Çözüldü 2020'de sınava girip yerleşmiş biri 2022'de yeniden sınava girince OBP puanı düşer mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

472423

Decapat
Yeniden merhaba arkadaşlar. Askerlikten sonra yeniden üniversiteye hazirlanma kararı aldım fakat ben şu an üniversitede bir bölümde okuyorum yani kaydımi silip yeniden hazirlancam ve sorum şu. Ben üniversite sınavına 2020'de girdim 2022'de yeniden sınava gireceğim yani okul puanım yarı yarıya kesilir mi, hiç kesilmez mi? İnternette sınava girdiğin diğer senesi eğer girersen sınava okuldan gelen puanın yarı yarıya düşer diyordu fakat ben girdiğim senenin 2 sene sonrasında gireceğim yani doğru haber mi bu puan kesilmeme olayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Düşmez.

ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP'sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020'de bir programa yerleşen öğrenci OBP'si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022'den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.
Düşmez.

ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP'sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020'de bir programa yerleşen öğrenci OBP'si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022'den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.

Çözüm
Düşmez.

Agaaaaa ben bunu bileydim ikinci sınıfta tekrar sınava girerdim.

Merhaba 2020'de sınava girdim ve şu an 2 yıllık bir üniversite okuyorum bu yıl bitecek ve TYT'ye gireceğim ama OBP puanım yarı yarıya kesiliyor mu? Yoksa hiç mi gelmiyor anlamadım ya da puanım gelmesi için kaydımı sildirmem mi gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Öyle bir şey yok. Evet OBP puanı yarıya düşer ama bir sene için geçerli olur o da. Örneğin, 2021 senesinde üniversiteye yerleşip 2022 senesinde tekrar sınava giren bir öğrencinin OBP puanı yarıya düşer ancak 2023 sınavında tam OBP puanı alabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı