Teknoloji daha ne kadar gelişebilir?

Bildiklerimiz bir damla, bilmediklerimiz okyanus. Bir sınırı olduğunu düşünmüyorum. Teknoloji geliştikçe, gelişme süreci daha da hızlanır. Belki 50 yıl sonra Dünya'da sıkılınca Mars'a gideceğiz keyfi olarak.

Bildiklerimiz bir damla, bilmediklerimiz okyanus.
Isaac Newton demek, hmm :). Teknolojinin gelişimi insanın hayal edebilme yetisiyle doğru orantılı. Einstein'ın da dediği gibi: "Hayal etme, bilgiden daha önemlidir." Bu şekilde, hiçbir zaman teknolojide ciddi duraksamalar yaşanmayacaktır.

Teknolojinin yapabileceklerinin sınırı yok. Ileri gelecekte tanrı bile yaratabilir.

Yeni dünyalar,
portallar ile ulaşım,
zamanda yolculuk,
yarı robot insanlar,
tıpta devrim,
ölümsüzlük (bkz: Altered Carbon),
beyin çipi (bkz: Neuralink)
farklı boyutlar
paralel evrene geçiş
rüya izleyicisi/kontrolü
oyunun içine girmek (bkz: Sword Art Online)
süper-güçlü insanlar (bkz: avatar)
her işi yapan robotlar (bkz: tükeniş filmi, detroit become human)

Bunlar verilecek az örneklerden bazıları, teknoloji öyle bir şey ki, bundan 100 yıl önce bile kimse bilemezdi dünyanın böyle olacağını.

Bizim bilmediğimiz çok şey var daha.

Teknolojinin gelişmesi bana kalırsa rekabete bakıyor. AMD Ryzen ile atağa geçmeseydi piyasanın hakimi olan Intel hala dandik işlemcileri 2020'ye layık görüp tepede tek başına bayrak sallamanın verdiği güçle fahiş fiyatlara satabilirdi. Geliştirdikleri teknolojileri de son kullanıcıya uzun bir sürece yayarak verirlerdi.

Savaşlar da öyle mesela. Herkes cephede kazanan olarak çıkmak için, birbirlerinin teknolojilerini, elimine etmek için hiç tahmin edemeyecekleri, hayallerine sığmayacak şeyleri başardı. Arabalar, uçaklar, telefonlar... Düşünüyorum da aklıma gelen her teknolojik ürün bir rekabetin sonucunda piyasada tutunmak ve yapanı yükseltmek için çıkmış duruyor.

Geri
Yukarı