Telefon dolandırıcılığı yüzünden kaybedilen para geri alınabilir mi?

Gaddar Cabbar

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhaba,

Belki daha önce başına gelen vardır diye yazıyorum ve fikir almak istiyorum. Babam bugün kendini bankadan aradım diyen birine 19 buçuk bin lira kaptırmış. Bütün bilgilerini vermiş, adam internetten para çekim isteği yollamış babam da telefondan onaya basmış. Sonrasında annem beni 2 defa aradı ben de işteydim, önemli değildir diye açmadım.

Açtığımda bir anda curcuna oldu ortalık. Annem babamın dolandırıldığını anlattığında ilk iş mobil şifresini değiştirttim. Sonrasında müşteri hizmetlerinden bütün hesap ve kartlara bloke koydurduk. Hemen araca atlayıp şubeye gittiler. Şubede, hesap içinde kalan parayı geri vermişler. 50 bine yakın para vardı Allah'tan gerisi kurtulmuş. Hemen telefonda şubedeki temsilciye kredi çekme veya kart kullanımı olup olmadığını sordum. O da olmadığını bütün kartların kapatıldığını sadece önceden ev için çektiği kredinin olduğunu söyledi. Bir nebze rahat nefes aldık.

Ardından savcılıkta suç duyurusunda bulunduk. Bunu takiben bankanın genel müdürlüğü şüpheli bir işlem gördüğünü işlem bize aitse 1'e basın diye bir arama gönderdi. Biz 1'e basmayınca müşteri temsilcisine bağladılar. Karşı bankaya bloke isteği gönderelim mi dediler. Biz evet deyince tamam deyip kapattılar. Sonrasında şubeyi aradık, genel müdürlüğün işine karışamayız bekleyin dediler.

Nihayetinde genel müdürlük aradı ve karşı bankadaki hesabın ismini soyismini bize verdiler. Bankadan paranın çekilmediğini, 3 günlük bloke koyulduğunu söylediler. Hemen yarın savcılıkta karşı bankaya ithafen dilekçe yazıp başsavcılıkta onaylatıp bize getirin dediler. Yarın babam savcılığa tekrar gidecek.

Size sorum ise şu, sizce bu parayı geri alabilir miyiz? Dolandırıldığı kanıtlanır mı? Sonuçta para giderken telefondan bildirime kendi onay vermiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı