Teknolojiye yetişmek ve bilgisayar sistemleri

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese tekrar merhabalar.. Sıradan bir bilgisayar kullanıcısı iken birden bire bilgisayar bilişenlerinin içimde hep 'araştırma' duygusunun açtığı merak ile bende uğraşır ve ilgilenir oldum bu bileşenlerle.. Tabi benim bu forum da yer alan kullanıcılar kadar bilgim olduğu söylenemez, benim uğraştığım meslek ve hobilerim farklı olduğu için pek anlamıyor ve vakit ayıramıyorum bu işlere..
Peki neden böyle bir konu açtım?
Bundan aylar önce mesleğimden ötürü insanlarla çok muhattap olduğumu söylemiştim zaten, ve bu sinir-stres ikilisini bir şekilde boşaltmam gerekiyordu benim. Akşam eve gidip boş kaldıkça ona buna sövüp canımı daha çok sıkmak istemiyordum, daha sonradan oyunlara ilgim arttı oyun oynayarak bu sinirimi ve stresimi geçirebilirdim. Zaten İstanbul gibi bir yerde iş yeriniz varsa, ve diğer mesleğinizi Polis Özel Harekat olarak seçtiyseniz hayatınız çok yoğun ve stresli geçiyor.. Demem odur ki bende oyun oynamaya karar verdim çünkü oyun oynamak insanı şahsi düşüncem çok rahatlatıyor, ama gel görelim ki bilgisayarım güncel oyunlar için yetersiz. İlk önce 5.000 liralık bir sistem toplayıp beni idare edebileceğini düşündüm ama daha sonra yetersiz geldi bana bu sistem çünkü teknolojinin sonu yok her gün yeni bir parça çıkıyor ve eskisi eskiyor. Hedefi iyice büyütüp 8.000-10.000TL arasında bir sistem alacağım dedim o zamana göre ki çok olmadı GTX 980 Ti vardı GTX 1070-1080 çıkmadan önce ve dedim ki tamam arkadaş böyle bir sistem herkesin hayalidir ve uzun yıllar beni götürür işlemcisi anakartı herşeyi beğendim derkeeeen kapitalizm son kozunu daha oynadı yeni ekran kartları ve yeni işlemciler.. Bütçem şuan 15.000'e kadar çıktı, yani ben yinede bu parayı verip-vermemek konusunda oldukça kararsızım ki zaten nakit olarak bu miktarın yarısı var tamamı yok. Ama biliyorum ki 13.000-15.000TL bazında bir sistem alsam şansıma benim daha yeni ve daha güncel bileşenler çıkacaktır. Eskiden 2.000-3.000TL'ye alacağınız-toplayacağınız bir sistem sizi 2014-2015 yıllarına kadar götürürdü ki çoğunluğun sistemi bile 2007-2009 yıllarına aittir eminim. Ama bakıyorsunuz ki oyunlar daha çok istiyor, grafikler yükseldikçe yükseliyor ve 15.000TL toplayacağınız sistem bile yetersiz geliyor.. Muhalefetcan birisi çıkıp hemen 'Hocam tek ekran kartıyla 4K oynayamazsın!' diyip bütün moralini bozuyor. Monitörler ise çok pahalı, işlemciler de öyle, ekran kartları zaten hepsinden beter. Ama ben buna rağmen bu parayı verip sistemimi güncellediğim zaman yenilerinin çıkacak olması canımı sıkıyor.. Hayır bakınız her zaman yenileri çıkacaktır lafım buna değil! Ben hemen o eskinin herkes tarafından kafadan silinmesine üzülüyorum.. Örnek olarak şuan GTX 980 Ti dediğinizde kimse umursamıyor bile.. Demek istediğimi bir çok kişinin anlayacağından eminim, demek istediklerim çok farklı ama çözüm yolu bulamadım artık.

Aynı parçaların yurtdışı fiyatlarınada bakın. Ucuzsa (ki kesinlikle ucuzdur) yurtdışından alın.

Türkiye fiyatı: 3.143tl

ASUS GTX1080 8GB GDDRX5 256Bit Dx12 Nvidia GeForce Ekran Kartı

Almanya fiyatı: 2.536tl

Asus Nvidia GeForce GTX1080-8G Gaming Grafikkarte (PCIe 3.0, 8GB GDDR5X Speicher, HDMI, DVI, Displayport):Amazon.de:Computer & Zubehör

Ayrıntılı incelemedim ama sanırım aynı kart. Ve bunu her parça üzerinde düşünürsek minimum 4000tl karlı olur diye düşünüyorum. O

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı