırlayıp o programa uyabilirim veya rutin bir şekilde ders çalışabilirim sıkılmadan.

Sorun şu okula gelince böyle olmuyor, öğretmen dersi anlatırken içim geçiyor hiçbir şekilde odak kuramıyorum bence nedeni istemediğim bir okula gittiğim için LGS'den ortalama bir puan aldım ama ailem düz liseye göndermek istemedikleri için (baskıcı değiller) istemediğim halde meslek lisesine gönderdiler, okuldaki bölümüm makine teknolojileri liseden mezun olunca direkt olarak bir fabrikaya girip işçi olmamı istiyorlar (eğer üniversite kazanamazsam) ama ben kesinlikle işçi olmak istemiyorum :D

Tabii ki önemli konulardan biride sosyallik, hadi geçtim diyelim açık liseye sürekli evde olacağım o yüzden sosyallik tamamen olmasa da bitecek ama bu sosyallik okulda yok ki zaten :D okulda 2 3 kişiyle konuşuyorum o konuşmada okul bitince okulda kalıyor yani okul dışında sınıf arkadaşlarımla konuşmuyorum bu da sosyalliğimin olmadığını gösteriyor.

Sınıf ortamım kötü, çoğu kişiyle konuşmuyorum çünkü kafalarımız uyuşmuyor o yüzden okulda çok sıkılıyorum (not: Dersleri çok seviyorum) bu yüzden hiç okula gidesim kalmıyor ve her gün okula moralim 0 şekilde gidiyorum.

Bende şimdi açık liseye geçip 10. Sınıftan itibaren YKS'ye hazırlanıp istediğim üniversiteye girebilmek sizce mantıklı mı yoksa mantıksız mı, meslek lisesine devam mı edeyim yardım ederseniz çok sevinirim.

Not: Ergenlik triplerinde değilim :D

Öncelikle okulda sosyallik olmaz zaten. Bu mümkün değil. Çoğu kişi yok okula gidince sosyal oluyorsun falan kafasıyla bakıyor. Hayır kardeşim, alakası yok. 40-45 yaşındaki adam şimdi istese sosyal olamayacak mı? Tabii ki olabilecek.

Onun dışında açık lise kayıtları bitmeden geç gitsin açık liseye. Kat kat daha iyi ve açık lise mezuniyet şartlarını da zaten oldukça kolaylaştırdılar. Problem oluşturmaz ve o boş vakitlerini de YKS çalışmakla geçirirsin. Senin adına çok çok daha iyi olur.

Öncelikle okulda sosyallik olmaz zaten. Bu mümkün değil. Çoğu kişi yok okula gidince sosyal oluyorsun falan kafasıyla bakıyor. Hayır kardeşim, alakası yok. 40-45 yaşındaki adam şimdi istese sosyal olamayacak mı? Tabii ki olabilecek.

Onun dışında açık lise kayıtları bitmeden geç gitsin açık liseye. Kat kat daha iyi ve açık lise mezuniyet şartlarını da zaten oldukça kolaylaştırdılar. Problem oluşturmaz ve o boş vakitlerini de YKS çalışmakla geçirirsin. Senin adına çok çok daha iyi olur.
Hocam açık lise kayıtları bittikten sonra kayıt yapılamıyor mu?

Geri
Yukarı