Telefon mu, kamera mı?

S22 Ultra alabilirsiniz. Samsung'un sensörleri Zoom, makro ve düşük ışıkta rakipsiz. 13 Pro Max'den daha iyi çekiyor ve yurt dışında 14 Pro Max'den bile pahalı zaten. Ya da S23 Ultra bekleyin derim, bayağı gelişmeler var çünkü.

Hocam beni yanlış anladınız ben fotoğraf makinesi hala neden kullanılıyor demiştim ama attığınızda gayet bariz bir örnek şu fotoğraflara bak bunlar varken fotoğraf makinesine niye para verirsin ki?

Hocam fotoğraf makinesi ile sadece fotoğraf çekildiği için onu fotoğrafçılar tercih ediyor. Sen fotoğrafçı değilsin sana telefon daha iyi olur, 4K video dediklerine pek inanma benim telefonumda 48MB çekiyor ama sözde. iPhone 5'ten daha kötü çekiyor ki o telefon çıkalı 9 yıl benim telefonum 2 yıl önce çıktı (Redmi Note 9)

Telefondaki 4K ile makinede ki 4K aynı değil mi diyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam beni yanlış anladınız ben fotoğraf makinesi hala neden kullanılıyor demiştim ama attığınızda gayet bariz bir örnek şu fotoğraflara bak bunlar varken fotoğraf makinesine niye para verirsin ki?

Hocam illaki bir fark vardır. Fotoğraf çekmede tek etken kamera değil lens vs. önem taşıyor. İphone telefonlardan örnek vermek daha kolay adamın 8mb kamerası 128mb kameralarla fotoğrafta daha iyi çünkü adamın lensi ve diğer kameranın yardımcıları daha üstün kaliteli. Video olayıda aynı şekilde.

Hocam illaki bir fark vardır. Fotoğraf çekmede tek etken kamera değil lens vs. önem taşıyor. iPhone telefonlardan örnek vermek daha kolay adamın 8MB kamerası 128MB kameralarla fotoğrafta daha iyi çünkü adamın lensi ve diğer kameranın yardımcıları daha üstün kaliteli. Video olayı da aynı şekilde.

Anladım sağ olun

Çok pahalı ama 20klık kamerada 4K video çekiyor 20klık telefonda 4K çekiyor.

Biliyorum zatenn bende diyorum artık fotoğraf makinesine gerek yok telefon kameraları zaten inanılmaz iyi.

Telefonun ve kameranın lensleri aynı değildir kameralarda birçok lens modu var örneğin balık lens gibi kameralarda o tarz özellikler yok ayrıca zoomlarındada ara fark bulunuyor.
Profesyonel fotoğrafçı değilseniz telefon en iyisidir günlük kullanım için de ihtiyaç olur hem de.

Araştırmadan yorum yapınca böyle oluyor işte. "Telefonlar iyi kameraya ne gerek var?" demek "Pervaneli uçaklar da uçuyor işte jet motorlu uçaklara ne gerek var?" demek ile aynı şey. Şu anda hiç bir telefon bir fotoğraf makinesi kadar olamaz.

Telefonlar DSLR makinelerin rakibi olamaz. Aralarında sensör, mercek, odaklama sistemleri, ışığı ayarlama, renk tonlaması, zoom/netlik performansı gibi birçok fark var. İlla da telefonlara bir rakip seçecek olursak bunlar kompakt makineler olur ki kompakt makinelerin bir kısmı da yine akıllı telefonların üstünde fotoğraf çekiyor. Sadece sosyal medya fotoğrafçılığı yapacaksanız telefon kamerası iş görür ama ''ben Photoshop'ta fotoğraf işleyeceğim, fotoğraflar üzerinde oynayacağım, arşiv yapacağım'' derseniz DSLR şart. Telefon kameraları fotoğrafta detaya inildiğinde yani fotoğraf yakınlaştırıldığında görüntüyü bozuyor, bu iPhone 14 Pro Max bile olsa aynıdır. Ama en giriş seviye bir DSLR bile detaya indiğiniz zaman iPhone 14 Pro Max'in bile rahatlıkla üstünde netlik sağlıyor. Full-Frame makineleri konuya dahil bile etmiyorum.

Hatta en basit kendi testimi göstereyim.

iPhone 12 ile T7 (Giriş seviye DSLR) Testim;

Detaya indiğimde netlik seviyesi ortada ve artı olarak portre modunda telefonların odaklamada kenarlarda bozulmalar mevcut.

1667253652917.png

Düşük ışıkta zaten yoruma gerek yok.

1667257749615.png

1667257925509.png

Hatta
13 Pro Max ile Nikon Z7 Full Frame testimi de göstereyim.

1667254243700.png

Detaya inelim; Düşünün 13 Pro Max ile manuel ayarda 100 ISO ile çekmeme rağmen sonuç hüsran. Direkt bas çek yapsam telefon kendini 800-1000 ISO'lara atacaktı ve sonuç daha parazitli bir fotoğraf olacaktı.
1667254328899.png

Yani telefonlar sosyal medya fotoğrafçılığından öteye geçemez. Eğer kendinizi fotoğrafçılığa verecekseniz DSLR almanız şart.

Mercimek kadar sensörün gerçekten 4K video çekebileceğine inanıyor olamazsınız. 200 MP, 108MP hepsi hikaye. Hepsi pazarlama stratejisi.

Profesyonel bir fotoğrafçılık için bir kameraya 50 bin küsur para verilmeli 25 bin liralık telefonun kamerasıyla karşılaştırılamaz bile.
Giriş seviye DSLR bile olsa 14 Pro Max, S22 vs ile kıyaslanamaz. Aralarında yine ciddi sensör farkı var. Bu fark fotoğraflarda detaya inildiğinde farkediliyor. Herkes fotoğrafı kırpmadan tam haline baktığı için yanlış algı oluşuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı