Teknoloji'de Yabancı Sanılan Yerli Markalar

Merhaba, bu gün bir çoğumuzun "Yabancı" zannettiği ama yerli olan markalara değineceğiz. Fakat bu liste daha çok teknoloji alanında üretim yapan markalardan oluşacak. İyi okumalar dilerim.

Not: Bir markanın yerli olması için ürünleri değil markanın yerliliği önemlidir. Fabrikası nerede olursa olsun ya da ürünün yerliliği ne olursa olsun o firma Türkiye'den çıkma ise Türkiye kazanacaktır. Tabii ki de o markanın AR-GE'sinin yerli olması, fabrikasının yerli olması, ürünün yerli olması önemlidir. Fakat dediğim gibi önemli olan markadır. Mesela, telefon piyasasında genelde bazı markalar diğer modellerin

1-Reeder

Son zamanlarda belki reklam panolarında Seda Sayan'ın marka yüzü olarak tanıtım yaptığını görmüşsünüzdür. Reeder, 2018 yılında 8 Milyon TL'lik yatırım ile Samsun Havza'da kurulan fabrikada üretim yapmaktadır. Yılda 300 bin adet telefon, 200 bin adet tablet ve 100 bin adet akıllı saat üretimi ile 600 bin adet cihaz üretimi hedeflenmiştir. Tabi bu haber 2018 haberi. (Kaynak) Şu an tam olarak ne oluyor bilemiyoruz çünkü firma hakkında neredeyse adam akıllı bilgi yok internette. Wikipedia sayfası bile yok. Garanti olarak maalesef pek iyi yorumlar yok ama en son KVK ile anlaşmışlar. Hiç yoktan iyidir.

2-YU-MA-TU

İlk okuyuşta uzak doğulu bir marka gibi gösteriyor kendini ama değil. Açılımını YUsuf - MAhmut - TUncer(Farklı da olabilir) isimlerinden almaktadır. Genellikle uydu alıcılarından biliriz. Maalesef şu an pek iyi durumda gözükmüyor gibi yorumlar olsun sitesi olsun. Güneşli'de bulunan fabrikası ile Televizyon, Led Ampul ve Uydu alıcısı üretmektedir.

3-Casper

Muhtemelen bu forumda takılanlar iyi biliyordur ama pek bilgisi olmayanlar muhtemelen şaşıracaktır. Casper, 1991 yılında 3 yeni bilgisayar mühendisi mezunu girişimci tarafından kurulmuştur. 34.500 Metrekare alanda üretim yapan bir tesisi vardır ve kendi internet sitesine göre yıllık 1 Milyon adet bilgisayar üretimi, 500 bin adet telefon üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye'de satın alırken özelleştirme yapabileceğiniz tek bilgisayar üreticisi konumunda. AR-GE ile kendi geliştirdiği ürünleri var ayrıca "Aidata" firmasını 2009 yılında satın almıştır.

4-Sinbo

Daha çok ev aletleri üreten bir marka. 1997 yılından beri üretim yapar ve 65 bin M2'lik tesislerinde üretim yapar. 80'den fazla ülkeye ihracatı vardır. Kaynak

Yine hiç bir bilgi yok. İnternet sitesinde güvenlik sertifikası bile yok üstelik en son 2017 yılından kalma broşür var hatta sosyal medya hesapları bile 2017'den kalma. Kim kurmuş, nedir, ne değildir maalesef pek bir bilgi bulamadım sadece yerli olduğunu biliyoruz. Fabrika İstanbul Avcılar'da imiş.

5-D Smart

Doğan Grup tarafından kurulmuştur. Pek bir bilgi vermeye gerek yok çünkü neredeyse her şeyi biliyorsunuzdur. 2018 yılından kalma verilere göre Türkiye'de en fazla HD kanala sahip dijital platformdur.

6-Sunny

Atmaca Elektronik tarafından 90'lı yıllarda kurulmuştur. İstanbul'da 110 bin M2'lik alanda üretim yapmaktadır ve Türkiye'nin Tüketici elektroniğinde 3. Büyük yerli markasıdır. Ayrıca Samsung, Philips gibi markaların televizyonlarının bir kısmı Sunny tarafından üretilmektedir ve yanlış anlamadıysam kendi ekranlarını da üretiyorlar. 2019 yılında 450 bin TV ihracatı hedeflenmiştir.

Ayrıca ekran dışında Sunny markalı ev aletleri de vardır.

7-AirTies

2004 yılında İTÜ Maslak kampüsü KOSGEB kapsamında kablosuz bilgisayar ağ cihazları için AR-GE çalışmalarına başlamıştır. 2018 civarı gibi modem işinden yavaş yavaş ayrılıp odağını evlere Wi-Fi Mesh altyapısı kurmak gibi şeylere vermişlerdir.

Yanlış anlamadıysam Türkiye'de fabrikaları yok ama AR-GE Türkiye'de yapılıyor. Ayrıca yurt dışında büyük operatörler ile çalışıyorlarmış. (Orange, At&t vs.)

8-Homend

Homend - Serving Life çok bilgi bulamadım ama 2009 yılında kurulan elektronik ev eşyaları üreten marka. Yine pek bir bilgi bulamadım. Ama servislerinin iyi olduğu söyleniyor. Batmış olabileceği söyleniyor ama halen satışta olan ürünleri var. 2020'nin 10. ayında Karaca tarafından satın alınmış satın alınmadan sonra servis sistemi değişmiş galiba. Yine pek bir bilgi yok maalesef.

9-SEG

1970 yılından 1994'e kadar Zorlu Holding bünyesinde bulunmuştur sonra SEF Elektronik A.Ş'nin satın alınması ile "SEG şirketler grubu" olarak bir çok konuda üretim yapmıştır. Vestel City'de üretim yapmaktadır.

Yanlışlıkla konuyu yayınlaya bastım. Neyse, kısaca bir kaç marka daha yazayım.

Regal, Finlux, Vestfrost, Digihome, Electra, Graetz, İnnohit, Isis, Celcus, Luxor, Maxwell(SSD kısmında olan değil galiba.), Servis, Sharp(TV üretimi), Techwood, Telefunken, Kendo, Acuistic, Walker, GoGen, New Pol, Nexon, Toshiba(TV) markaları Vestel'e aittir. Genellikle çoğu satın alınan farklı ülkelerin markalarıdır o yüzden burada yazılan çoğu ürün biraz tanıdık gelmeyebilir.

Altus, Beko, Grundig, Blomberg, Arctic, Flavel, Leisure, Defy, Dawlance, Keysmart ise Arçelik markasına aittir. Yine burada olan markaların bir kısmı bize tanıdık gelmeyebilir. Ayrıca Beko, İngiltere'de az sayılmayacak bir pazar payına sahiptir.

Ayrıca forum üyelerinin sorduğu markalar da var yerlileri ekleyeyim. Monster ve Simfer'de Türk markalarıdır. Yazıldıkça eklerim.

Eklemeler: General Mobile, Monster, Simfer

Listeyi Teknoloji olarak açıkladım ama daha çok ev aletlerine kaydı gibi. Teknoloji derken, bilgisayarı kast etmemiştim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Şey, ne desem ki, ben bunlar çinde logo basıyor sanıyordum, çünkü laptoplarının içini açmak kolay biraz. Eski olduğu doğru.
2*256 MB bir PC var amcamın, Casper üretmiş. Toplamış olmalıydı aslında.
Ne, AirTies bizim mi? Bu güzel bir bilgi işte. Çünkü kaliteli tek Türk modem markası bu sanırım. Yıllardır çalışıyor.
Bu da harika, ben sunny'i japon markası sanıyordum, uydu alıcıları çok kaliteli çünkü. Onlar Telefon da üretiyor.

Bir de ihlas var, onu da koyun.

Reeder almayın, aldırmayın. Benim yengem aldı bir sabah uyandı dokunmatik çalışmıyor. Telefonu alalı 1-2 ay olmuştu.

Yerli markadır. Ekledim.
Hocam simfer Türk mü biliyor musunuz?
Evet, Türk. 1977 yılında kurulmuş Kayseri'de fabrikası var. 150'dan fazla ülkeye ihracat yapıyormuş bulduğum bilgilere göre.
Çoğu da kötü ürün üretiyor.
Aslında genele bakarsak kötü ürün üretmeyen marka yok. Samsung'un da kötü ürünleri vardır diğer markaların da. Kötü ürün sayısını aynı zamanda bence Samsung gibi yerlerle karşılaştırmakta biraz yanlış çünkü birisi Türkiye'nin en büyüğü diğeri Dünya'nın en büyüğü. Ha genel kalite mükemmel ötesi değil fakat bence o kadar da kötü değil.
Mesela, General Mobile da bizim firma. ABD'de de ofisi var.
Doğru, ekledim. Türkiye'de fabrikası da var.
Şey, ne desem ki, ben bunlar çinde logo basıyor sanıyordum, çünkü laptoplarının içini açmak kolay biraz. Eski olduğu doğru.
2*256 MB bir PC var amcamın, Casper üretmiş. Toplamış olmalıydı aslında.
Dediğiniz doğru aslında. Üretilen bazı modelleri farklı markalara ait olabiliyor. Ama bu politika gözünüze batmasın çünkü aslında Xiaomi bile bir bakıma bunu yapıyor.
Bir de ihlas var, onu da koyun.
İhlas derken hangisini kastettiniz? Holding olan mı?
Bende diyorum 'Neden devletin dağıttığı tabletler General Mobile marka?'
O tabletler muhtemelen ihale ile dağıtıldı. Biraz karmaşık oldu cümle şöyle özetleyeyim; devlet ihale açtı ve hangi marka daha iyi sonuçlar verirse ona tablet dağıtma yetkisi verdi. Muhtemelen burada devlet Türk markası olmasına özen göstermiştir çünkü Samsung gibi markaların böyle bir fırsatı kaçıracağını zannetmiyorum. Mesela ilk akıllı tahtalar Vestel fakat lisans süresi dolunca galiba Arçelik aldı en son Arçelik marka akıllı tahtalar kullanılıyordu. Eğer akıllı tabletlerin dağıtımı devam etseydi muhtemelen başka bir marka kullanıyor olurduk.

General Mobile aslında güzel markadır.

Anadolu'nun kapılarını Alpaslan'a bu şirket açtı galiba.
Pardon görmemişim o kısmı baya güldüm yazınızı görünce. :D Düzelttim yazıyı.

Reeder almayın, aldırmayın. Benim yengem aldı bir sabah uyandı dokunmatik çalışmıyor. Telefonu alalı 1-2 ay olmuştu.
Yazıda da belirttiğim gibi Reeder'ın teknik servisi pek beğenilmiyor. O yüzden muhtemelen KVK ile işbirliği kurdular. Samsung gibi markalarla hatta Vestel Venus'le bile rekabet edebilecek düzeyde değil.

Bunları okuduktan sonra TBMM'nin bile yabancı marka tarafından yönetildiğini düşünüyorum.
(Kurulduğunu değil yanlış anlamayın.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kalite olarak hemen hepsi (Arçelik grubunu dışarıda tutuyorum) tel tel dökülürler.

Mallarının arkasında durmazlar.

Yetkili servis yaygın derler, ilgilenmezler.

Arıza çıktı mı ürün kusurlu ise değiştirmez "kullanıcı hatası" derler.

3 liralık montajlı cihazı 10 liraya satıp patron sefası isterler.

Hatta bir tanesi "City" adında ülkemizin güzide şehrinde koca entegre tesis kurup para verip Natgeo'nun mega fabrikalarına çıkmıştır. Onun yüzünden şu an kullandığımız mobil cihazlara aşırı yüksek vergiler eklemlenmiştir.

Olabildiğince uzak duruyorum bu yerli markalardan. Amak zorunda kalsam bile 6 ay ömür biçerim, en fazla 1 yıl. Sonra da bozulursa atarım çöpe.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı