Çözüldü 2020'de sınava girip yerleşmiş biri 2022'de yeniden sınava girince OBP puanı düşer mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

472423

Decapat
Yeniden merhaba arkadaşlar. Askerlikten sonra yeniden üniversiteye hazirlanma kararı aldım fakat ben şu an üniversitede bir bölümde okuyorum yani kaydımi silip yeniden hazirlancam ve sorum şu. Ben üniversite sınavına 2020'de girdim 2022'de yeniden sınava gireceğim yani okul puanım yarı yarıya kesilir mi, hiç kesilmez mi? İnternette sınava girdiğin diğer senesi eğer girersen sınava okuldan gelen puanın yarı yarıya düşer diyordu fakat ben girdiğim senenin 2 sene sonrasında gireceğim yani doğru haber mi bu puan kesilmeme olayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Düşmez.

ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP'sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020'de bir programa yerleşen öğrenci OBP'si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022'den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.
Öyle bir şey yok. Evet OBP puanı yarıya düşer ama bir sene için geçerli olur o da. Örneğin, 2021 senesinde üniversiteye yerleşip 2022 senesinde tekrar sınava giren bir öğrencinin OBP puanı yarıya düşer ancak 2023 sınavında tam OBP puanı alabilir.
Abi sen galiba öğretmensin. Biraz geç cevap yazıyorum kusura bakma. Benim kendi rehber öğretmenimden dolayı yanlış bildiğim bir bilgiyi düzelttiğin için teşekkür ederim. Keşke her öğretmen sizin gibi hem teknolojiyi kullanıp hem de bir bilgiyi biz öğrencilere doğru öğretse. Gerçekten doğru bilgiye açım.

Hocam öncelikle iyi günler dilerim, ben 2022 yılında bir üniversiteye yerleştim halihazırda kaydım bulunuyor okulda. Bu yıl okul puanım kırılır mı? Teşekkür ederim simdiden.

@hacı baba evet ogretmenim. Eger egitim ile alakali sorunun olursa konusunu AC, halledelim. Sorun cozmek icin buradayiz 😊

Hocam merhaba. Ben 2022'de sinava girip kayit olmustum okulu biraktim simdi 2024'te sinava tekrardan gireceğim ama universitedeki kaydimi sildirmedim. Kayitli olarak gozukuyorum. Kaydimi sildirmeden basvuru yapip sinava girersem OBP puanim kirilir mi? Lutfen cevap verin cok onemli benim icin bu lutfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öyle bir şey yok. Evet OBP puanı yarıya düşer ama bir sene için geçerli olur o da. Örneğin, 2021 senesinde üniversiteye yerleşip 2022 senesinde tekrar sınava giren bir öğrencinin OBP puanı yarıya düşer ancak 2023 sınavında tam OBP puanı alabilir.

Kral ben 2023 de yerleştim 2024 de tekrar sınava girdim ve OBP puanım yarıya düştü yerleşmezsem 2025 sınavında mı OBP puanım yine tam puan oluyor yoksa 2024 de yerleşirsem 2025 de OBP puanım tam olur veya yarım olur?

Geri
Yukarı