Çözüldü Tekrar sınava girip tercih yapılırsa OBP düşer mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

variemert

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,
Geçen sene tercih yaptım ve bir bölüme yerleştim. Bu sene tekrar sınava girmek istiyorum ve kayıt ekranında "diploma notumu başvuruda kullan" kısmı var. Ben geçen sene tercih yapıp yerleştiğim için kafam karıştı. Bu sene OBP puanımı tekrar kullanabilecek miyim?

Çözüm
OBP puanını tekrar kullanırsınız. Ancak tercih yaptığınızın ertesi senesinde tekrar sınava gireceğiniz için OBP puanınız yarıya düşer. Bu olay sadece bir sene için geçerli, ondan sonraki sınavda puan kırılması olmuyor.

Bir örnek vereyim, daha anlaşılır olur. 2020 senesinde bir üniversite tercih ettiniz ve kazandınız. Ancak ertesi sene tekrar sınava girmek istiyorsunuz. 2021 sınavında OBP puanınızın yarısı eklenir sınav sonucunuza. 2022 senesinde sınava gireceğinizde tam OBP puanı kullanırsınız.
Merhaba, ben 2020 de sınava girdim ve bir üniversite ye yerleştim. 2021 de yeniden sınava girdim, tekrar tercih yaptım bunda da tercihim tutmuş. Son olarak 2022 de girdim YKS'ye OBP yine kırılmış. Bu 1 defaya mahsus bir durum değil miydi? Her yaptığım tercih için puanım kırılacak mı? Beni aydınlatabilir misiniz? Kafam çok karıştı.
Merhaba bu düşen obp leriniz yarı yarıya mi düştü yoksa tamamenmi?

Merhaba bu düşen OBP leriniz yarı yarıya mi düştü yoksa tamamen mi?

Sınava girdim ve OBP puanı tamamen silinmemişti, sadece kırılmıştı. TYT'den ham puan 265 yaptım, OBP eklenince 288 oldu. Yarı yarıya kırılması bile çok etkiliyor. Şimdi ki aklım olsa tercih yapmaz mezuna kalırdım, halihazırda kazanmış olduğum bir üniversite olduğunu bildiğim için çalışmadım bile hiç. Gram çalışmadan 265 ham puan kendi öğrencilik hayatımı ve derslerimi düşününce iyi geliyor bana. Keşke tercih yapmayıp mezuna kalsaydım.

Merhaba bu düşen OBP leriniz yarı yarıya mi düştü yoksa tamamen mi?

Sınava girdim ve OBP puanı tamamen silinmemişti, sadece kırılmıştı. TYT'den ham puan 265 yaptım, OBP eklenince 288 oldu. Yarı yarıya kırılması bile çok etkiliyor. Şimdi ki aklım olsa tercih yapmaz mezuna kalırdım, halihazırda kazanmış olduğum bir üniversite olduğunu bildiğim için çalışmadım bile hiç. Gram çalışmadan 265 ham puan kendi öğrencilik hayatımı ve derslerimi düşününce iyi geliyor bana. Keşke tercih yapmayıp mezuna kalsaydım.

Geri
Yukarı