Teknolojiye çok mu para harcıyoruz?

Eryndaer

Hectopat
Bazen düşünüyorum bazı şeylere çok fazla para veriyormuşum gibi geliyor. Mesela 2 hafta önce 1 SSD'ye 900 TL verdim. Yaklaşık 10000 TL'yi bir bilgisayara harcamalı mıydım? Bir oyuna 300-400 TL vermek mantıklı mı? 500 TL'ye 2. el bilgisayar alıp Half-Life falan oynasam ne değişirdi ki hayatımda sonuçta eskiden de insanlar bu oyunları oynuyor ve eğleniyormuş. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tamamen kişisel bir soru. Hayatında ne değişir ne değişmez bilemem fakat oyun vs şeyler ihtiyaçtan ziyade zevk. Parası olana 300-400TL cüzi bir mebladır. Diğerine Cyberpunk 2077 için dizilen bilgisayarlar israf gelir.

Arabaya da binme, telefon da kullanma, internete de girme... Bunların hepsi teknolojinin ürünü. Kullanmak hayat kolaylaştırır ama fayda zarar oranını da kullanis tarzı ve süresi belirler tabii ki.

İhtiyaç amaçlı olanları saymıyorum araba telefon bir ihtiyaç artık fakat kendimi 10 bin TL'lik ekran kartını almayı düşünürken bulunca da frene basmam gerektiğini fark ettim.

Birim olarak elbet çok büyük bir miktar. Yani Almanya'da olsan 1000EURO ya her oyunu açan ve oynatan bir PC toplarsın ve kimse aşırı para vermiş demez. Ama Türkiye'de eski kuşak yenilikleri bilmiyor. Mesela biride babamdı ama onu da bilgilendirdim. Çünkü seneye alacağım 4000TL'lik bilgisayara çok para diyor boş yere veriyorsun diyor ama parça fiyatlarından haberi yok :) RTX3090 gösterdim RX 6800 XT gösterdim Ryzen 9 5900X gösterdim fiyatlarını gördü ve anladı teknolojinin pahalılığını. Babamda ekonomi iyi bizi kıskanıyor tipindendi ama şu an ekonomi böyle giderse taş çağındakiler gibi yaşarız diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı