Telefon prizi ne işe yarar?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Arkadaşlar merhaba. Evimiz yeni ve telefon prizi var. Bazıları data prizi de yer alır demiş. Ben bu konulara çok yabancı olduğumdan hiçbir şey anlamadım. Tek bilmek istediğim şu portun ne işe yaradığı.

1629207545145-1218337059.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefon ve internet girişi olması lazım. Eski evlerdeki kablo kirliliğini gidermek için.
Yanlış görmüyorsam 8 tel var, yani RJ-45 olmalı. Tabii kör olma ihtimalim mevcut 😂

Düşük akım panosuna bakmanızı öneririm. Muhtemelen bağlantısı oradadır. Modemi oraya koyup ilgili prize bağlantı yaparak kablo kalabalığından kurtulabilirsiniz.
ADSL altyapı için mi?
Fiber altyapı döşenmiş zaten. DSL kablonun karmaşıklığından mı kurtulacağım?

@Salih METİN

Bu prizden tek bir noktada mı var? Eğer öyleyse FTTB yapılacağını düşündükleri için böyle yapmışlardır.

Daha fazla oda içinde görüyorsanız, daire içinde bir noktada modem ve kablo kalabalığı olmadan kablolu internet dağıtmayı hedeflemişlerdir.

Bir yerde zayıf akım panosu olmalı. Genelde girişte ya da ayakkabılıkta falan gizli oluyor. Sigorta kutusu ile karıştırmayın.

Örnek olarak böyle bir görünüme sahip olmalı. Televizyon ve internet bağlantısı için konulur. Bazen diyafon kablosu görülebilir.
6b126411dc87ee3bbf1fae240237c125.jpeg

20190611_145915.jpeg

@Ulunay cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Her odada bunla aynı port yer alıyor. Aynı şekilde FTTH portumuz da var ancak gösteremedim. Sorum şu: Ben CAT 6 kablo ile o porta bağlayıp, bilgisayara internet bağlayabilir miyim? Tabii şu anda altyapı erişime izin verilmedi ancak iki haftası var. Aboneliği yaptıktan sonra o porttan tüm odalara hizmet sağlayabileceğim değil mi? Routera falan gerek kalmaz böylece.

Lafı uzattım kusuruma bakmayın. Hiç bilmediğimden soruyorum. Teşekkürler cevaplarınız içinde.

O elektriksel pano bizde yok ayrıca.

1629225287408-1218337059.jpg

Sigortanın yanında da bir pano var ama sizin dediğinize hiç benzemiyor.

Her odada bunla aynı port yer alıyor.
O zaman benim dediğim panodan yer alıyor. Kapının dışında bina holünde metalden kutu varsa bir oraya bakın.
Ben CAT 6 kablo ile o porta bağlayıp, bilgisayara internet bağlayabilir miyim?
Evet.

Aboneliği yaptıktan sonra o porttan tüm odalara hizmet sağlayabileceğim değil mi?
İşin bu kısmı biraz karışık, gerekirse bir elektrikçiden yardım alıp bunu sağlayabilirsiniz.
O elektriksel pano bizde yok ayrıca.
Her oda içerisinde aynı prizden varsa bunların daire içinde modemi bağlamak adına boşta uçları var. Orayı bulmanız lazım. O kısma düşük akım ya da zayıf akım panosu deniyor.

Normalde plastik veya metal kutu içerisinde oluyor. Maliyetten kaçmak adına ahşaptan ayakkabılık vs. varsa arkasın veya üstüne denk getirip kör noktaya bırakıyorlar. Komşunuza sorun. İlla bir yerdedir.

@Ulunay Peki interneti bağlayabilmem harika bir şey ama altyapısı ne olacak? ADSL falan mı? Yoksa evde fiber (FTTH) yeşil portu var zaten attım da. Eğer fiberi CAT 6 ile alabileceksem efsane olacak.

@Ulunay Peki interneti bağlayabilmem harika bir şey ama altyapısı ne olacak? ADSL falan mı? Yoksa evde fiber (FTTH) yeşil portu var zaten attım da. Eğer fiberi CAT 6 ile alabileceksem efsane olacak.
Evet çok iyi olur.

Durumu şöyle izah edeyim, fotoğrafta biri boşta biri dolu olmak üzere iki giriş var. Bunun boşta olan kısmına CAT-6 çektirip ONT'den çıkan kabloyu oradan veriyorsunuz. Bunun yapmanızın nedeni odaya 1 adet CAT-6 bırakmak.

Ardından modemi zayıf akım panosu yani CAT kablolarının toplandığı noktaya koyup, ONT'den gelen karşılığı ile eleştiriyorsunuz.

Odalardan gelen CAT kabloyu modeme bağlayıp keyfinize bakıyorsunuz.

ADSL falan değil hocam. Odalara interneti dağıtmak için yapılmış. Nereden anlaşılıyor derseniz her odaya RJ-45 priz koyulmasından anlaşılıyor.

Böyle anlatınca anlaşılması zor olabiliyor. Siz sadece o kabloların bulunduğu artık pano, şaft neyse onu bulmanız lazım.

Geri
Yukarı