Telefona acil durum mesajı gönderildi

umutcan@home

Hectopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Saat 19:02'de bugün telefonumdan bir alarm sesi gelmeye başladı. Ekranı açıp ne olduğuna bakınca görseldeki mesajı gördüm. Bir acil durum mesajı ve bunun aylık test olduğu yazıyor ama daha önce hiç böyle bir mesaj ya da test almadım, ilk defa karşılaştım. Ayrıca sadece bana gelmiş gibi duruyor, başka kime sorsam böyle bir uyarının gelmediğini söylüyor. İnternet'te aynı durumda olduğum kimse yok. Tam anlayamadım durumu, yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-04 at 23.17.41.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-04 at 23.17.41.jpeg
    23,8 KB · Görüntüleme: 970
Telefondaki afet veya bir benzeri sıradışı olaya karşı yapılması gereken Hücre Yayınları özelliği aktiftir. Bölgenizde devlet kurumu acil durum alarmı yollarsa tabii ki telefon öter.
Ben de, İzmir depreminden sonra deprem olunca ötsün diye açmıştım ama hiçbir zaman bölgemde aktif uyarıya rastlamadım.

Telefon ayarlarımı karıştırırken bunun ayarını yapabildiğin yere gelmiştim bi anda telefonumun öttüğünü düşünüp korkmuştum bir süre. Test yapılacağı zaman önceden yapılacak kişilere mesaj yoluyla ulaşılması daha sağlıklı olur bence, panikatak yaşayacak insanlar var.

Dosya Ekleri

• Screenshot_58.jpg
    Screenshot_58.jpg
    46,2 KB · Görüntüleme: 1.028
Telefondaki afet veya bir benzeri sıradışı olaya karşı yapılması gereken Hücre Yayınları özelliği aktiftir. Bölgenizde devlet kurumu acil durum alarmı yollarsa tabii ki telefon öter.
Ben de, İzmir depreminden sonra deprem olunca ötsün diye açmıştım ama hiçbir zaman bölgemde aktif uyarıya rastlamadım.
Biliyorum hocam hatta Amerika'da 2 yıl önce Presidental Alert testi yapılmıştı. Ama neden "Evde Kal Turkiye **" diye bir mesaj acil durum alarmı olarak yollanır ki? Ayrıca benim bildiğim Türkiye bu özelliği kullanmıyordu.

Eskiden AVEA sürekli bu tarz hücre yayını yapıyordu. Hatta bayağı etkiliydi. Kaçıncı katta olduğunuzu bile söylüyordu. Kullanmıyor desek biraz yanlış olur.

AFAD kullanıyor hatta SMS mesaj yollamıştı birkaç sene önce kısaca "açın" diye.
Durduk yere kullanıp ortalığı telaşlandırmaları saçma olmuş. Açıklamaya evde kal diye, yazacak bir şey bulamadıklarından kılıf uydurmak için öyle yazmışlardır.
Bu özellik Covid-19'dan kat kat daha ciddi ve olağanüstü olaylar için tüm ülke vatandaşlarına kırmızı alarm vermek için kullanılıyor.

AFAD mı atmış belediye mi atmış onuda göremiyorum, evde kaldan başka hiçbir şey yazmıyor. Peki diyelim ki tekrar aynı mantık kullanıldı. Bu sefer bildiğiniz saldırı altındayız. Bana uyarı gelecek ama on, belkide yüzlerce hatta daha artabilecek kadar sayıdaki kişiye gelmeyebilir. O zaman da sıkıntı olur, sadece bana mesaj gelmesi bunu gösteriyor gibi.
Durduk yere kullanıp ortalığı telaşlandırmaları saçma olmuş.
Gerçekten. Sakin sakin otururken bir anda dışarıda savaş sirenlerinin çalmasından farkı yok neredeyse. Özellikle de otomatik kendini son sese alınca.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı