Tekrardan Sınava Hazırlanılırsa Nasıl Olur?

Yapacağınıza inanıyorsanız ben destekliyorum. 1 yıl boşa gitmiş gibi gözüküyor ancak eğer istediğinizi yerleri kazanırsanız buna fazlasıyla değecektir.

Ancak ilk sene öylesine bir yere gideyim, beğenmezsem tekrar sınava giderim diye bir düşünceye girmenizi tavsiye etmiyorum. Çok mantıksız olur ikinci durum.
Hocam ben uzun zamandır ders çalışamadım dedim. Koskoca 4 yıl geçti.

Hocam ben uzun zamandır ders çalışamadım dedim. Koskoca 4 yıl geçti.
Çalışırsanız, şimdiden itibaren önümüzdeki yılın sınavına kadar iyi bir sonuç yapabileceğinizi düşünüyorum. Burada önemli olan nokta çalışmak, eğer çalışmazsanız tabii ki yapamazsınız.

Çalışırsanız, şimdiden itibaren önümüzdeki yılın sınavına kadar iyi bir sonuç yapabileceğinizi düşünüyorum. Burada önemli olan nokta çalışmak, eğer çalışmazsanız tabii ki yapamazsınız.
Gelelim en son konuya. Psikiyatri tüm zihinsel aktiviteleri yasakladı. Ne yazılım ne ders. Git işte çalış kafanı dağıt diyor. Bir yönden haklı ama hayat böyle geçmeyecek. Sevmediğim meslekte veya üniversite de okumak istemiyorum. Bu lanet olası psikoloji yüzünden il dışına çıkmak yasak. Sebep; biri psikolojim hakkında denetleyici olması lazım. Yani ailem.

Gelelim en son konuya. Psikiyatri tüm zihinsel aktiviteleri yasakladı. Ne yazılım ne ders. Git işte çalış kafanı dağıt diyor. Bir yönden haklı ama hayat böyle geçmeyecek. Sevmediğim meslekte veya üniversite de okumak istemiyorum. Bu lanet olası psikoloji yüzünden il dışına çıkmak yasak. Sebep; biri psikolojim hakkında denetleyici olması lazım. Yani ailem.
O zaman bir şey diyemeyeceğim. Sizin durumunuzu doktorunuzla görüşmeniz gerekli. Buradan yaptığımız tavsiyeler sıkıntı doğrulabilir, istemeden de olsa.

Terbiyesiz diyorum seni Allah'a havale ediyorum.

Zevzek sırf yazmak için yapma. Git başka konuya yardımcı olmakta suç oldu Allah sana akıl versin emi.
Dostum sıkma canını. Bana da denk geliyor. Engeli bas geç. Yazdığı yazı kaldırılmış. Bir isim neden için bu kadar mesaj yazılır ki? Bana yardım etmek için bir şeyler söyledin. Bunun için teşekkür ederim.

Dostum sıkma canını. Bana da denk geliyor. Engeli bas geç. Yazdığı yazı kaldırılmış. Bir isim neden için bu kadar mesaj yazılır ki? Bana yardım etmek için bir şeyler söyledin. Bunun için teşekkür ederim.
Rica ederim ben teşekkür ederim.

Uzun zamandır ders çalışmıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını dahi zor çözüyorum. 95 olan ortalama şimdi eksilere gitti. Nasıl yapacağım hiç bilmiyorum. Benim istediğim alan bilgisayar ve yazılım mühendisliği. Ayrıca ben en yüksek yerleri yani Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi yerleri kazanmak istiyorum.

Sanırım 1 yıl çalışmakla kazanılacak bir şey değil gibi geliyor. Eğer sınav olmaz diyorsanız ben alaylı yazılımcı olacağım. Ama üniversitenin hem diploma hem hoca olduğu için daha avantajlı. Alaylı ise bir sorun ile karşılaştığında kendisi bulması gerekiyor. Tamam, alaylı yazılımcı olup çok iyi yerlere gelenler var fakat ortalama olarak bakarsak saydığım üniversiteler daha çok rağbet görüyor.

Sizce ne yapmalıyım?

Hocam açık konuşmak gerekirse 1 yıl neredeyse imkansız bir süre. Yani her gün düzenli bozmadan 15 saat üstü bir çalışma ile mümkün. Ama bu süre çalışma kmümkün değil. Sana tavsiyem 1 değil ama 2 yıllık sistematik bir plan yapman. YouTube'da tonlarca hoca var işini gorebilecek nitelikte.(Rehber Matematik gibi) Bu işin içinden çıkmak çok da kolay değil ama aşırı zor da değil. Psikolojik olarak kendini dik tutabileceğine inanıyorsan neden yapamayasin. Yukarıda 1 yılda anteramanlarla Matematik seviyesinden Boğaziçi kazanacağını söyleyenler hayal satmasınlar. Ama şunu da ekleyeyim üniversitelerin sana vereceği artı diploma olacak ve network olacak. Boğaziçi için bile geçerli bu durum. Eğitim olarak Online üzerinden Oxford un derslerine bile ulaşmak mümkün.

Hocam açık konuşmak gerekirse 1 yıl neredeyse imkansız bir süre. Yani her gün düzenli bozmadan 15 saat üstü bir çalışma ile mümkün. Ama bu süre çalışma kmümkün değil. Sana tavsiyem 1 değil ama 2 yıllık sistematik bir plan yapman. YouTube'da tonlarca hoca var işini gorebilecek nitelikte.(Rehber Matematik gibi) Bu işin içinden çıkmak çok da kolay değil ama aşırı zor da değil. Psikolojik olarak kendini dik tutabileceğine inanıyorsan neden yapamayasin. Yukarıda 1 yılda anteramanlarla Matematik seviyesinden Boğaziçi kazanacağını söyleyenler hayal satmasınlar. Ama şunu da ekleyeyim üniversitelerin sana vereceği artı diploma olacak ve network olacak. Boğaziçi için bile geçerli bu durum. Eğitim olarak Online üzerinden Oxford un derslerine bile ulaşmak mümkün.

Ayrıca işi sadece çalışmak olarak olarak basitleştirmek gibi ahmaklığa düşmeyin. Sadece çalışmakla olacak bir şey değil bu sınav. Nasıl çalışacağın, nerede nasıl hamleler yapacağın, aile arkadaşlık ilişkileri bu sınavda maalesef etkin rol oynuyor. Sizi bu süreç bir hayli yoracak. Gözünü korkutmak için söyleyemiyorum bunları sadece yapılması ve dikkat edilmesini gereken hususlar. Yani burada işi sadece çalışmakla veya 1 yılda her şeyin olabileceğine söyleyenlerin YouTube da milletin hayallerini ve vakitlerini çalan emek hırsızı (bazı)hocalardan hiçbir farkı yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı