Teknolojik doyumsuzluk ve yaşla gelen farkındalık

Bahadegildir

Hectopat
Elimde RX 5600 XT R5 3600 vardı. Sürekli çıkan yeni teknolojiler için can atıyordum. Bir sürü oyun aldım fakat hiçbirini oynamadım (FM LoL tarzı oyunlar hariç). Hep “ yeni bilgisayar aldığımda hakkını vererek oynarım” diyerek erteledim. Öyle ki sistemimin rahat rahat kaldıracağı oyunları neredeyse 2-3 yıldır erteliyorum. 5 gün önce ikisini de sattım 3200G aldım. Ara sıra düşünüyorum 100.000 liralık bilgisayarım bile olsa şimdikinden daha farklı mı hissedeceğim diye.

Eskiden çok daha düşük sistemler ile bayılırdım oyun oynamaya. 24 saat kalkmazdım PC başından. Şimdi ise canım hiç oyun oynamak istemiyor. Açıyorum bilgisayarı sadece zaman geçiriyorum hiçbir şey yapmadan. Ama aklımda sürekli yeni bilgisayar almak var. Aklımın bir kenarında “ şimdi al aldıktan sonra illaki oynarsın ya da ileride oynamak istersen elinde hazır bulunur” diye kendimi kandırıyorum. 20 bin TL'ye yakın para biriktirdim, birkaç ay sonra 25-30 bin TL olacak. Hani dizi& filmlerde klişe bir sahne vardır. Kişinin sağ omzunun üstünde bir melek, sol omzunun üstünde bir şeytan çıkar. Bende de sürekli öyle oluyor. Bir tarafım sürekli “ tüm paranı bas yeni bir sistem al, RDR2'yi Full ayarlarda oynarsan düzelirsin “ derken bir tarafımsa “ ne gerek var o kadar para harcamaya. Nasılsa harcadığın paranın hakkını vermeyeceksin, doğru düzgün oyun falan oynamayacaksın, değmez o kadar para harcamaya” diyor.
Size de böyle oluyor mu?

Ne yapmalıyım? Nasıl kurtulurum bu düşüncelerden?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanın doyumsuzluğu bitecek bir şey değil maalesef. Bende de aynı şey geçerli. Bilgisayarı internete girmek haricinde bir şey için kullanmama rağmen yeni bilgisayar istiyorum. Steam hesabım hevesle satın aldığım onlarca oyunla dolu ama hiçbirini oynamaıdm. PS3'e sahibim ve oynamadığım bir sürü harika bir oyun var ancak PS4 gibi şeylerin hayalini kuruyorum. Alamayacağımdan değil ama gereksiz olduğunu düşünüyorum. Kısaca hem arzularımla hem de mantığımla savaşıyorum.

Belki bulut tabanlı sistemlere geçmek sizi rahatlatabilir. Aylık bir para ödüyorsunuz ve karşı taraftaki bilgisayardan oynuyorsunuz. Güncelleme ve donanım gibi şeyleri hiç düşünmüyorsunuz. GeForce Now'a bakabilirsiniz internetiniz iyi ise.

Bilgisayarı komple satacağına biraz para harcayıp yükseltebilirdin. Hem kasmadan oynardın hem de paran cebinde kalırdı.

Sistem yükseltip aşırı masrafsız hayallerini yaşamak varken 0'dan dizmeye ne gerek vardı hocam? Temelde hata oluşmuş bir kere :)

Bence bu duygu bazi kişilerde sistemlerin çok aşırı pahalı olmasından ve dolayısıyla çok para ödemekten kaynaklanıyor. Bir kaç sene önce gayet iyi bir sistem topladım ve ödediğim para çok olduğu için iyi hissetmediğimi düşündüm ve sistemi miningcilere sattım. Sonra indirimden çok uygun bir fiyata GTX 1650 - i3 10100f temelli bir kasa aldığımda (1440p monitör kullanmama ve oyunları mediumda bile ancak oynamama rağmen) mutlu şekilde kullandım sistemimi.

Elimde RX 5600 XT R5 3600 vardı. Sürekli çıkan yeni teknolojiler için can atıyordum. Bir sürü oyun aldım fakat hiçbirini oynamadım (FM LoL tarzı oyunlar hariç). Hep “ yeni bilgisayar aldığımda hakkını vererek oynarım” diyerek erteledim. Öyle ki sistemimin rahat rahat kaldıracağı oyunları neredeyse 2-3 yıldır erteliyorum. 5 gün önce ikisini de sattım 3200G aldım. Ara sıra düşünüyorum 100.000 liralık bilgisayarım bile olsa şimdikinden daha farklı mı hissedeceğim diye.

Eskiden çok daha düşük sistemler ile bayılırdım oyun oynamaya. 24 saat kalkmazdım PC başından. Şimdi ise canım hiç oyun oynamak istemiyor. Açıyorum bilgisayarı sadece zaman geçiriyorum hiçbir şey yapmadan. Ama aklımda sürekli yeni bilgisayar almak var. Aklımın bir kenarında “ şimdi al aldıktan sonra illaki oynarsın ya da ileride oynamak istersen elinde hazır bulunur” diye kendimi kandırıyorum. 20 bin TL'ye yakın para biriktirdim, birkaç ay sonra 25-30 bin TL olacak. Hani dizi& filmlerde klişe bir sahne vardır. Kişinin sağ omzunun üstünde bir melek, sol omzunun üstünde bir şeytan çıkar. Bende de sürekli öyle oluyor. Bir tarafım sürekli “ tüm paranı bas yeni bir sistem al, RDR2'yi Full ayarlarda oynarsan düzelirsin “ derken bir tarafımsa “ ne gerek var o kadar para harcamaya. Nasılsa harcadığın paranın hakkını vermeyeceksin, doğru düzgün oyun falan oynamayacaksın, değmez o kadar para harcamaya” diyor.
Size de böyle oluyor mu?

Ne yapmalıyım? Nasıl kurtulurum bu düşüncelerden?
Bilmiyorum kaç yaşındasın ama ben kendimde aynısını hala yaşıyorum. 12 sene çok dandik bir laptop almıştım. O laptopta Cs 1.6 ve LOL harisi oyun oynayamiyordum. 7 sene kadar kullandım. Aynı senin gibi gittim masaüstü topladım. Öyle oyun oynayacağım, böyle oynayacağım diye ama malesef o iş öyle olmadı.
Ben bu durumu çoğu zaman yaşlandım diye açıkladım kendimde. Birazda bir şeyi elde ettikten sonra kıymeti kalmıyor diye. Yoksa güzel bir sistemim yokken deli gibi oyun oynamak istiyordum. Ben yaşlaniyoruz diyorum bu konuda. Senin yaşın kaç bilmiyorum ama kendi tecrübem bu.

RX 5600 XT'yi satıp güncel bir karta geçsen iki tarafın da tatmin olurdu. Hem her oyunu oynardın hem aşırıya kaçmamış olurdun. Elindeki sistemi sayıp APU sisteme geçmek attan inip eşeğe binmek olmuş ve abartılı, gereksiz bir hareket.
Gerçekten bir yükseltme yaptım diyebilmem için 3060 ti almam gerekiyordu en az. O da 3600 ile darboğaz yapıyor ve anakartım pcı-e 3.0 olduğu için tam performansta kullanamayacaktım. Sorun benim için para değil ki. Yani para tabiki sıkıntı ama ben daha 5600 xt’nin hakkını verememişken 3070 falan alsam ne olacak. Benimkisi atıyorum rize gibi bir şehirde evden işe işten eve gidip gelmek için lamborghini almak gibi bir şey olur gibime geliyor 3070 almak. Hani eski kartım da (5600 xt) bir lüks mercedes’ti ama onun da hakkını veremedim. Ben yaklaşık 2 yıldır bilgisayarımdan maksimum toyota corolla verimi aldım.Şimdi merak ediyorum
lamborghini alsam “ ulan işte bu be, dünya varmış” mı diyeceğim yoksa yine maksimum toyota corolla’lık verim alacaksam pişman olurum.

Geri
Yukarı