Telefona virüs bulaştı

kurtcobain1

Centipat
Daha fazla  
Telefonum Realme 8. dün Google'dan indirme yaparken yanlışlıkla saçma bir APK dosyası indirdim ve öylece kaldı geri açamadım. Hiçbir yerde bulamadım. Sistem 120GB yer kaplıyor diyor normalde bu 50GB falandı. Ve Google Play'den veya başka bir yerden bir şey indiremiyorum onun dışında kullanabiliyorum. Sanırım virüs sistem dosyalarında ne yapmalıyım? SS de ekleyemiyorum siliniyor telefondan. Tüm fotoğraflar silindi.

Telefonum Realme 8. dün Google'dan indirme yaparken yanlışlıkla saçma bir APK dosyası indirdim ve öylece kaldı geri açamadım. Hiçbir yerde bulamadım. Sistem 120GB yer kaplıyor diyor normalde bu 50GB falandı. Ve Google Play'den veya başka bir yerden bir şey indiremiyorum onun dışında kullanabiliyorum. Sanırım virüs sistem dosyalarında ne yapmalıyım? SS de ekleyemiyorum siliniyor telefondan. Tüm fotoğraflar silindi.
Hard reset atarak sıfırla.

Öncelikle uçak moduna alıp interneti kes ve Ayarlar kısmında Uygulamalardan anormal olan uygulamayı kaldır. Boyuta göre sıralama filtremeyi de kullanabilirsin. Bazen uygulamanın adı ve simgesi boş gözüküyor veya uygulamaları taklit ediyor Chrome, Whatsapp vs. gibi.

En son onu yapacağım. Ama telefona bir zarar gelmez değil mi format atarsam. Ve yedekleme işlemi de yapamayacağım maalesef çünkü ben dosyaları göremiyorum silinmiş gibi de durmuyor çünkü bir gözüküyor bir gözükmüyor anlamadım.
Hayır zarar gelmez. Verilerinize gelince zaten çoktan silinmiş veya şifrelenmiş.

Hayır zarar gelmez. Verilerinize gelince zaten çoktan silinmiş veya şifrelenmiş.

Şifrelenmiş sanırım her neyse verileri yedeklemesem de olur zaten. Peki hattı çıkarmalı mıyım sıfırlamadan önce?

Öncelikle uçak moduna alıp interneti kes ve ayarlar kısmında uygulamalardan anormal olan uygulamayı kaldır. Boyuta göre sıralama filtremeyi de kullanabilirsin. Bazen uygulamanın adı ve simgesi boş gözüküyor veya uygulamaları taklit ediyor Chrome, WhatsApp vs. gibi.

Hocam denedim. Sistem dosyalarını görüntüle de dedim her şeyi yaptım. Tüm sistem dosyalarını gördüm ama garip bir şeyle karşılaşmadım.

En son onu yapacağım. Ama telefona bir zarar gelmez değil mi format atarsam. Ve yedekleme işlemi de yapamayacağım maalesef çünkü ben dosyaları göremiyorum silinmiş gibi de durmuyor çünkü bir gözüküyor bir gözükmüyor anlamadım.
Çok önemli dosyalarınız yoksa yedeklemeyle falan uğraşmadan format işlemini başlatın. Yedeklemeyle uğraşmak istiyorsanız harici disk bağlayıp farklı dosya yöneticisi indirerek dosyalarınızı kopyalamayı deneyebilirsiniz. PC'ye bağlayarak gizli doyalarıda görüntüleyerek yine dosyalarınız kurtarmayı deneyebilirsiniz. Ancak virüs nerede ve nelere bulaşıyor bilmiyoruz en sağlıklı çözüm yedekleme yapmadan resetlemeniz. Google yedeklemeyi aktif kullanıyor olsaydınız dosya ve fotoğraflarınıza bir zarar gelmeden sizin için çok daha rahat geçecek bir süreç olurdu.

Geri
Yukarı