TEKNOFEST İHA kategorisinde dereceye nasıl girilir?

onlinee

Picopat
Daha fazla  
TEKNOFEST'te liseler arası insansız hava aracı yarışmasına katılıp, dereceye giren hocalarım varsa bana yardımcı olabilir mi? Süreç kısaca nasıl ilerliyor? Ve kullandığınız veya önerdiğiniz programlar/ yazılım dili/ yönetim kartı (Arduino/Raspberry Pi vs.) Hangisi? Yüksek fonksiyonlu ve kolay kodlanabilmesi önemli. Ve projelerde öncelikli olarak nelere bakıyorlar? Özgünlük mü, işlevsellik mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
He iyi o zaman, ilk başlangıç için otonom çok zor gibi...

Evet zor, geçen sene otonoma ayrı kat puan ile değerlendiriliyordu. Bir de geçen seneye göre dolar 2 kat artmasına rağmen destek tutarının aynı olması biraz sıkıntı. Sadece pixhawk cube destek tutarı kadar bir şey, çoğu kişi büyük ihtimal pixhawk 2.4.8 kullanır.

İHA'yı 28'ine kadar yapmayacaksanız. Önünüzde uzun bir vakit var.
Gerçekten teşekkür ederim, siz diyince fark ettim. Şimdi başlamazsak 1 yıl boşa geçmiş olacaktı...

İHA kontrolü için kullanılan kodun/yazılımın özgün olma şartı var mı? Yoksa açık kaynak olarak yazılım kullanabiliyor muyuz? (Kısaca yazılım kontrol ediliyor mu?)

Ve önereceğiniz, tasarımda kullanabileceğimiz programlar var mı?

Yapılan tasarımı bilgisayar ortamında test edebileceğimiz programlar var mı?

Cevaplarsanız çok sevinirim, ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

O kodu tek başınıza yazamazsınız, yani özgün olmasını isteseler bile yapabilecek bir şey yok. :D

Ki, ne otopilot donanımında ne de yazılımında özgünlük aranmıyor. Önemli olan tek şey, İHA ister döner kanat olsun ister sabit kanat, otonom olarak uçmalı!

Bunun yanında hakem heyetleri mühendislerden oluşmuyor. Çoğunlukla üniversite hocalarından falan seçiyorlar. Yine çoğunun pek bir şeyden haberi olmuyor. Pilot hakem olarak seçtikleri kişiler, özünde modelci ve otonom uçaklara "saçmalık" gözüyle bakan insanlar. :D

Böyle bir yarışma için yerli yazılım ya da donanım geliştirmek saçmalıktan başka bir şey değil. Çünkü size değil onlara bir şeyler katacak. Eğer yerli bir yazılım ya da donanım geliştirme niyetiniz varsa, bu yarışma yerine TÜBİTAK'ın araştırma destekleme programlarına katılın.

Ayrıca unutmayın, sizleri değerlendirecek insanlar mühendis değil!

Önemli olan tek şey, İHA ister döner kanat olsun ister sabit kanat, otonom olarak uçmalı!
Otonom önemli mi yani? Lise kategorisinde Sabit kanat olarak başvurmayı düşünüyorum. Şartnamede bulunmuyor. Buna rağmen artı puan olarak mı değerlendiriyorlar?
Ayrıca unutmayın, sizleri değerlendirecek insanlar mühendis değil!
Ben böyle biliyordum, belirttiğiniz iyi oldu.

Otonom önemli mi yani? Lise kategorisinde Sabit kanat olarak başvurmayı düşünüyorum. Şartnamede bulunmuyor. Buna rağmen artı puan olarak mı değerlendiriyorlar?

Eki Görüntüle 1297495

Eki Görüntüle 1297496

Biz 2 kişiydik , sabit kanat iha yapmıştık . İniş takımı ilk uçuşta inerken kırıldığı için 2. uçuşta elden attık daha doğrusu atamadık ve uçak darmaduman oldu :(.
Tüm görevler otonom olmak zorunda , şartnameyi dikkatlice okuyun.

Yeni konular

Geri
Yukarı