Telefon kablosu ile PPoE modunda router kullanılabilir mi?

Yer
İstanbul / Bahçeşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 9 7900X
İşlemci Soğutucusu : Arctic Liquid Freezer II 360MM A-RGB
Anakart : ASRock X670E Steel Legend
RAM: G.Skill Trident Z 16X2 32GB 6000MHZ CL30
Ekran Kartı : Sapphire Nitro+ S.E. RX 6900XT
PSU : Corsair HX1200
Kasa : Cooler Master TD500 White
M2 SSD : Hyperx Fury Gen4 1TB + Gigabyte Aorus Gen4 500GB + Kingston KC2000 Gen3 500GB
SSD : Sandisk SSD Plus 480GB + Sandisk SSD Plus 240GB
HDD : Toshiba X300 4TB
Meslek
Pilotaj Öğrencisi
Merhaba, aktif olarak Superonline interneti kullanmaktaydım. taahhüdümün bitmesi sonucunda Millenicom'a başvuru yaptım, ekipler adresime geldi internet kablosunu hazır ettiler. Fakat Türk Telekom'un internet kablosu telefon kablosuymuş, yani daireye CAT 5 Ethernet kablosu değil de DSL telefon kablosundan internet geliyormuş. Bende de halihazırda TP Link Archer AC3150 marka model bir router var. CAT5 Ethernet kablo ile Superonline internetini PPoE modunda sorunsuz şekilde kullanıyordum. Sorum şu, ben aynı router ile DSL telefon kablosu ile PPoE modunda kullanım sağlayabilir miyim? İnternetim aktif olur mu?

Çok anlamadım fakat sorunuz ADSL ile PPoE kullanabilir miyim ise evet.
Sorum: DSL kablosu ile elimdeki Router ile PPoE Kullanabilir miyim?
Çünkü elimdeki Router'da DSL Girişi yok. Sadece CAT Ethernet girişi var.

Kabloyu direk router'a takarsanız olmaz. Araya (köprü modunda) modem takarsanız, router'ı PPPoE modunda kullanabilirsiniz.
Köprü amaçlı modemim maalesef yok, DSL ve CAT Kablolarını kesip içindeki kabloları birbirine birleştirsem çalışmaz mı?

Sorum: DSL kablosu ile elimdeki router ile PPoE kullanabilir miyim?
Çünkü elimdeki Router'da DSL girişi yok. Sadece CAT Ethernet girişi var.

Cihazın sitesinde PPPoE modu görüntüleyebiliyorum. Bu durumda DSL kablosunu Router'a takıp ISS kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girdikten sonra internete bağlanabilirsiniz.

1660136236080.png

Cihazın sitesinde PPPoE modu görüntüleyebiliyorum. Bu durumda DSL kablosunu Router'a takıp ISS kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girdikten sonra internete bağlanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1480749
Şu an CAT 5 Kablolu Superonline'ı o şekilde PPPoE Modunda kullanabiliyorum. Fakat DSL Kablolu Millenicom'u takıp bilgilerini girdiğimde internet gelmiyor maalesef.

Şu an CAT 5 Kablolu Superonline'ı o şekilde PPPoE Modunda kullanabiliyorum. Fakat DSL Kablolu Millenicom'u takıp bilgilerini girdiğimde internet gelmiyor maalesef.
  1. Network > Internet > Internet Connection Type Kısmından PPPoE seçilir.
  2. Username & Password kısmına ISS'ten alınan Kullanıcı adı ve şifre girilir.
  3. Varsa Secondary Connection kısmı Disabled yapılır.
  4. Bir kaç dakika bekleyip ardından Status kısmından IPV4 adresi kontrol edilir.
  5. IP adresi görünüyorsa bağlantı sağlanmıştır. Bağlantı sağlanamıyorsa ISS'nin DSL hattını etkinleştirdiğinden emin olmanız gerekiyor.
1660137579272.png

1660137587901.png

1. Network > Internet > Internet Connection Type Kısmından PPPoE seçilir.
  2. Username & Password kısmına ISS'ten alınan Kullanıcı adı ve şifre girilir.
  3. Varsa Secondary Connection kısmı Disabled yapılır.
  4. Bir kaç dakika bekleyip ardından Status kısmından IPV4 adresi kontrol edilir.
  5. IP adresi görünüyorsa bağlantı sağlanmıştır. Bağlantı sağlanamıyorsa ISS'nin DSL hattını etkinleştirdiğinden emin olmanız gerekiyor.
Eki Görüntüle 1480762
Eki Görüntüle 1480763
Teşekkürler, söyledikleriniz yaptım fakat IP Adresi boş kaldı. İnternet aktif olmadı dediğim gibi, ISS'ye ulaşıp DSL Aktif mi onu soracağım...

Geri
Yukarı