Teknoloji açısından GTX1650 vs GTX 1070

EmirFatih

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar ekran kartı için her şey FPS değil. Bu ekran kartları arasındaki teknoloji farkı var mı? Örneğin NVIDIA HD ses teknolojisi iki ekran kartında da var mı? Lütfen ekran kartı tavsiyesi yapmayın. İki ekran kartı da elimde sadece aralarındaki FPS dışındaki farkları merak ediyorum.

Güç tüketimi olarak çok fark var. 1000 serisinden sonraki serilerde watt başına performans oranı oldukça iyileşti. Aynı performansı veren kartların bile çok fazla güç tüketim farkı var. Mimari farkı var aynı zamanda. Güncelleme desteği alacakları süre de daha uzun haliyle güncel olanların.

Shader modelleme, directx, opengl ve opencl sürüm olarak her iki kartta da aynı yalnızca litografi de ki işlemci boyutlarında fark mevcut 1070 16nm iken 1650 12nm üzerine üretilmiştir.
Fakat aralarında ki teknolojik fark büyük değil, her iki model de gddr5 memory üzerine inşa edilmiştir. Performans açısından konuşmamıza gerek yok sanırım

Ekran kartı içinde ses çipi olmuyor. O tür teknolojiler yazılımla geliyor. Yazılım destekliyorsa hepsinde vardır. RTX voice diye bir teknoloji var, sanırım o sadece RTX kartlarda çalışıyor mesela.

Ekran kartı içinde ses çipi olmuyor. O tür teknolojiler yazılımla geliyor. Yazılım destekliyorsa hepsinde vardır. RTX voice diye bir teknoloji var, sanırım o sadece RTX kartlarda çalışıyor mesela.
Aslında çözümleme yapıyor stabil şekilde çalışabilmesi için burada anakartın önemi çok daha fazla önde, çözümlemeden bahsedecek olursam; RTX voice sinyal ve titreşim dalgasının çok daha berrak bir şekilde fiziksel sese dönüşümünü sağlıyor, aslında bu duruma pek ihtiyaç yok çünkü orta-üst yeni nesil anakartlar da ses çözümlemeleri ciddi anlamda kusursuz sayılacak düzeyde tabi bu sizin kullandığınız ekipmana da bağlı, bir rampage kulaklık takıp taichi x570 den sennheiser'in sesini alamayız, biraz lüks bir gereklilik olarak görüyorum fakat bu tür parçalara ulaşımımız varsa kaliteli bir kulaklık kullanacak kadar da imkanımız olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı