Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
yerli-otomobil-tasarim.jpg

yerli-otomobil-tasarim-003-768x432.jpg

Merhabalar dostlarım. Bugünki haberim "Yerli Otomobil" hakkında olacak. Ülkemizin en büyük hayali ve hevesi olan yerli otomobil hakkında haberler sonunda resmiyete kavuştu dostlarım. Bilindiği gibi sadece elektrikli versiyonu gelecek olan arabanın "Sedan" tarzı olacağı kesinleşti. Dr. Gürsel Güzel bu projenin başına getirildiğinden beri güzel haberler almaya başladığını da belirtmekte yarar var. Şimdi bilindiği üzere ülkemizdeki belli bir kitle "işte efenim bunun vidası burada mı üretilmiş? haayıırrrr. O yüzden bu yerli değil." yorumlarını biliyorsunuz dostlarım. İşte bu yorumlara pay bırakmayacak olan bu arabanın dizaynından motorunun şasesine kadar her parçası Türk yapımı. Teknik özellikleri ise şöyle;

Motor gücü: 80 kWSon
Hız: 160 km/saat
Aktarım: Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
Menzil: 400 km
Şarj süresi: Şehir şebekesi ile 8 saat, hızlı şarj ile 1 saat

Bir yerden bir yere ne kadar yakacağını söylemek gerekirse 150 kW'lık bir motordan güç alan araç, 203 beygir güce sahip olarak geliyor. Aracın en büyük özelliği ise elektrikli olması. Bu aracı satın aldığınızı var sayarsak, 400 kilometrelik bir mesafeyi 40 TL'ye gitmiş olacaksınız. Yani her 100 kilometrede bir 10 TL yakacaksınız.

Aracın ismi belirlenmedi fakat gelecek haftalarda bir isim koyulması beklenmekte. Arabanın fiyatı ise 200.000 TL civarı olması beklenmekte.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aracın yerlilik oranı kabul edilebilir olursa, ciddiye alınıp Ar-Ge yapılacaksa kredi çekip alırım. Hükümete, projedeki şirketlere pek güvenmiyorum ama şaşırtırlar belki.

Arkadaşlarlar aracın tamamı yerli yada değil olaylarına kafayı takmayın günümüzde en popüler markaların bile araç içerisindeki kam milini Sivas'ta üretim yapan ESTAŞ'dan aldığını biliyormuydunuz. Şuanki hükümet bir adım attı ortaya somut bir şeyler çıkartıyoruz tamamı yerli değil felan olaylarına girmeden önce daha iyisini daha uygununu nasıl elde edebiliriz onu düşünmek lazım

Son düzenleyen: Moderatör:
Tasarım bence böyle olmaz ayrıca elektrikli arabalarda güç üretmek kolay ama 107 beygir küfür gibi bence.

• Bu araç piyasaya çıkınca bugün almak için gereken 10 yıl süre, belki de 20 yıl olacak enflasyon dolayısı ile.

Umarım yanılırım ama ben bu ülkede yıllardır gördüklerimi harmanladım.

• Sen ekonomik kriz yüzünden bir çırpıda 200 bin devlet memurunun işten çıkarıldığını hiç gördün mü? IMF, "Size verdiğimiz bu borç para karşılığında 200 bin devlet memurunu sokağa atacaksınız" dedi ve bu talep bir emir gibi yerine getirildi.

• Sen bu ülkede depremzedeler için toplanan paraların, memur maaşlarını ödemek için kullanıldığına şahit oldun mu? Türkiye genelinde, depremzedeler için toplanan paraların onlara verilmediğini, onların kış günü çadırlarda ölüme terkedildiğini, toplanan bağışların ise maaş bekleyen memurlara dağıtıldığını gördüm.

• Sen hiç toplam büyüklüğü Bayburt kadar olan Lüksemburg gibi bir ülkecikten 750 bin TL borç para istendiğini duydun mu?

Devlet olarak o kadar aciz durumdaydık ki Lüksemburg'un kapısına gittik, adeta para dilendik. Onlar ne yaptı biliyor musun? "Borç değil bu para, başımızın gözümüzün sadakası olarak hibe ediyoruz" dediler. Bu hibe parayı alıp getirdik, memur maaşlarının ancak bir kısmını ödeyebildik.

• Sen bu ülkede polislerin maaş alamadıkları için eylem yaptığını gördün mü?

Bak ben onu da gördüm!

• Binlerce polis, beylik silahlarının namlusundan tutarak havaya kaldırdı ve İstanbul'da yürüyüşe geçti. "Maaşlarımızı verin, yoksa çalışmayız" diye slogan attı.

• Sen hiç bankaların vatandaşa kredi vermediği, esnafın tefecilerin eline düştüğü, insanların 10 bin lira aldığı tefeciye bir ay sonrası için 15 bin lira ödediği dönemi gördün mü? Ödeyemediğinde sokak ortasında kurşunlandığını ya da malına, mülküne, şirketine eşkıyalık yöntemiyle el konulduğunu gördün mü?

Ben bunu da gördüm.

• Peki sen bu devletin "Ülkeye balans ayarı yapıyoruz" bahanesiyle bizzat tefecilik yaptığı, milletin parasına çöktüğü dönemi gördün mü?
Ben o dönemi de gördüm.

• 28 Şubat postmodern darbesini gerçekleştirenlerin, milletin cebinden 370 milyar doları cebren aldığını gördüm. Hemen akabinde, bankaların tek tek hortumlandığı, yüzlerce milyar doların iç edildiği dönemi yaşadım. Bunun da akabinde doların bir gecede 600 liradan 1500 liraya yükseldiğini gördüm.

• Sen hiç belediyelerin iflas ettiğini, emrinde çalışan personelin parasını veremediğini, temizlik işçilerinin maaş alamadıkları için Türkiye genelinde çöp toplamadıklarını ve sokakların ağzına kadar çöp dağlarıyla dolup taştığını gördün mü?

Ben gördüm ama sen de görebilirsin. Gir google'a, "çöp dağları" diye yaz, ne demek istediğimi anlarsın.

Etiketteki "Türkiye'nin arabası" güldürdü :LOL:

İşin şaka yanı arabayla ilgili herşeyi geçtik arge süreci 3.5 sene üretim izni tescil vs. 3 sene devlet sağolsun ondan sonra niye yerli aracımız yok elin Vietnamlısı 1 senede canavar bir araç yaptı bkz:VinFast

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı