Telefona root atmak mantıklı mı?

@Synth36 sadece Magisk ile hızlandıramazsınız hocam. Magisk size yetkiyi verir, önünüzü açar.
Hızlanmaktan kastınız stabilite değilse overclocklu kernel atabilirsiniz -kesinlikle önermem- veya çeşitli kernel manager uygulamalarıyla işlemci frekanslarında ayarlamalar yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Yok uğraşmayayım derseniz AOSP rom kurun geçin. Bazıları orijinal MIUI romlardan daha akıcı, daha stabil.

Güvenlik sebebi ile yapmamanızı tavsiye ederim.
Yap yap hiçbir şey olmaz diyenler tabii ki de çıkacaktır ancak başınıza bir durum geldiğinde anlayacaksınız zaten ne demek istediğimi.

Uzun bir süre S8'de Hades ROM kullandım, 3 banka uygulaması ve bir sürü sosyal medya hesabı ile ve hiçbir sorun yaşamadım, adı sanı bilinmeyen ROM'lar veya dosyalar flashlanır ise bu durum yaşanır.

@alitility kesinlikle durum böyle hocam. Root attıktan sonra sık kullanılan çoğu modül, çoğu araç zaten açık kaynak kodlu. İnsanlar root atmaktan niye bu kadar çekiniyor anlamıyorum. Öcü gibi yaklaşıyorlar.

Eskide kaldı o ya, artık yanlış dosyayı flashlanmıyor bile.

Amiral gemisi değil ise yapılabilir, kenarda duran S6 var rootlayıp işlemci hızını kıstım sadece harici hiçbir şey yapmadım bilmediğim için, bilgi gerekiyor genel olarak.

Redmi Note 9 düşük mü orta mı?

Uzun bir süre S8'de Hades ROM kullandım, 3 banka uygulaması ve bir sürü sosyal medya hesabı ile ve hiçbir sorun yaşamadım, adı sanı bilinmeyen ROM'lar veya dosyalar flashlanır ise bu durum yaşanır.

Sonuç olarak yaşanma riski var mı?
Var.
Peki ROM'lu cihaz ile orijinal yazılıma sahip olan cihazın güvenliği bir olur mu?
Olmaz değil mi?
Arkadaşı uyarıyorum sadece.
Kullanıp kullanmamak tabii ki de ona kalmış.
Bilinçli bir kullanıcı ise, nereye girip çıktığına dikkat ediyorsa zaten bu dediklerimizi konuşmamıza dahi gerek yok.
Onun için en önemli kısımdan yani güvenlikten bilgilendirmeye çalıştım.

Saygılar.

Sırf pili uzun gitsin diye root atmışlığım var, arkaplan uygulamalarını uyutup frekans kısıyordum. Tavsiyem frekansla fazla oynamayın overclock kernel vb. atmayın, 2 güne cihazı elinize alırsınız. Çok zorunda hissetmedikçe bulaşmayın.

Var.
Peki ROM'lu cihaz ile orijinal yazılıma sahip olan cihazın güvenliği bir olur mu?
Olmaz değil mi?
Bilinçli bir kullanıcı ise, nereye girip çıktığına dikkat ediyorsa zaten bu dediklerimizi konuşmamıza dahi gerek yok.

Saygılar.

Üzgünüm ama bu bilindik Custom ROM'larda kaynak kodu açık olduğu için çok zor bir ihtimal.
Kaldı ki çoğu ROM'da güvenlik güncellemeleri geliyor periyodik olarak. Güncellemesi kesilmiş buglu MIUI kullanmaktansa AOSP ROM kullanmak bu yüzden daha mantıklı. Ayrıca Root'u kullanırken ne yaptığını bilirse sorun yok; mesela ben Adaway (Reklam Engelleyici) ve Kernel Adiutor (Underclock, swap vb.) için kullanıyorum Magisk'i, zaten sana Root yetkisi isteyen uygulamalarda Root yetkisi vermek ister misin diye soruyor. Magisk'te özgür yazılım olduğundan Root'a güvenmeme gibi bir sorun da kalmıyor.

Var.
Olmaz değil mi?

Saygılar.
Haklısın kralım saygılar.

Yerine göre mantıklı.

Kendimden örnek vermek gerekirse hiçbir zaman amiral gemisi telefonum olmadı. Genelde giriş-orta halli telefonlardı. Eskiden telefonu hızlandırmak için root atardık şimdi ise işler biraz daha işlevsellik ve gizlilik yönüne doğru kaydı.

Temiz bir kullanıcıysanız, aldığınız malın kıymetini biliyorsanız ister garantisi devam etsin etmesin yapıştırın gelsin rootu. Sıfır KVK'lı telefonumun 3. gününde root atmışlığım olmuştu. 4. gün de AOSP roma geçmiştim.

Peki hocam room atarsak IMEI giderse kendimiz atabilir miyiz?

Yeni konular

Geri
Yukarı